All4kids
All4kids
All4kids
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
All4kids

Interaktivni savjetnik za roditelje i sve koji to žele biti
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Latest topics
» MLJEČNI ZUBIĆI- BAŠ SVE O NJIMA
POROD U VODI Icon_minitimepet tra 03, 2015 12:25 pm by Kreativka

» CARSKI REZ
POROD U VODI Icon_minitimesri oľu 25, 2015 1:31 pm by Kreativka

» AUTOSJEDALICE GRUPA I-II-III 9-36kg
POROD U VODI Icon_minitimepet kol 22, 2014 1:10 am by moja lu

» Iskrivljena stopala
POROD U VODI Icon_minitimesub svi 17, 2014 11:28 pm by moja lu

» Graco-Evo kolica...
POROD U VODI Icon_minitimepet svi 16, 2014 9:51 pm by janaelena

» INHALATOR I INHALIRANJE
POROD U VODI Icon_minitimeuto svi 06, 2014 10:26 am by tina25

» buggypod
POROD U VODI Icon_minitimeuto oľu 11, 2014 9:54 pm by tina25

» TOP 10 POKLONA ZA 5 ROĐENDAN
POROD U VODI Icon_minitimepon pro 23, 2013 11:43 am by leobaby

» UČILICE, SUNČICE, HLAPIĆ I SL.
POROD U VODI Icon_minitimepon stu 25, 2013 1:08 am by Branka

» hello...
POROD U VODI Icon_minitimečet stu 14, 2013 6:06 pm by leobaby

Top posters
Aleksandra
POROD U VODI Vtblef11POROD U VODI Vtbcen10POROD U VODI Vtbrig10 
moja lu
POROD U VODI Vtblef11POROD U VODI Vtbcen10POROD U VODI Vtbrig10 
Netty
POROD U VODI Vtblef11POROD U VODI Vtbcen10POROD U VODI Vtbrig10 
Branka
POROD U VODI Vtblef11POROD U VODI Vtbcen10POROD U VODI Vtbrig10 
LuLu
POROD U VODI Vtblef11POROD U VODI Vtbcen10POROD U VODI Vtbrig10 
boyd
POROD U VODI Vtblef11POROD U VODI Vtbcen10POROD U VODI Vtbrig10 
Maja
POROD U VODI Vtblef11POROD U VODI Vtbcen10POROD U VODI Vtbrig10 
Daisy
POROD U VODI Vtblef11POROD U VODI Vtbcen10POROD U VODI Vtbrig10 
aneris
POROD U VODI Vtblef11POROD U VODI Vtbcen10POROD U VODI Vtbrig10 
vejanka
POROD U VODI Vtblef11POROD U VODI Vtbcen10POROD U VODI Vtbrig10 
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 11 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 11 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 73, dana pon kol 07, 2017 8:11 am.

 

 POROD U VODI

Go down 
Autor/icaPoruka
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

POROD U VODI Empty
PostajNaslov: POROD U VODI   POROD U VODI Icon_minitimeuto vel 16, 2010 12:13 pm

Kada se budući roditelji raspituju o tome koji je stav bolnice o porodu u vodi, primalje i liječnici neće izustiti ništa negativno o tom načinu rađanja. Niti ne moraju. Ništa se neće dogoditi ako vam prodaju lijep omot bez sadržaja jer nijedna žena neće usred trudova mijenjati bolnicu zato što na kraju ipak ne smije u vodu.



Roditelji.hr savjetuju: zatražite točne podatke.

Svaka klinika za porode dokumentira porođaje tako da svaka bolnica može pružiti točan podatak o tome koliko se djece na njih stotinu u njihovoj bolnici porodilo u vodi. Vaša se klinika može ubrojiti u zagovaratelje poroda u vodi jedino ako je zabilježila više od 25 posto.



Porod u vodi zahtijeva hrabrost i poštovanje kako od primalja tako i od liječnika. Žena je u vodi za vrijeme trudova manje pristupačna nego kada je na suhom.

I to u dvostrukom smislu:

Nećete baš tako lako posegnuti u vodu u kojoj se netko kupa.

Također:

U većini se slučajeva žena u vodi mnogo dublje prepusti iskustvu rađanja. Više osluškuje svoje tijelo i mnogo se manje daje voditi ili nagovarati. S time se mogu nositi jedino sigurni porodničari.



Učestalo nepisana pravila dotične klinike ne idu prilog ideji o porodu u vodi: Pored CTG–a (koji inače može i u vodi očitati potrebne podatke), svaka ustanova predviđa vaginalne preglede u određenim razmacima. Ako žena leži u kadi, to je jedan poprilično opsežan zadatak.



Roditelji.hr savjetuju: Istražite što je moguće više o bolnici koja nudi takvu vrstu poroda. "Porod u vodi? Rado – no sada vas ipak ne možemo pustiti u kadu zato jer…" Naravno da će na to buduće majke potvrdno klimnuti glavom i progutati razočaranje. Tko bi želio ugroziti bebu! Moguće je navesti mnoge razloge: primjerice, preblage ili prejake trudove, ili to da glavica bebe ne klizi prema naprijed kako bi trebala.



Što manje iskustva bolnica ima s porodima u vodi, tim se češće porodničari zbilja boje da bi se u kadi mogli susresti s više problema nego na suhom.



Roditelji.hr savjetuju: sljedeći razlozi su uistinu pravi argument

protiv planiranja poroda u vodi:



u trudnoći su se javile ozbiljne komplikacije poput primjerice gestoze.
trudovi su počeli prije 38. tjedna. Bebe koje se rode prije tog termina tijekom poroda češće trebaju pomoć koju im primalje i liječnici ne mogu tako dobro pružiti ako buduća majka leži u vodi.
rađaju se blizanci. Kod blizanačkih trudnoća se u pravilu mora računati s većim mogućnostima komplikacija.
beba je okrenuta na guzu umjesto glavicom prema dolje u maternici. Kod poroda na zadak liječnici i primalje često moraju brže reagirati, a na suhom je to lakše.
pokaže li CTG za vrijeme poroda da beba mora što prije doći na svijet, naravno da je to također dobar razlog da ostanete na suhom.


Upozorenje na bolove
Što je trbuh obliji, tim će se s više straha buduće majke raspitivati o porođajnim bolima. Većina ih je pročitala ili čula kako u vodi manje boli i kako porod traje kraće. Žene na trudničkim tečajevima žele saznati je li to istina. Odgovor ovisi o tome dopada li se primaljama porod u vodi ili ne.



I dalje će ljubazno nuditi kadu. No tko će je baš htjeti nakon što netko tko se bavi porodima kaže da se trudovi u vodi pojačavaju i da bolovi mogu brže rasti?



Roditelji.hr savjetuju: istina je da u vodi trudovi često postaju djelotvorniji. Bolje djeluju na grlić maternice te ga šire. Ipak se nemojte prepasti jer žene različito prosuđuju boli li ih uistinu više. Moguće je da u toploj vodi osjete da se uistinu nešto pomiče. Naime, opustit će se i njihove misli, pustit će tijelo da radi svoje i lakše će predati kontrolu. Primalje i liječnici koji imaju mnogo iskustva s porodima u vodi podržat će vas i pomoći vam da prebrodite prvi strah kada se u kadi trudovi počnu pojačavati. I još jedna činjenica koju biste trebali znati: u vodi tek dvije od sto žena zatraže neko sredstvo protiv boli, a na suhome 40 od njih 100!



Roditelji.hr savjetuju: teško je izaći iz kade

Nitko ne može unaprijed reći kako će proteći porod. Na to će vas porodničari rado upozoriti. To je točno. No rečenica koja slijedi: "A što onda, ako ćete htjeti izaći iz kade ili ćemo vas morati izvaditi iz medicinskih razloga?" nije fer. Jednostavno zvuči zastrašujuće da ćete se morati s golemim trbuhom i snažnim trudovima izvlačiti van iz kade. Također se osjeća prijetnja da onaj tko se odluči za kadu u njoj mora i ostati.



Molimo da uvijek imate na umu: između trudova su stanke. U tim razdobljima (gotovo da) i nećete imati bolove i moći ćete se posve normalno kretati. Dakle, izlazak iz vode ne predstavlja nikakvu tragediju. Podržat će vas primalja, vaš partner i ako je potrebno još netko od medicinskog osoblja koje je prisutno na porodu. Osušite se ručnikom i gotovo.





Rađanje na suhom je privlačnije


Tema o higijeni i porodu u vodu zapravo više nije aktualna. Taj način postoji već više od 15 godina, a jednako toliko postoje i studije o riziku od infekcija. Rizik nije nimalo veći nego kada se porađa na suhome. No svatko tko se jednom porezao na staklo dok je prao suđe zna koliko obilan volumen vode može drastično promijeniti boju radi pokoje kapi krvi. Voda u kadi u kojoj se rađa dijete neće ostati prozirna poput stakla.





Roditelji.hr savjetuju: niti jedna žena koja je rodila svoju bebu u kadi ne opisuje boju vode u kojoj se kupala. Prije svega priča o jednom sasvim posebnom doživljaju. Zaboravite na dvojbe oko gadljivosti jer su u kadi su samo vaše bakterije koje su tijelu dobro poznate.

Također:

Voda se neprekidno mijenja, a ritam određujete vi.





Očevi kod poroda u vodi ne mogu pomagati


Žene u trudovima uronjene u vodu češće su u nekom posve svome svijetu nego kada rađaju na suhome. Misli su im usmjerene na tijelo i na neki način postaju nedodirljive, bar tako prigovaraju neki muškarci. Žene jednostavno mogu ustati iz kade pomoću marame koja visi na visini koju mogu dosegnuti. Ukočena i bolna leđa je na mokrome teško masirati. Često su takve masaže i suvišne budući da u toploj vodi mišići ostaju gipkiji. Muškarcu tada preostaje samo uloga promatrača.





Roditelji.hr savjetuju: masaža leđa nije ono što tijekom rađanja uistinu pomaže. Prije je to osjećaj da je pokraj vas najvoljenija osoba u koju imate najviše povjerenja. Budući očevi vam to mogu pružiti i s ruba kade!



Lakše je maziti se s bebom na suhom
Beba nakon poroda treba toplinu. Zar tada od vode koja se lagano hladi nisu bolje mekane plahte? A što je s rezanjem pupkovine? Izlazak iz vode s još pričvršćenom pupkovinom? Zar je to uopće moguće? Prvo dojenje odmah nakon poroda – u vodi? Buduće majke u mnogim klinikama na ova pitanja dobivaju neodređene odgovore. Između redaka će ipak jasno pročitati da je bolje da bebu na svijet donesu na suhome te da borave u kadi samo u razdoblju otvaranja.



Roditelji.hr savjetuju: dok traju trudovi, većini žena odgovara tek mlaka voda između 32 i 35 Celzijevih stupnjeva. Prije nego što beba izađe, primalje će pustiti toliko tople vode da se temperatura u kadi podigne na 37 stupnjeva što je toplina tijela na koju je beba naviknula. Novorođenčetu će se to svidjeti – bebe koje su se rodile u vodi posebno su opuštene i budne. Za odvajanje od pupkovine je potrebno točno toliko vremena kao i na suhom. Mnoge žene ostanu u kadi s bebom još nekih pola sata. Zatim s tim malenim bićem izađu na suho – još uvijek povezane pupkovinom. Prvo dojenje u kadi može se posve dobro izvesti: malo se povučete prema gore i iza leđa stavite maleni jastučić za plivanje.
Piše:

Roditelji.hr
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

POROD U VODI Empty
PostajNaslov: Re: POROD U VODI   POROD U VODI Icon_minitimeuto vel 16, 2010 12:49 pm

Porod u vodi

U Francuskoj je 1803. godine dokumentiran prvi porod u vodi (wassergeburt, water birth), a nakon dulje stanke, opstetričar Igor Charkovsky 1963. u Moskvi rehabilitira / inaugurira porod u vodi. Francusko porodništvo prihvaća porod u vodi kao komplementarnu metodu od 1978. godine, a u Americi i Njemačkoj od početka osamdesetih godina. U rodilištima u Britaniji, skandinavskim zemljama, Austriji i Švicarskoj te Sloveniji rađanje u vodi se rasprostranilo od devedesetih godina. Prve znanstvene studije u Europi o pogodnosti poroda u vodi dao je dr. Gerd Eldering iz Kolna, 1992. godine (1,3,12).
Na Havajima (Maui), Samoi, Kostariki, i kod Cumash Indijanaca porod u vodi je jedan od češćih načina poroda, a na sjevernom otoku u Maori-zemlji (Novi Zeland) postoji rodilište za porode u vodi, pod nazivom "Rainbow Dolphin Center" (12-17).
Pretpostavke o prednosti poroda u vodi jesu slijedeće (12-19):

- s majčine strane - psihobihejvioralne (prekinuti dobro poznati "circulus vitiosus" strah, napetost i bol): balneološke (poznate indikacije liječenja vodom: rodilja se u vodi osjeća ugodnije, bolove osjeća slabije, lakše podnosi porod)

- sa strane djeteta - kako bi se ublažilo relativno nagli prijelaz iz miljea tople, intrauterine plodne vode u relativno hladni ekstrauterini zrak (znatno manji stres).



Fiziološke osnove za porod u vodi


Fiziološke osnove za porod u vodi čine "Diving-Reflex" i dinamika stvaranja i resopcije tekućine iz pluća te početak disanja (12-18).

1."Diving-Reflex" ("tauchreflex") ili refleks ronjenja je zaštitni refleks čovjeka, kod kojeg voda podraživanjem receptora na koži lica, oko usta i nosa zatvaranjem glotisa uzrokuje apneju u ekspiriju i sprječava ulazak vode u pluća. Područje senzoričkih receptora se čini species specifičnim i ovisno je o načinu uzimanja hrane. Kod zrelog novorođenčeta je ovaj zaštitni refleks u trenutku poroda najjače izražen. Čini se da tek u dobi od 4 mjeseca zbog brzog razvoja neokorteksa biva zakočen, odnosno kontroliran (15). Nakon prvog kontakta dječjeg lica sa zrakom ovaj se zaštitni refleks gasi.

2. Dinamika stvaranja i resorpcije tekućine u plućima. Fetalna pluća su ispunjena tekućinom, koju ona sama stvaraju poput egzokrinih žlijezda (250 - 300 ml dnevno). Aktivnom sekrecijom specijaliziranih epitelnih stanica luče se kloridi u alveolarni prostor. Tako stvoren osmotski gradijent potiskuje tekućinu iz mikrocirkulacije u alveolarni prostor, zbog čega nastaje pozitivan gradijent tlaka od 3-5 cm vodenog stupca. Fetalnim disanjem se pokreće trahealni stup tekućine što vodi do netto efluksa od 15 ml/h (za vrijeme REM faze 75 ml/h). Kod oligohidramnija i Potterovog sindroma pojačanom drenažom tekućine iz pluća dolazi do hipoplazije pluća. Djelovanjem kateholamina za vrijeme poroda dolazi do obrnutog tijeka tekućine iz pluća i povećane resorpcije alveolarnim epitelom. Kod vaginalno rođene djece i nakon ponovljenog carskog reza je količina tekućine u plućima reducirana. Naprotiv, kod djece porođene primarnim carskim rezom se često nađe tzv. "wet lung syndrome".

3. Početak disanja: Povećana potreba (20%) za volumenom krvi u novorođenčeta nakon uspostavljanja plućnog krvotoka se nadomješta djelomično resorpcijom tekućine iz pluća u intersticij (kapilare), a djelomično transfuzijom placentarnom krvlju. Reapsorpcija tekućine iz pluća je oko 6 sati nakon poroda završena. Prema današnjim spoznajama kompresija prsnog koša kod vaginalnog poroda ("squeezing effect") u otklanjanju tekućine iz dišnih puteva ima podređenu ulogu.

Diving-reflex kod poroda u vodi u donošena djeteta je očuvan i ne dolazi do refleksne bradikardije. Intrauterina asfiksija i prijevremeni porod ometaju ovaj fiziološki tijek i stimulacija respiracije je snažnija od diving-reflex-a, zbog čega može doći do aspiracije vode u dišne putove.



Tijek poroda u vodi

Porod u vodi dopušten je samo u okvirima konvencionalnog porodništva, odnosno isključivo u bolnici uz primjenu uobičajenih perinatoloških tehnika. On je rezerviran samo za nekomplicirane spontane vaginalne jednoplodne porode uz pismeni pristanak / želju rodilje zbog evtl. jurističko-forenzičkog značenja. Zbog opasnosti od inhibicije "diving" refleksa hipoksijom, za vrijeme cijelog razdoblja poroda potreban je kontinuirani CTG telemetrijski nadzor (rodilja ne smije direktno biti spojena sa CTG uređajem - mogući fatalni ishod). Široke su indikacije za "preseljenje na suho", a u tu svrhu potrebna je prisutnost jedne osobe za vrijeme cijelog razdoblja otvaranja, a dvije osobe za vrijeme izgona (3,20). Rodilja može biti u vodi i za vrijeme otvaranja i u vrijeme izgona. Suvremena porodna kada je ergonomski oblikovana i temperatura vode ne smije biti viša od 37?C (opasnost od opterećenja krvotoka majke i djeteta). Dijete se rađa u vodi, a nakon rađanja glavice vanjska rotacija može pričekati do slijedećeg truda (diving effect). Nakon rađanja tijela i nogu, dijete se unutar 60 sekundi poliježe majci na trbuh, pri čemu samo tijelo djeteta ostaje u vodi. Ukoliko stanje novorođenčeta dopušta, pupkovina se reže tek nakon prestanka pulsiranja. I kod rađanja posteljice rodilja može ostati u kadi. Čuvanje međice (perineal support), odnosno epiziotomija radi se s postraničnog ruba kade, a majčin gubitak krvi procjenjuje se prema obojanosti vode u kadi ili procjenom potonulih krvnih ugrušaka (1,12-16).

Preduslovi za rađanje u vodi jesu (3,12-16):
- samo normalni porodi (donešeni jedoplodni vaginalni porod u stavu glavicom)
- intenzivna skrb primalje i liječnika
- permanentna raspoloživost pomoćnog osoblja za transport iz kade kod eventualnih problema
- jednaki "management" nadzora kao i kod "suhog" poroda

Kontraindikacije rađanja u vodi:
- porod zatkom
- višeplodna trudnoća
- prijevremeni porod
- patološki tijek poroda
- sumnja na korioamnionitis
- majčina infekcija (jaki kolpitis, uroinfekcija, febrilno stanje, TBC, pozitivni markeri na HBV, HCV, HIV)
- epiduralna anestezija
- centralnodjelujući lijekovi
- fetalna makrosomija

Higijenske mjere kod poroda u vodi:
- kada mora biti bez preljeva za otjecanje vode, bez uređaja kombiniranih sa zrakom (Whirlpool), dezinfekcija pranjem nakon svakog korištenja uz permanentnu dezinfekciju ultraviolentnin zrakama, glave tuševa zračiti i jedanput tjedno sterilizirati plinom, kod ozljede osoblja u području podlaktice potrebno je izbjegavati kontakt sa vodom, redovita sanitarno-higijenska kontrola povjerenstva za hospitalne infekcije. Kako i svaku metodu, tako je i porod u vodi trebalo znanstveno evaluirati.
Početne sudije s početka devedesetih godina upozoravale su da je to porod s višim rizikom i da treba procijeniti sigurnost ove metode (20). Današnje studije na tisućama poroda u vodi diljem svijeta, potvrdile su i prihvatile metodu kao sigurnu za čedo i majku uz striktne "indikacije" i "kontraindikacije" uz nezaobilazan forenzičko - medicinski aspekat. U mnogim studijama dokazano je smanjenje potrebe za medikamentoznom analgezijom u porodu u 73-99 %, signifikantno smanjenje krvarenja u trećem porodnom dobu, značajno smanjenje epiziotomija i ruptura međice i mekog porodnog puta uz isti perinatalni / neonatalni ishod u odnosu na porod na krevetu ili na stolici (12-14,17-19). Na ovakav ishod poroda u vodi svakako utječu pravilne indikacije i birani slučajevi normalne trudnoće i očekivanog normalnog poroda uz dobru prepartalnu psihofizičku pripremu rodilja / bračnih parova.
Recentne studije ukazuju da morbiditet i mortalitet djece i majki kod poroda u vodi nije povišen u odnosu na porode izvan kade (8). Ako rodilišta imaju educirane kadrove za primjenu akupunkturne analgezije u porodu, omiljena je i rasprostranjena metoda u rodilištima diljem svijeta (11,21).
Toplinom inducirano proširenje krvnih žila i pojačano krvarenje u III. porodnom dobu nisu opaženi kod poroda u vodi, odnosno zamjećuju se znatno rjeđe nego kod spontanog poroda u krevetu (14,17). Učestalost korioamnionitisa i endometritisa porodom u vodi nije povišena (22). Thoni i sur. (13) su opisali značajno skraćenje faze otvaranja u kadi (360 min), naprema porodnom stolu (450 min) i porodničkom stolčiću (420 min). Incidencija epiziotomija u porodu u vodi bila je 1,2 %, dok je na stolu bila 20% i stolčiću 12 %. Intaktnu međicu imali su u porodu u vodi 56 %, u krevetu 35 % i na stolčiću u 39 %. Niti jedna rodilja nije željela analgeziju u porodu, a neonatalni ishod (pH umbilikalne arterije, APGAR) bio je u sve tri grupe isti. Porod u vodi zahtijeva maksimalnu educiranost i potpuni angažman osoblja u rađaonici i idealan je za manja rodilišta.

plivamed
[Vrh] Go down
 
POROD U VODI
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Porod i vid
» orgazmički porod?
» Porod u Merkuru
» POROD NA STOLČIĆU
» POROD U HRVATSKOJ ILI INOZEMSTVU

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
All4kids :: Roditeljstvo :: Porod-
Forum(o)Bir: