All4kids
All4kids
All4kids
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
All4kids

Interaktivni savjetnik za roditelje i sve koji to žele biti
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Latest topics
» MLJEČNI ZUBIĆI- BAŠ SVE O NJIMA
PREGLED KUKOVA Icon_minitimepet tra 03, 2015 12:25 pm by Kreativka

» CARSKI REZ
PREGLED KUKOVA Icon_minitimesri oľu 25, 2015 1:31 pm by Kreativka

» AUTOSJEDALICE GRUPA I-II-III 9-36kg
PREGLED KUKOVA Icon_minitimepet kol 22, 2014 1:10 am by moja lu

» Iskrivljena stopala
PREGLED KUKOVA Icon_minitimesub svi 17, 2014 11:28 pm by moja lu

» Graco-Evo kolica...
PREGLED KUKOVA Icon_minitimepet svi 16, 2014 9:51 pm by janaelena

» INHALATOR I INHALIRANJE
PREGLED KUKOVA Icon_minitimeuto svi 06, 2014 10:26 am by tina25

» buggypod
PREGLED KUKOVA Icon_minitimeuto oľu 11, 2014 9:54 pm by tina25

» TOP 10 POKLONA ZA 5 ROĐENDAN
PREGLED KUKOVA Icon_minitimepon pro 23, 2013 11:43 am by leobaby

» UČILICE, SUNČICE, HLAPIĆ I SL.
PREGLED KUKOVA Icon_minitimepon stu 25, 2013 1:08 am by Branka

» hello...
PREGLED KUKOVA Icon_minitimečet stu 14, 2013 6:06 pm by leobaby

Top posters
Aleksandra
PREGLED KUKOVA Vtblef11PREGLED KUKOVA Vtbcen10PREGLED KUKOVA Vtbrig10 
moja lu
PREGLED KUKOVA Vtblef11PREGLED KUKOVA Vtbcen10PREGLED KUKOVA Vtbrig10 
Netty
PREGLED KUKOVA Vtblef11PREGLED KUKOVA Vtbcen10PREGLED KUKOVA Vtbrig10 
Branka
PREGLED KUKOVA Vtblef11PREGLED KUKOVA Vtbcen10PREGLED KUKOVA Vtbrig10 
LuLu
PREGLED KUKOVA Vtblef11PREGLED KUKOVA Vtbcen10PREGLED KUKOVA Vtbrig10 
boyd
PREGLED KUKOVA Vtblef11PREGLED KUKOVA Vtbcen10PREGLED KUKOVA Vtbrig10 
Maja
PREGLED KUKOVA Vtblef11PREGLED KUKOVA Vtbcen10PREGLED KUKOVA Vtbrig10 
Daisy
PREGLED KUKOVA Vtblef11PREGLED KUKOVA Vtbcen10PREGLED KUKOVA Vtbrig10 
aneris
PREGLED KUKOVA Vtblef11PREGLED KUKOVA Vtbcen10PREGLED KUKOVA Vtbrig10 
vejanka
PREGLED KUKOVA Vtblef11PREGLED KUKOVA Vtbcen10PREGLED KUKOVA Vtbrig10 
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 20 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 20 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 73, dana pon kol 07, 2017 8:11 am.

 

 PREGLED KUKOVA

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

PREGLED KUKOVA Empty
PostajNaslov: PREGLED KUKOVA   PREGLED KUKOVA Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 6:43 am

Razvojni poremećaj kuka u dojenčadi


Objavljeno 5.3.2010 u 13:28
Pri prvoj posjeti pedijatrijskom savjetovalištu nezaobilazan je pregled kukova u novorođene djece i male dojenčadi.

Upravo u toj dobi javlja se jedan od tri najčešća poremećaja zgloba kuka koji se javljaju u djece. Pri ranoj dijagnozi razvojne displazije kuka i pravovremeno započetoj terapiji, poremećaj se korigira bez posljedica.

Zašto je važan pregled kukova?

Korekciju treba učiniti na vrijeme da se omogući normalan razvoj kuka. U razvojnoj displaziji kuka radi se o nedovoljno razvijenoj zglobnoj čašici i promjeni položaja zglobne glavice, koja se djelomično ili potpuno nalazi izvan čašice.

U slučaju da taj nepravilni položaj ostane, poremećena je funkcija kuka, a s vremenom dolazi i do propadanja zglobne glavice zbog poremećene opskrbe krvlju.

Korekcija, tj. uglavljivanje zglobne glavice u čašicu je moguće posebnim protezama, a ako se učini na vrijeme, razvoj zgloba je posve normalan. Potpuna dislokacija (iščašenje) javlja se s učestalošću od 1,5 na 1000 novorođenčadi, a djelomična, s učestalošću od 9 na 1000 novorođenčadi.

Kako se dijagnosticira poremećaj?

Samo kliničkim pregledom, kojeg čini pedijatar u savjetovalištu, moguće je otkriti potpunu dislokaciju kuka. Posebnim zahvatima pokušava se istisnuti glavica iz čašice (Bartolowljev test) ili uglaviti u nju (Ortolanijev test). Pozitivan Ortolanijev test je potpuno pouzdan znak iščašenog zgloba.

Sumnja na iščašenje se postavlja ako pri pregledu djeteta koje leži na leđima na potpuno ravnoj podlozi i pri potisnutoj zdjelici na podlogu, pri savijanju spojenih nožica u kuku za 90 stupnjeva, jedna nožica imponira kraća ili su brazde na stražnoj strani natkoljenice nesimetrične. U tom slučaju je potrebno učiniti ultrazvuk kukova koji će potpuno pouzdano otkriti ili isključiti displaziju.

U prve 2-3 sedmice života zglobne su ovojnice labave, te se velik dio nestabilnih kukova uslijed učvršćivanja zglobnih ovojnica i rasta zglobne čašice nakon tog vremena stabilizira, stoga je dijagnostički ultrazvuk potrebno učiniti nakon 3. sedmice od rođenja.

Kada učiniti ultrazvuk kukova?


Najbolje vrijeme za ultrazvučni pregled je između 1. i 2. mjeseca života.
Ultrazvuk kukova je vrlo elegantna i jednostavna pretraga koja pouzdano otkriva radi li se o iščašenju i određuje se stupanj iščašenja kuka.

Potrebno ga je učiniti djeci kod koje se kliničkim pregledom postavi sumnja na iščašenje, a također i djeci koja imaju bilo koji od sljedećih činitelja rizika:

- razvojni poremećaj kuka u obitelji
- položaj djeteta u maternici zatkom ili porođaj na zadak
- postojanje deformacije vrata (krivi vrat) ili stopala
- prvorođeno žensko dijete
- blizanačka trudnoća
- manjak plodne vode u trudnoći
- nedonešenost

Liječenje

Kod djeteta kod kojeg je kliničkim i/ili ultrazvučnim pregledom ustanovljeno da se radi o potpunom ili o djelomičnom iščašenju kuka, nakon 3. sedmice života potrebno je započeti ortopedsko liječenje.

Ono se provodi posebnim ortopedskim pomagalom, tzv. Pavlikovim remenčićima (iako postoje i druge vrste sličnih proteza, Pavlikovi remenčići su zbog praktičnosti najšire prihvaćeni).

Kukovi se fiksiraju u raširenom položaju nožica, nose se bez prekida 6-8 tjedana u slučaju djelomičnog iščašenja, odnosno 10-12 tjedana u slučaju potpunog iščašenja. Svaka 2 tjedna se otpuštaju i prilagođavaju rastu djeteta, a kontrole pravilnog položaja kuka vrše se ultrazvukom.

U nekim slučajevima je primjena Pavlikovih remenčića kontraindicirana: dojenče starije od 8 mjeseci, nemogućnost uglavljivanja zglobne glavice ili nestabilnost te nepouzdanost roditelja.

Primjena tzv. širokog povijanja, koje se preporuča u prvim tjednima dok se zglobovi kuka fiziološki ne učvrste, nikako nije dovoljna u slučajevima spomenutih poremećaja djelomičnog ili potpunog iščašenja. Pri ranoj dijagnozi i pravovremeno započetoj terapiji, poremećaj se korigira bez posljedica.

Terapija započeta nakon navršene 1. godine nikada ne rezultira posve normalnom funkcijom i položajem zgloba. Što je dob djeteta viša, manja je mogućnost neoperativnog, tzv. konzervativnog liječenja. Nakon 3. godine svaka korekcija zgloba zahtijeva operaciju.


moje zdravlje ba


Zadnja promjena: LuLu; pon vel 18, 2013 1:34 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
tina25
Pričalica
Pričalica
tina25


Join date : 26.04.2010
Age : 38
Lokacija : Dignano

PREGLED KUKOVA Empty
PostajNaslov: Re: PREGLED KUKOVA   PREGLED KUKOVA Icon_minitimesub oľu 05, 2011 9:06 pm

Hi,
U četvrtak smo bili na pregledu kukova, doktorica nam je rekla da je sve u redu, ne mora ponovo na kontrolu, ali da još mj dana nosi široko povijanje...

možete mi reći vaša iskustva, kad ste prestali,stavljati široko povijanje, vidim da mi je F puno sretniji bez širokog povijanja, nogice baca na sve strane, lakše kaka, a i iskreno meni je full tlaka to široko povijanje....

dum, dum
[Vrh] Go down
Branka
Supermoderator
Supermoderator
Branka


Join date : 11.08.2009
Age : 49
Lokacija : Pula

PREGLED KUKOVA Empty
PostajNaslov: Re: PREGLED KUKOVA   PREGLED KUKOVA Icon_minitimesub oľu 05, 2011 9:32 pm

Poslušaj doktoricu, vidim da si iz ovih krajeva gdje ima deformacija kukova, bolje spriječiti nego da ti dijete sa 3-4 godine mora na operaciju oba kuka koja nisu srasla kako treba, onda će biti 4 mjeseca u gipsu. Znam taj slučaj i znam da joj je mama skinula široko povijanje ranije od 6.mj jer je djetetu bilo vruće na moru. Ja bih se cijeli život lupala po glavi da se to desilo mome djetetu. Ne znači da bi široko povijanje to spriječilo, ALI... pitanje je koliko si sigurna u sebe i koliko si spremna riskirati sa zdravljem svoga djeteta.
[Vrh] Go down
Aleksandra
Admin
Admin
Aleksandra


Join date : 08.08.2009
Age : 47
Lokacija : Tamo gdje je srce

PREGLED KUKOVA Empty
PostajNaslov: Re: PREGLED KUKOVA   PREGLED KUKOVA Icon_minitimesub oľu 05, 2011 9:45 pm

povijanje široko do 6 mj ??

moji su bili nedonoščad ali smo prestali sa 3,5 mj povijati široko, prvi i drugi pregled su bili ok i to je bilo to. Drugo je ako ima neke osnove za sumnju ili nešto nije ok ali inače ne vidim zašto bi se 6 mj povijalo široko.

Nama je kad smo se rodili Pampers br 1 bila široko povijanje [You must be registered and logged in to see this image.]
[Vrh] Go down
tina25
Pričalica
Pričalica
tina25


Join date : 26.04.2010
Age : 38
Lokacija : Dignano

PREGLED KUKOVA Empty
PostajNaslov: Re: PREGLED KUKOVA   PREGLED KUKOVA Icon_minitimesub oľu 05, 2011 10:28 pm

neznam, razmišljam, čula sam da neki nikad ni ne stavljaju široko povijanje...

pitam iz razloga što je dok.rekla da su kukovi super i ne treba više ići na pregled pa zato...

da li šta znači ako kroz noć stavljam a po danu ne...

čak sam čula da to široko povijanje može čak i štetiti jer se bebicama mišići opuste...

ma totalno sam zbunjena, izdržati čemo još tih mj dana.... mig
[Vrh] Go down
Branka
Supermoderator
Supermoderator
Branka


Join date : 11.08.2009
Age : 49
Lokacija : Pula

PREGLED KUKOVA Empty
PostajNaslov: Re: PREGLED KUKOVA   PREGLED KUKOVA Icon_minitimesub oľu 05, 2011 10:41 pm

Ja sam uvijek da se posluša doktorica, ako je rekla noću, znači da još nije sraslo ali je blizu i pravilno srašćuje, pa ne treba i danju, baš da dijete nije sputano. Skloni su dečkima manje inzistirati na širokom jer se deformacija kasnije ni ne primjeti. Kod curica je to prepreka za normalno rađanje jednog dana, i češće artroze, pa više paze.
Mediteranska djeca nose dosta gena za deformaciju kukova (Aleks, vi ste malo i iz unutrašnjosti, zar ne?).
Postoji još jedna stavka...kvaliteta uzv aparata i iskustva doktora u procjeni displazije kuka... Nekako mi se čini da sam čitala da su na Kantridi i u Lovranu najbolje educirani i opremljeni, tako da kad oni kažu da su kukovi u redu, onda jesu. mig

Inače, mi smo povijali široko do 5mj cjelodnevno, pa još 1 mj. samo noću. - curu. A dečka, samo do 3mj. Naravno, to ovisi i o nalazu!
[Vrh] Go down
tina25
Pričalica
Pričalica
tina25


Join date : 26.04.2010
Age : 38
Lokacija : Dignano

PREGLED KUKOVA Empty
PostajNaslov: Re: PREGLED KUKOVA   PREGLED KUKOVA Icon_minitimesub oľu 05, 2011 11:22 pm

hvala na savjetu....povijati ćemo kako je dok. rekla...tnx smile
[Vrh] Go down
moja lu
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
moja lu


Join date : 03.09.2009
Age : 45
Lokacija : Blizu mora

PREGLED KUKOVA Empty
PostajNaslov: Re: PREGLED KUKOVA   PREGLED KUKOVA Icon_minitimesub oľu 05, 2011 11:52 pm

Branka je napisao/la:
Ja sam uvijek da se posluša doktorica, ako je rekla noću, znači da još nije sraslo ali je blizu i pravilno srašćuje, pa ne treba i danju, baš da dijete nije sputano. Skloni su dečkima manje inzistirati na širokom jer se deformacija kasnije ni ne primjeti. Kod curica je to prepreka za normalno rađanje jednog dana, i češće artroze, pa više paze.
Mediteranska djeca nose dosta gena za deformaciju kukova (Aleks, vi ste malo i iz unutrašnjosti, zar ne?).
Postoji još jedna stavka...kvaliteta uzv aparata i iskustva doktora u procjeni displazije kuka... Nekako mi se čini da sam čitala da su na Kantridi i u Lovranu najbolje educirani i opremljeni, tako da kad oni kažu da su kukovi u redu, onda jesu. mig

Inače, mi smo povijali široko do 5mj cjelodnevno, pa još 1 mj. samo noću. - curu. A dečka, samo do 3mj. Naravno, to ovisi i o nalazu!

mi smo bili na kontroli sa 3mjeseca i nalazi su bili dobri ,no dobila sam objasnjenje da posto je curica, radi radanja, i artroze se preporuca 5 +1 bas kako je Branka gore obrazlozila
i na Kantridi i Lovranu su odlicni ortopedi
razlika je samo sto se u Lovranu ( nisam provjerila osobno no bliski meni rekli) da se malo lakse tj, brze dode na red
[Vrh] Go down
tina25
Pričalica
Pričalica
tina25


Join date : 26.04.2010
Age : 38
Lokacija : Dignano

PREGLED KUKOVA Empty
PostajNaslov: Re: PREGLED KUKOVA   PREGLED KUKOVA Icon_minitimened oľu 06, 2011 12:07 am

dečkić je,ima 2 i pol mj. i kažu da su kukići u redu.... da je ljeto nebi više povijala da mu nije vruće, ali zima je pa ne smeta....
[Vrh] Go down
Sponsored content





PREGLED KUKOVA Empty
PostajNaslov: Re: PREGLED KUKOVA   PREGLED KUKOVA Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
PREGLED KUKOVA
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
All4kids :: Roditeljstvo :: Dojenče (0-12mj)-
Forum(o)Bir: