All4kids
All4kids
All4kids
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
All4kids

Interaktivni savjetnik za roditelje i sve koji to žele biti
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Latest topics
» MLJEČNI ZUBIĆI- BAŠ SVE O NJIMA
NOĆNO MOKRENJE Icon_minitimepet tra 03, 2015 12:25 pm by Kreativka

» CARSKI REZ
NOĆNO MOKRENJE Icon_minitimesri oľu 25, 2015 1:31 pm by Kreativka

» AUTOSJEDALICE GRUPA I-II-III 9-36kg
NOĆNO MOKRENJE Icon_minitimepet kol 22, 2014 1:10 am by moja lu

» Iskrivljena stopala
NOĆNO MOKRENJE Icon_minitimesub svi 17, 2014 11:28 pm by moja lu

» Graco-Evo kolica...
NOĆNO MOKRENJE Icon_minitimepet svi 16, 2014 9:51 pm by janaelena

» INHALATOR I INHALIRANJE
NOĆNO MOKRENJE Icon_minitimeuto svi 06, 2014 10:26 am by tina25

» buggypod
NOĆNO MOKRENJE Icon_minitimeuto oľu 11, 2014 9:54 pm by tina25

» TOP 10 POKLONA ZA 5 ROĐENDAN
NOĆNO MOKRENJE Icon_minitimepon pro 23, 2013 11:43 am by leobaby

» UČILICE, SUNČICE, HLAPIĆ I SL.
NOĆNO MOKRENJE Icon_minitimepon stu 25, 2013 1:08 am by Branka

» hello...
NOĆNO MOKRENJE Icon_minitimečet stu 14, 2013 6:06 pm by leobaby

Top posters
Aleksandra
NOĆNO MOKRENJE Vtblef11NOĆNO MOKRENJE Vtbcen10NOĆNO MOKRENJE Vtbrig10 
moja lu
NOĆNO MOKRENJE Vtblef11NOĆNO MOKRENJE Vtbcen10NOĆNO MOKRENJE Vtbrig10 
Netty
NOĆNO MOKRENJE Vtblef11NOĆNO MOKRENJE Vtbcen10NOĆNO MOKRENJE Vtbrig10 
Branka
NOĆNO MOKRENJE Vtblef11NOĆNO MOKRENJE Vtbcen10NOĆNO MOKRENJE Vtbrig10 
LuLu
NOĆNO MOKRENJE Vtblef11NOĆNO MOKRENJE Vtbcen10NOĆNO MOKRENJE Vtbrig10 
boyd
NOĆNO MOKRENJE Vtblef11NOĆNO MOKRENJE Vtbcen10NOĆNO MOKRENJE Vtbrig10 
Maja
NOĆNO MOKRENJE Vtblef11NOĆNO MOKRENJE Vtbcen10NOĆNO MOKRENJE Vtbrig10 
Daisy
NOĆNO MOKRENJE Vtblef11NOĆNO MOKRENJE Vtbcen10NOĆNO MOKRENJE Vtbrig10 
aneris
NOĆNO MOKRENJE Vtblef11NOĆNO MOKRENJE Vtbcen10NOĆNO MOKRENJE Vtbrig10 
vejanka
NOĆNO MOKRENJE Vtblef11NOĆNO MOKRENJE Vtbcen10NOĆNO MOKRENJE Vtbrig10 
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 13 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 13 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 73, dana pon kol 07, 2017 8:11 am.

 

 NOĆNO MOKRENJE

Go down 
Autor/icaPoruka
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

NOĆNO MOKRENJE Empty
PostajNaslov: NOĆNO MOKRENJE   NOĆNO MOKRENJE Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 7:22 am

NOĆNO MOKRENJE-

Što je to i koji su uzroci?

Razvojna dob u kojoj se dijete počinje odvikavati od pelena traje između druge i treće godine života. U to vrijeme postepeno usvaja naviku odlaska na wc, čemu ga je lakše naučiti preko dana. Da bi se i noću odviklo od pelena, potrebno mu je nešto duže, pogotovo ako ima čvršći san. Mora razviti sposobnost da se probudi kada osjeti puni mjehur, da opaža tjelesne signale i za vrijeme spavanja. Kod normalnog fiziološkog sazrijevanja ono postepeno savlada i kontrolu noćnog mokrenja do treće godine života.



Roditelj može pomoći djetetu da lakše usvoji naviku kontroliranog mokrenja ako pokaže strpljenje. Ako je previše zahtjevan i ne poštuje individualne mogućnosti djeteta, može se dogoditi da ono u nekom kasnijem periodu na stresne situacije reagira regresijom i ponovno počne nekontrolirano mokriti.



Oko 25% djece u dobi od 4-5 godina, 10 % u dobi od 7 godina mokri u krevet, od rođenja nije savladalo kontrolu mjehura. Najčešće se radi o relativno bezazlenom razvojnom poremećaju pod nazivom primarna enureza nocturno. On je puno češći kod dječaka nego kod djevojčica.

Ako su oba roditelja u djetinjstvu imala isti problem, u 77% slučajeva će se on javiti i kod djeteta. Noćno mokrenje često je uzrokovano nasljednim faktorom.



Primarna enureza može biti povezana i s hormonalnim poremećajem. Ustanovljeno je da djeca koja imaju poteškoća s disanjem češće mokre u krevet, jer otežano disanje smanjuje količinu kisika u krvi, a time i antidiuretičkog hormona, koji regulira produkciju urina za vrijeme spavanja, odnosno sprječava stvaranje mokraće.



Uzroci enureze mogu biti i organski. Vrlo je važno utvrditi pravi uzrok noćnog mokrenja kako bi se isključila mogućnost organskog ili hormonalnog poremećaja. Stoga je neophodno dijete odvesti na pregled kod dječjeg liječnika ili urologa. U nekim slučajevima se tretman bazira na hormonskim preparatima, a postoje i kod nas tehnička pomagala koja se uspješno koriste u treningu kontrole noćnog mokrenja.



O sekundarnoj enurezi govorimo kada dijete koje je razvilo eliminacijsku funkciju, ponovno počne mokriti u krevet. Dijagnosticira se kada se simptom kod predškolskog djeteta javlja najmanje dva puta, kod školskog jedanput mjesečno kroz nekoliko mjeseci. Najčešće se radi o psihičkom uzroku, o reakciji na neku situaciju ili događaj koji dijete doživljava stresnim.



Dijete koje je u svojoj obitelji ili u širem okruženju izloženo nepovoljnim okolnostima (učestali konflikti roditelja, razvod, rođenje mlađeg djeteta, preseljenje, promjena škole,

poteškoće s vršnjacima, školski neuspjeh, izloženost nekom obliku nasilja i sl.) može na njih reagirati regresijom na prijašnje stadije razvoja i ponovno početi nekontrolirano mokriti.



Razvojem simptoma dijete signalizira da situacija kojoj je izložen nadilazi njegovu sposobnost da se s njom nosi. Zbog toga je važno adekvatno reagirati, a često je neophodno potražiti stručnu pomoć.









Kako pomoći djetetu?

Roditelji su vrlo često u nedoumici kako reagirati na pojavu noćnog mokrenja kod djeteta. Neki roditelji nastoje ignorirati simptom u nadi da će proći sam od sebe, što se ponekad zaista i dogodi, pogotovo ako se poprave okolnosti koje su dovele do razvoja simptoma.



Neki roditelji se zbog problema djeteta osjećaju nesigurno i nemoćno, krive sebe, pitaju se u čemu su pogriješili u odgoju. Neki su skloni kažnjavati dijete, misleći da će na taj način prestati. No jasno je da nema smisla kažnjavati dijete za nešto što ono ne može svjesno kontrolirati, što ne radi namjerno.



Važno je da roditelj bude svjestan da dijete izrazito pati zbog toga što mu se događa, da ga to čini dodatno nesigurnim, što se negativno odražava i na njegovo samopouzdanje. Kazna ili izrugivanje učiniti će dijete još nesigurnijim i nesposobnijim da prevlada problem. Dodatno opterećenje predstavlja strah od toga da bude ismijano od svojih vršnjaka, pa se često povlači u sebe, izolira od prijatelja, izbjegava situacije u kojima bi se moglo saznati za njegov problem. Može mu se pomoći da nađe prave riječi kada ga netko zadirkuje, dobro je potaknuti ga da se povjeri nekom dobrom prijatelju, kako bi prevladalo sram.



Zbog spomenutih popratnih poteškoća s kojima se dijete neminovno nosi nije dobro predugo čekati da problem prođe sam od sebe, treba mu omogućiti stručnu pomoć kako bi lakše prevladalo situaciju i razvijalo pozitivnu sliku o sebi.



Postoje različite psihoterapijske metode koje mogu pomoći djetetu da ponovno uspostavi kontrolu nad mokrenjem. Osim što je neophodno poraditi na obiteljskim ili drugim okolnostima koje su dovele do simptoma, djetetu treba pomoći u jačanju samopouzdanja i motivirati ga na promjenu. Kao važan motivacijski faktor može djelovati poticaj da dijete samostalno prati kada mu se događa noćno mokrenje. Vođenje evidencije pomoću simbola (sunce ili kiša za manju djecu) daje djetetu osjećaj veće kontrole nad procesom promjene. Dodatno može pozitivno djelovati sistem nagrađivanja za uspješne noći.



Način na koji se roditelj postavlja prema problemu djeteta može doprinijeti stabilizaciji simptoma, naročito kada dijete kroz simptom dobiva pozitivnu ili negativnu pažnju roditelja. Stoga se preporuča da se roditelj maksimalno isključi iz uobičajene dinamike praćenja simptoma, provjeravanja plahti. Smatra se poželjnim djetetu prepustiti presvlačenje posteljine, što nema funkciju kazne nego olakšava preuzimanje odgovornosti. Dobro je prepustiti djetetu samostalnost i odgovornost za njegov uspjeh. Istodobno je neophodno da roditelj počne posvećivati adekvatnu pažnju djetetu kroz razgovore o njegovim problemima ili kroz druge aktivnosti koje će mu dati osjećaj da je važan član obitelji, a to jača njegovo samopouzdanje. Puno može pomoći roditelj koji je u stanju ne percipirati dijete samo kroz problem i pokazati strpljenje u očekivanju promjena kod djeteta.



Maja Novak Pervan, psiholog
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

NOĆNO MOKRENJE Empty
PostajNaslov: Re: NOĆNO MOKRENJE   NOĆNO MOKRENJE Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 7:23 am

...Da bi dijete moglo tijekom cijele noći zadržati mokraću, prethodno mora ovladati cijelim nizom novih sposobnosti, uključujući ove:
- Djetetov mjehur i sfinkteri (mišići koji zatvaraju mjehur), te preostali dio urinarnog trakta, trebaju sazrijeti, jednako kao i hormoni koji utječu na izlučivanje urina.
- I ciklusi spavanja moraju biti formirani kako bi osjećaj punog mjehura mogao probuditi dijete iz dubokog sna...

...Kada se treba zabrinuti? Prema podacima u Vodiču u zdravlje i razvoj vašeg djeteta (Ostvarenje, 2005) Dječje klinike Boston, od 12 do 20 % petogodišnjaka i 8 % šestogodišnjaka ne može još noću ostati suho. U slučaju šestogodišnjeg djeteta o problemu svakako treba obavijestiti liječnika. On će ustanoviti je li mokrenje uzrokovano medicinskim razlozima ili većim stresom. Svakako potražite pomoć već kod najranijih znakova jer je na kocki djetetovo samopoštovanje. Kad dijete počne reducirati svoje svakodnevne aktivnosti, odbija poći spavati prijateljima ili se vidljivo srami vlažnih plahti u krevetu, svakako je vrijeme da se potraži pomoć...

Kako pomoći djetetu da prevlada mokrenje u krevet

1. Madrac pokrijte plastičnim pokrovom
2. Pripremite se za noćne nezgode tako da ujutro možete sve s lakoćom promijeniti
3. Dozvolite mu da spava na ručniku koji može ukloniti u slučaju da ga pomokri
4. Ostavite mu odjeću u koju se može presvući u slučaju potrebe
5. Ostavite u sobi plastičnu posudu da u nju može odložiti mokre plahte, ručnike i pidžame
6. Predložite kupnju posebne noćne kahlice koju možete obojati fluorescentnom bojom. Neka stoji kraj njegova kreveta "za noćnu uporabu"
7. Naviknite ga da isprazni mjehur uvijek prije polaska na spavanje. Za to mu može poslužiti i noćna kahlica.
8. Koristite noćno svijetlo.
9. Predložite mu buđenje još jednom prije nego što sami pođete na spavanje, i vidite hoće li pristati. (Neki se pedijatri protive tome. No, ako je takav prijedlog izraz potpore, a ne kažnjavanja, mislim da takva noćna buđenja mogu pidonijeti kasnijem smanjenju nezgoda.)
10. Kada ga probudite, pazite da ustane i ode iz kreveta samostalno, te da budno koristi kahlicu. Pazite da dijete dobije dovoljno sna.
11. ako neki od navedenih koraka ne uspije, vratite dijete u pelene ili u pojačane gaćice. Možda će ga biti sram što se vratilo u pelene. No postoji opasnost da se navikne na vlažan krevet. Zato vraćanje pelenama pomaže da se ponovno navikne na jutarnju suhoću. To će pomoći da se alarmira kada primijeti da je počelo mokriti. I dobra odmorenost tome pomaže.
12. Ograničite večernje uzimanje tekućine, ali nemojte oko toga praviti scene. Svakako pazite da dijete navečer izbjegava gazirana pića s kofeinom jer ona potiču uriniranje.


ŠTO SE NE SMIJE ČINITI KADA DIJETE MOKRI U KREVET

1. Nikada ni s kime ne razgovarajte o djetetovom problemu mokrenja u krevet bez njegova dopuštenja. Pitajte ga: "Hoćeš li ti reći doktoru ili da ja to učinim?".
2. Nikada ne govorite o djetetovom problemu u javnosti. No nemojte od toga praviti veliku tajnu. Braća smiju znati. U obitelji se o tom problemu treba raspravljati kao o nečemu sporednome, ne treba od toga praviti veliku temu.
3. Nikada ne kažnjavajte dijete zato što mokri u krevet. Mokrenje u krevet je već samo po sebi kazna. Nijedno dijete ne voli mokriti u krevet. Djeca koja se prave da im nije stalo, najčešće su ona koja najviše pate, ili im je najteže suočiti se s problemom. Kažnjavanjem apsolutno ništa nećete postići. No ohrabrivanjem hoćete.
4. Nikada nemojte posramljivati ili ponižavati dijete koje se pomokrilo u krevet. Naravno da zbog toga imate više posla, ali ponižavanjem nimalo nećete ubrzati proces.
5. Bez obzira koliko ste ganuti zbog jedne suhe noći, prepustite djetetu zasluge za to postignuće. Vaše uzbuđenje i pohvale mogu se brzo vratiti kao bumerang i uzrokovati još veći pritisak kod djeteta. Dijete zaključuje to da ako vas uspjeh toliko uzbuđuje i veseli, onda vas i neuspjeh u istoj mjeri oneraspoložuje i rastužuje. Tiho kimanje glavom u znak odobravanja bit će posve dovoljno. Prepustite djetetu posao i dopustite mu da nauči preuzeti zasluge za vlastita postignuća.
_________________
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

NOĆNO MOKRENJE Empty
PostajNaslov: Re: NOĆNO MOKRENJE   NOĆNO MOKRENJE Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 7:25 am

Noćno mokrenje ili enureza kod djece je česta tema. Prema nekim procjenama gotovo svako treće dijete do šeste godine barem katkad s time ima problema. Kod određenog broja djece noćno mokrenje se nastavlja i do puberteta no u nekom trenutku PRESTAJE.

Osim kod slučajeva specifičnih smetnji i oboljenja, niti jedna odrasla osoba ne mokri u krevet! Misao koja (možda) može poslužiti kao mala utjeha napaćenim roditeljima koji ne znaju kako pristupiti problemu noćnog mokrenja kod svog djeteta.
Kad dijete nikada nije ostalo suho cijele noći više od prosječno dvije noći tjedno i nije imalo dulja razdoblja bez noćnog mokrenja, govorimo o primarnoj enurezi.
Kod sekundarne enureze dijete je već imalo jedno ili više duljih razdoblja bez noćnog mokrenja. Kod sekundarne enureze često igraju ulogu i emocionalni čimbenici.
Između ostalog, postoje dva tjelesna čimbenika koja mogu doprinijeti problemu noćnog mokrenja.
Postoji hormonalni ciklus koji svakodnevno uzrokuje u određenom trenutku izlijevanje antidiuretičnih hormona, otprilike u vrijeme zalaska sunca, što smanjuje izlučivanje urina iz bubrega sve do duboko u noć, tako da se mjehur ne napuni sve do jutra. Taj hormonalni ciklus nije prisutan u trenutku rođenja. Kod mnoge se djece razvija u dobi između druge i šeste godine, kod drugih između šeste godine i puberteta, a kod nekih se uopće ne razvije.
Daljnji faktor je sposobnost djeteta da se probudi prije nego što se pomokri u krevet. Za neku djecu je ostati suh cijele noći prirodni nastavak učenja kontrole nad mjehurom tijekom dana. Kod druge djeca, iz niza razloga dolazi do smetnji pri razvoju te sposobnosti.
Psiholozi ponekad naglašavaju psihološki aspekt noćnog mokrenja, nazivajući ga “plač kroz mjehur”. Istraživanja do sada nisu potvrdila tu pretpostavku, tako da je vjerojatno ispravnije govoriti o poteškoći opuštanja – dijete je tijekom dana aktivno i napeto, bez razdoblja opuštenosti te kad napokon zaspi (opusti se), ima poteškoća ponovo priječi u budno stanje.
Osnovni zadatak djeteta jest da se nauči probuditi prije negoli dođe do ispuštanja mokraće.

ŠTO NIJE PREPORUČLJIVO ČINITI:

Buditi dijete, nositi ga na WC dok je u polusnu kako bi se pomokrilo. Koliko god to privremeno može izgledati učinkovito, zapravo predstavlja poruku djetetu da i dalje može mokriti u polusnenom/snenom stanju, a odrasli preuzimaju brigu oko odlaska na WC.
Nikako ne treba dijete posramljivati, kažnjavati, prijetiti mu i sl. Na taj način se samo produbljuje trauma i cijela tema noćnog mokrenja dobiva na težini. U praksi se katkad primjenjuje medikamentozna terapija – sintetski hormoni (kao zamjena za gore navedeni) te triciklički antidepresivi, u trajanju najdulje od tri mjeseca, no iako lijekovi mogu donijeti prolazno poboljšanje, njihove su nuspojave i moguće opasnosti daleko veće i dalekosežnije.
Pelene mogu predstavljati prikladno rješenje u nekim situacijama (npr. kod noćenja izvan kuće), no ponovno ne pružaju poticaj djetetu da se nauči probuditi na vrijeme.

ŠTO MOŽE POMOĆI KOD NOĆNOG MOKRENJA:

U behavior terapiji noćnog mokrenja se često primjenjuje tehnika potkrepljivanja željenog ponašanja, npr. tako da dijete svako jutro kad se probudi suho nacrta u svoju za tu svrhu nabavljenu tekicu sunce te za svaka tri sunca dobije neku malu nagradu (npr. čokoladicu ili mu majka pročita omiljenu priču i sl.).
Dogovoriti s djetetom da, kad se probudi mokro, samo s kreveta skine mokru posteljinu i odnese je na za to predviđeno mjesto. Taj postupak potiče dijete da samo brine o suhoći svojeg kreveta. No važno je da taj dogovor na topao i smiren način bude ponuđen kao oblik pomoći djetetu te da nipošto ne poprimi prizvuk kazne.
Postoje aparatići namijenjeni za pomoć kod enureze, koji su u dodiru s plahtom i čim ona postaje mokra aktivira se alarm i budi dijete. Nastoji se utjecati na stvaranje veze između opuštanja urina i buđenja.
Od prirodnih lijekova u mnogim slučajevima se pokazalo korisnim da dijete prije spavanja uzme žlicu meda, a postoje biljni preparati, npr. Bachove kapi, koji djeluju na psihološki aspekt poteškoće.
Kako ne bismo zanemarili psihološku razinu, dobro je da roditelji razmisle o svojem trenutnom životnom kontekstu i vide da li su prisutni veći izvori stresa, kako za dijete tako i za njih same. Prema sistemskom pristupu niti jedan član obitelji nije izolirana jedinka već su svi dijelovi veće cjeline te kao takvi utječu jedni na druge.
Nadalje su se u nekim slučajevima pokazale korisne vježbe opuštanja koje se provode više puta tijekom dana s ciljem otpuštanja eventualne nagomilane napetosti. Opuštajući učinak ima i igranje s pijeskom, zemljom, vodom.
U svakom slučaju koristan će biti opušten pristup noćnom mokrenju. Ono jeste neugodna navika ali nije opasno, javlja se kod razmjerno velikog broja djece i bilo bi šteta da baci sjenu na – po mogućnosti sunčane i radosne – prve godine djetinjstva.


mr. spec. Melita Stipančić, klinički psiholog
[Vrh] Go down
Sponsored content





NOĆNO MOKRENJE Empty
PostajNaslov: Re: NOĆNO MOKRENJE   NOĆNO MOKRENJE Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
NOĆNO MOKRENJE
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
All4kids :: Roditeljstvo :: Vrtićka dob (2-5 god.)-
Forum(o)Bir: