All4kids
All4kids
All4kids
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
All4kids

Interaktivni savjetnik za roditelje i sve koji to žele biti
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Latest topics
» MLJEČNI ZUBIĆI- BAŠ SVE O NJIMA
ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimepet tra 03, 2015 12:25 pm by Kreativka

» CARSKI REZ
ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimesri oľu 25, 2015 1:31 pm by Kreativka

» AUTOSJEDALICE GRUPA I-II-III 9-36kg
ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimepet kol 22, 2014 1:10 am by moja lu

» Iskrivljena stopala
ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimesub svi 17, 2014 11:28 pm by moja lu

» Graco-Evo kolica...
ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimepet svi 16, 2014 9:51 pm by janaelena

» INHALATOR I INHALIRANJE
ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimeuto svi 06, 2014 10:26 am by tina25

» buggypod
ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimeuto oľu 11, 2014 9:54 pm by tina25

» TOP 10 POKLONA ZA 5 ROĐENDAN
ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimepon pro 23, 2013 11:43 am by leobaby

» UČILICE, SUNČICE, HLAPIĆ I SL.
ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimepon stu 25, 2013 1:08 am by Branka

» hello...
ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimečet stu 14, 2013 6:06 pm by leobaby

Top posters
Aleksandra
ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtblef11ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbcen10ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbrig10 
moja lu
ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtblef11ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbcen10ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbrig10 
Netty
ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtblef11ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbcen10ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbrig10 
Branka
ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtblef11ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbcen10ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbrig10 
LuLu
ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtblef11ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbcen10ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbrig10 
boyd
ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtblef11ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbcen10ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbrig10 
Maja
ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtblef11ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbcen10ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbrig10 
Daisy
ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtblef11ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbcen10ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbrig10 
aneris
ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtblef11ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbcen10ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbrig10 
vejanka
ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtblef11ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbcen10ADHD-HIPERAKTIVNOST Vtbrig10 
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 8 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 8 gostiju. :: 1 Bot

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 73, dana pon kol 07, 2017 8:11 am.

 

 ADHD-HIPERAKTIVNOST

Go down 
Autor/icaPoruka
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

ADHD-HIPERAKTIVNOST Empty
PostajNaslov: ADHD-HIPERAKTIVNOST   ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimesub lip 19, 2010 2:53 am

Mnogi od vas će za ovaj poremećaj čuti prvi puta. Malo se o njemu priča i zna. Je li lakše dijete prozvati zločestim, neodgojenim ili mu pružiti razumijevanje i pomoć...?

Poremećaj pažnje i koncentracije čest je poremećaj i to u velikom broju kod nadprosječno inteligentne djece. Ona se s tim teško nose, naročito ako nemaju pomoć obitelji, učitelja i stručnjaka. Ona ne znaju svoju pažnju usmjeriti na zadatak. Nimalo lako! S hiperaktivnošću se susrećemo u svakodnevnom rječniku. Koliko vam se samo puta dogodilo da ste rekli za svoje ili tuđe dijete kako je hiperaktivno? Griješite li? Je li zaigranost i hiperaktivnost isto? Kako se nositi s poremećajem zvanim ADHD? Psiholog Trpimir Jakovina priskočio je u pomoć timu Ordinacije.hr i odgovorio na pitanja vezana uz ovaj poremećaj.

Što je to hiperaktivnost i kako je možemo prepoznati kod djece?
Poremećaj pažnje s hiperaktivnošću, poznat i kao ADHD (od engl. Attention Deficit Hyperactivity Disorder), jedan je od najčešćih neurorazvojnih poremećaja dječje i adolescentne dobi. Ovaj poremećaj uključuje povećanu motoričku aktivnost djeteta, koja je praćena neadekvatno razvijenom i lako otklonjivom pažnjom te naglim, nepredvidljivim i impulzivnim reakcijama. Takvo je dijete u razredu nemirno, ometa druge u radu, ne može završiti ni najjednostavniji zadatak, nepažljivo je, uvijek je u nevolji, promjenjivog je raspoloženja, razdražljivo je, ne može održati prijateljstva i sl.

Često se hiperaktivnost miješa s razigranošću, kako prepoznati razliku?
Roditelji i učitelji nerijetko brkaju hiperaktivnost sa zaigranošću, normalnim ponašanjem aktivnog predškolskog djeteta ili nekim drugim problemima psihološke ili zdravstvene prirode koji mogu proizvesti ponašanja slična ADHD-u. Stoga je važno da u dijagnosticiranju ADHD-a sudjeluje multidisciplinarni tim stručnjaka. Da bismo postavili dijagnozu poremećaja pažnje s hiperaktivnošću važno je da dijete iskazuje šest ili više simptoma koji traju barem šest mjeseci u dva ili više okruženja (npr. škola/vrtić i kuća) te se javljaju prije sedme godine života. Nužno je da budu prisutni simptomi iz kruga simptoma nepažnje (npr. dijete često ne prati upute, ima teškoća s održavanjem pažnje, ima teškoća s organiziranjem aktivnosti, često izbjegava zadatke, gubi stvari, ometaju ga vanjski podražaji itd.), te iz kruga simptoma hiperaktivnosti – impulzivnosti (vrpolji se ili ne može mirno sjediti, pretjerano trči ili se penje, pretjerano priča, često "izletava" s odgovorima prije nego što je dovršeno pitanje, često prekida ili ometa druge itd.).

Kako se postaviti prema hiperaktivnom djetetu?
Hiperaktivna djeca nerijetko predstavljaju problem za okolinu (razred, skupinu prijatelja, obitelj) no, valja uzeti u obzir da i samo dijete uvelike pati. Ono se osjeća neprihvaćenim, ne dobiva dovoljno podrške za ono što radi, ne iskazuje svoje sposobnosti, radi ispod svojih mogućnosti, nedovoljno zadovoljava potrebu za komunikacijom i izražavanjem, što za posljedicu ima razvoj loše slike o sebi i nisko samopouzdanje. Stoga je pogrešno hiperaktivno dijete kažnjavati zbog toga što je hiperaktivno. Ono zbog toga nije krivo! Prema njemu se valja odnositi s mnogo strpljenja, vedrine, tolerancije i topline. Također je pogrešno hiperaktivnom djetetu govoriti što da ne radi i zbunjivati ga neodređenim i općenitim porukama poput Budi dobar! Smiri se! ili Prekini! Poruke koje mu šaljemo trebaju biti afirmativne, direktne, lako razumljive, jednostavne i jasne. Za hiperaktivnu djecu važno je osigurati dovoljno stimulativnu okolinu te mu ponuditi veći broj aktivnosti, igara, predmeta i igračaka, koje će mu u isto vrijeme biti privlačne, ali i sigurne. Preporučljivo je što češće boraviti na otvorenom prostoru s mogućnošću slobodnog i sigurnog kretanja. Također je bitno da roditelji takvu djecu imaju u vidokrugu kako bi ga zaštitili od potencijalnih opasnosti.

Što uzrokuje hiperaktivnost?
Uzrok poremećaja još nije do kraja razjašnjen. Međutim, danas pouzdano znamo da to svakako nije nedostatak roditeljske brige, pretjerano gledanje televizije ni neadekvatna prehrana. Hiperaktivnost najvjerojatnije uzrokuje kombinacija genetskih, neuroloških, biokemijskih i čimbenika iz okoline. U posljednje vrijeme ADHD se povezuje s poremećajem u metaboličkim funkcijama mozga. Naime, pokazalo se da je metabolizam mozga kod hiperaktivne djece 8 posto niži nego kod ostale djece. Najveće razlike nađene su upravo u područjima mozga koja reguliraju pažnju i kontrolu motorike.

Kako se liječi?
ADHD se ponekad liječi lijekovima, najčešće stimulansima (amfetaminima) koji pomažu djeci da se usmjere na zadatak i umanjuju probleme u ponašanju. Novija saznanja o manjoj metaboličkoj aktivnosti mozga podupiru uporabu stimulansa, koji na ovu djecu djeluju umirujuće. No, kao i kod svih lijekova pojavljuju se i nuspojave; nesanica, probavne smetnje, vrtoglavica, gubitak težine itd. Najbolji se rezultati postižu tzv. multimodalnim pristupom tj. istodobnom primjenom odgovarajućih lijekova i različitih psihosocijalnih i psihoedukacijskih pristupa. Izrazito je važna edukacija roditelja i okoline o prirodi poremećaja, kako bi se okolina što bolje prilagodila djetetu. Ignoriranje ovog poremećaja, kao i izostanak optimalnog liječenja ima razarajuće posljedice na djetetov razvoj, kočeći ga u njegovom školovanju i formiranju u zdravo društveno biće.

Kome se obratiti?
Kod nas ne postoje posebno specijalizirane ustanove koje se bave liječenjem isključivo ADHD-a no, roditelji koji primijete neke od simptoma hiperaktivnosti kod svoje djece mogu se obratiti na Polikliniku za zaštitu djece grada Zagreba, Kliniku za dječje bolesti Zagreb – Psihotrauma centar ili Specijalnu bolnica za psihijatriju djece i mladeži.



prof. Ivana Grbavac
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

ADHD-HIPERAKTIVNOST Empty
PostajNaslov: Re: ADHD-HIPERAKTIVNOST   ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimesub kol 13, 2011 2:38 am

Cilj članka je je prezentirati moguću ulogu cinka u planiranju terapijskog plana za djecu sa hiperaktivnim poremećajem gdje osim do sada poznatih farmakoloških intervencija, roditelji često traže i alternativne oblike za ublažavanje simptoma ovog sve češće dijagnosticiranog poremećaja.
Autor:
dr. sc. Katarina Dodig-Ćurković, dr.med, specijalist psihijatarOpćenito o cinku
Važnost deficita cinka
Povezanost hiperaktivnog poremećaja i cinka
Zaključak
Literatura
Općenito o cinku
Cink je važan kofaktor u metabolizmu neurotransmitera, prostaglandina, održavanju strukture i funkcije mozga.
Cink je esencijalni kofaktor preko 100 enzima, uključujući metaloenzime i metalo-enzimske komplekse, neophodne u metabolizmu ugljikohidrata, masnih kiselina, proteina i nukleinskih kiselina. Važan je kofaktor u metabolizmu neurotransmitera, prostaglandina, održavanju strukture i funkcije mozga. (16,17) Koenzim je enzima delta-6-desaturaze, važnog u anabolizmu polinezasićenih dugolančanih masnih kiselina, linolne i linoleinske, koje izgrađuju membranu neurona. (18) Danas je sve veća pažnja usmjerena na biokemijsku i fiziološku ulogu iona cinka otpuštenog tijekom neuronske aktivnosti. (19) Oko 15% cinka u mozgu se nalazi u sinaptičkim vezikulama i pretpostavlja se da oblikuje ju proces transmisije u sinapsama. Istraživanja na štakorima pokazala su da je cink važan regulator funkcije receptora gama-aminomaslačne kiseline (GABA) u korteksu (20) , neophodan je za fosforilaciju i rast proteina tubulina kao jednog od nekoliko članova globularnih proteina koji čine mikrotubule staničnog skeleta (21), za aktivaciju piridoksina, vitamina B6, koji je važan za pretvorbu triptofana u serotonin. Većina cinka u mozgu, osim onoga u sinaptičkim vezikulama, vezan je za proteine, i to uglavnom za metalotionin. Metalotionin I i II su strukturno slični nisko molekularni proteini koji prenose ion cinka u stanicu i sudjeluju u uklanjanju slobodnih radikala. (22,23) Ovi proteini su izuzetno osjetljivi na status cinka. Mozak sadrži i metalotionin III, za kojeg se pretpostavlja da utječe na funkciju mozga. (24)


Važnost deficita cinka
Deficit cinka otkriven je kod djece u različitim dijelovima svijeta, naročito u područjima gdje postoji endemska sumnja na deficit cinka (Iran, Turska).(25,26)

Istraživanja u Americi su potvrdila da kod većeg broja djece postoji stanje deficita nazvano blagi deficit cinka. Prevalencija blagog deficita nije proučavana iako se smatra da je veoma raširen. Klinička slika se prezentira sljedećim simptomima: usporen rast, niska serumsku koncentraciju cinka i niska koncentraciju cinka u kosi, a poboljšava se i svi navedeni parametri se normaliziraju povećanjem unosa cinka. (27) Pravi deficit cinka dovodi do vidljivih fizičkih znakova usporenog rasta koji su slični kliničkoj slici skorbuta izazvanog manjkom vitamina C. Analogno tome da su veće koncentracije vitamina C optimalne za finije funkcije kao npr. antioksidativno djelovanje, tako i blagi deficit cinka je vjerovatno suboptimalan za fiziologiju mozga.(28) Iako umjereni niži unos cinka može biti jedan od faktora blagog deficita u Americi, jedan od faktora može biti i slaba absorpcija.(29)

Deficit cinka je ako je njegova koncentracija u serumu manja od 12µmol/L, ili manje od 70µg/dL. Acrodermatitis enteropatica je recesivno nasljedna bolest slabe absorpcije cinka uzrokovane oštećenjem transportera za cink. Uspješno se liječi suplementom cinka. (30) Nije poznato da li heterozigoti imaju slabiju absorpciju, ali defektni aleli su rijetkost i izgleda da doprinose širenju pojave marginalnog deficita ili bolesti zajedničkoj ADHD. Defekt u stvaranju prostaglandina E2 i F2 neophodnih za apsorpciju cinka najčešći je potencijalni uzrok slabe absorpcije. (31) Drugi faktori koji utječu na slabu absorpciju mogu biti gubitak cinka metabolizmom pod utjecajem aditiva iz hrane, supstanci unešenih iz okoliša ili lijekova. (32)

Povezanost hiperaktivnog poremećaja i cinka
Dodavanje cinka u prehranu djece sa potvrđenom dijagnozom hiperkinetskog poremećaja bi mogla imati povoljan terapijski učinak posebno na simptome poremećaja pažnje koji se i najčešće prisutni kod takve djece.
Provedene studije ukazuju na moguću povezanost deficita cinka sa patofiziologijom ADHD. Dopamin je faktor u ADHD, a hormon melatonin ima važnu ulogu u regulaciji dopamina. Kod djece oboljele od ADHD, a koja imaju deficit cinka ili nisku koncentraciju cinka u plazmi (1-2), dodatak cinka u hrani ili pak terapiji ADHD, vjerovatno bi mogao biti od velike koristi. (17,18,33) Istraživanja cerebrospinalne tekućine odraslih osoba s ADHD-om su pokazala nižu koncentraciju homovalične kiseline koja je glavni metabolit dopamin. Za dijetetski pripravak melatonina potvrđeno je da regulira ciklus spavanja kod djece s ADHD.(34) Hipoteza je da simpatomimetički stimulirajući lijekovi kao što je amfetamin, pomažu u terapiji djece sa hiperkinetskim poremećajem preko melatonina. Budući da je cink neophodan u metabolizmu melatonina koji pomaže u regulaciji funkcije dopamina pretpostavlja se da je on važan čimbenik u liječenju ADHD. Glavni minerali čiji se deficit javlja kod ADHD, a koji su se koristili kao suplementi kod tih deficita su željezo, cink, magnezij i kalcij. (36)

Na osnovu animalnih istraživanja, preliminarna istraživanja na ljudima zaključuju da mnoga djeca s ADHD imaju nižu koncentraciju cinka u odnosu na zdravu. Nutritivni status cinka ovisan je o utjecaju raznih supstanci iz hrane ili lijekova. Poznato je da deficit nekih minerala i vitamina je povezan sa ADHD. (34,36)

Razina plazma koncentracije cinka u parijentalnom i frontalnom režnju mozga djece sa hiperaktivnim poremećajem je bila niža u odnosu na zdravu populaciju što pretpostavlja da razina cinka u plazmi bi mogla imati učinak na proslijeđivanje informacije u hiperaktivne djece do odgovarajućih centara u mozgu. (37) Studija o liječenju ADHD sa cinkovim sulfatom kao dodatkom metilfenidatu pokazala je mogući pozitivni benefit dodatka cinka u liječenju ADHD kod djece. Upotrebljena koncentracija cinkovog sulfata bila je 55 mg/dan što odgovara 15mg cinka. Dobiveno poboljšanje ADHD kod djece djelovanjem cinkovog sulfata izgleda da samo potvrđuje ulogu deficita ovog minerala u etiopatogenezi ADHD. Potrebna su daljnja istraživanja kako bi se mogla ustanoviti prava i učinkovita doza cinka. (38,39) Dodavanje cinka prehrani djece u jednoj školi u Turskoj je smanjilo prevalenciju djece s klinički značajnim poteškoćama pažnje i hiperaktivnosti.(40) Ova studija se slaže s nedavnim istraživanjem o učinkovitom korisnom djelovanju cinkovog sulfata u liječenju ADHD.

Dodavanje cinka u prehranu djece sa potvrđenom dijagnozom hiperkinetskog poremećaja bi mogla imati povoljan terapijski učinak posebno na simptome poremećaja pažnje koji se i najčešće prisutni kod takve djece. Smetnje pažnje se obično pogoršavaju sa dobi i vrlo često su najotporniji na terapijske postupke.(18,39)

Dobri učinci su opažani kod istovremenog davanja preparata cinka i lijekova za hiperaktivni poremećaj, naročito kod osjetljive populacije kao što su djeca i žene. (41)

Zaključak
Važno je djetetu osigurati uspješno svakodnevno funkcioniranje unutar obitelji, škole, društva i zajednice u cjelini. Kroz suradnju sa školom i obitelji, važno je kontinuirano raditi na edukaciji roditelja i nastavnika o ranom prepoznavanju smetnji kod djeteta, naučiti ih kako se ophoditi prema hiperaktivnom djetetu, kako mu planirati i strukturirati dan i svakodnevne aktivnosti, gdje i na koji način usmjeravati „višak“ energije i aktivnosti te planirati i prehranu djeteta.
Prema ranije navedenim podacima iz istraživanja na djeci i njihovim roditeljima, postoje opravdane pretpostavke da bi dodavanje cinka u svakodnevnu prehranu hiperaktivne djece, moglo imati povoljan učinak kod istih, naročito na simptome od strane poremećaja pažnje. Vjerojatno će daljnja istraživanja uloge cinka potvrditi je li opravdano i u kojoj mjeri uvesti nadomjesnu terapiju cinkom u osnovni algoritam liječenja hiperaktivne djece.

Izazov je zasigurno velik kako za liječnike tako i za roditelje, s obzirom na zabrinjavajući podatak o svakodnevnom porastu novotkrivene djece sa hiperaktivnim poremećajem kao i činjenici da oko 30% takve djece nastavlja sa smetnjama i u odrasloj dobi.

Danas je općeprihvaćeno mišljenje o interdisciplinarnom pristupu u liječenju većine poremećaja, pa tako i hiperkinetskog poremećaja kao jednom od češćih poremećaja kod djece. Interdisciplinarni pristup omogućava sveobuhvatniji pristup u organiziranju liječenja i praćenja djeteta sa hiperaktivnim poremećajem. Osim što je važno odabrati optimalno učinkovitu i sigurnu farmakološku intervenciju, važno je kroz niz nefarmakoloških intervencija osigurati djetetu uspješno svakodnevno funkcioniranje unutar obitelji, škole, društva i zajednice u cjelini. Kroz suradnju sa školom i obitelji, važno je kontinuirano raditi na edukaciji roditelja i nastavnika o ranom prepoznavanju smetnji kod djeteta, naučiti ih kako se ophoditi prema hiperaktivnom djetetu, kako mu planirati i strukturirati dan i svakodnevne aktivnosti, gdje i na koji način usmjeravati „višak" energije i aktivnosti, i na kraju, uz pomoć stručnog tima, planirati i prehranu svog djeteta.

Kroz ovakav pristup se otvara mogućnost o primjeni cinka kao važnog elementa u prehrani takve djece. Stil života kao i prehrambene navike djece modernog doba su zasigurno znatno drugačiji u usporedbi sa njihovim vršnjacima prije 20 godina i ranije. Osim cinka, prema novim literalnim podacima i vitamini, željezo, triptophan, ginko biloba i ginseng su u postupku daljnih istraživanja kao moguća nadomjesna terapija za poboljšanje simptoma hiperaktivnog poremećaja.(42,43)


pliva hr
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

ADHD-HIPERAKTIVNOST Empty
PostajNaslov: Re: ADHD-HIPERAKTIVNOST   ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimeuto ruj 13, 2011 12:34 am

Tjedan ADHD-a u Hrvatskoj

Datum: 05.09.2011.
Tagovi:: ADHD, hiperaktivnost, udruge
0 0 Tagovi:: ADHD, hiperaktivnost, udruge, poremećaji, poremećaj pažnje, Buđenje
Svake godine diljem svijeta obilježava se Tjedan ADHD-a. U Europi, taj tjedan se obilježava od 18. do 25. rujna 2011. Mnoge nacionalne i regionalne organzacije u tom terminu organiziraju aktivnosti kako bi podigle svjesnost o ADHD-u. Tako i ove godine udruga Buđenje u Hrvatskoj obilježava "Tjedan ADHD-a" od 18.09.-25.09.2011. godine.
Glavni simptomi ADHD-a (deficit pažnje/hiperaktivni poremećaj) su nepažnja, hiperaktivnost i impulzivnost, a zastupljen je kod djece i odraslih. Djeca s ADHD-om često budu prepoznata kao „zločesta“, „neodgojena“ i „lijena“, a zapravo pravim pristupom vidimo da su izrazito znatiželjni, maštoviti i puni energije. Jednaku pozornost treba obratiti na nadarenu i kreativnu djecu (hiperaktivni sanjari) čija se kreativnost manifestira u simptomima identičnim ADHD-u.

Pozivamo vas na predavanja u Zagrebu, Karlovcu, Splitu i Rijeci. Ulaz je slobodan, a pozvani su svi koje veže ta tema: roditelji, djelatnici odgojno obrazovnih i zdravstvenih ustanova, svi koji se osjećaju različitima i koji još nisu otkrili svoju različitost.


Predavanja Marka Fereka: „Hiperaktivni sanjari - osobno iskustvo“

ZAGREB
19.09.2011., ponedjeljak u 18.00 sati
Klinika za dječje bolesti, Klaićeva 16

KARLOVAC
20.09.2011., utorak, 18.00 sati
Obiteljski centar Karlovačke županije, Ivana Meštrovića 10

SPLIT
21.09.2011., srijeda, 18.00 sati
Gradska knjižnica Marko Marulić

RIJEKA
22.09.2011., četvrtak, 18.00 sati
Vijećnica Grada Rijeke, Korzo 16

Predavanje je namijenjeno roditeljima, učiteljima, odgajateljima, stručnim suradnicima te svima čije su područje interesa djeca i mladi.


Mjesečni sastanci u Zagrebu

Na mjesečnim sastancima možete razmjenjivati svoja iskustva, upoznati i družiti se s ljudima sa sličnim svakodnevnim radostima i problemima. Sastanci se održavaju na Trgu francuske republike 11 (ljubičasti ulaz).
• Za odrasle s ADHD-om – 17.09.2011. od 18 do 20 sati
• Za roditelje uz gostovanje stručnjaka – 24.09.2010. od 18 do 20 sati

Tema sastanka "Što radimo na Gradionicama?" na kojem ćemo pokazati neke od igara koje koristimo na Gradionicama za djecu. Također ćemo prezentirati Gradionice za srednjoškolce. Saznajte koje igre potiču samopouzdanje, koje igre potiču koncentraciju i koje igre pomažu u socijalizaciji.

Buđenje - udruga za razumijevanje ADHD-a, Zagreb
[You must be registered and logged in to see this link.]
mobitel : 098 / 997 - 8915

klinfo hr
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

ADHD-HIPERAKTIVNOST Empty
PostajNaslov: Re: ADHD-HIPERAKTIVNOST   ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimepon stu 28, 2011 2:08 am

Indeks vitalnosti novorođenčeta i rizik za ADHD


Objavljeno: 01.03.2011.
tekst: Pošalji Isprintaj
Rezultati koje je objavio Journal of Pediatrics ukazuju na povezanost rezultata Apgar indeksa i rizika za kasniju pojavu poremećaja pozornosti s hiperaktivnošću.

Podaci danskih znanstvenika prikupljeni od oko 980000 djece pokazuju kako sa smanjivanjem Apgar indeksa proporcionalno rastu izgledi za ADHD kod djece.

U odnosu na djecu koja su imala Apgar indeks 9 ili 10 su djeca s Apgar indeksom 5 ili 6 imala prosječno 63% veći rizik za ADHD.

Djeca s Apgar indeksom od 1 do 4 su imala 75% veće izglede za ADHD, dodaju znanstvenici sa sveučilišta u Aarhusu.

Prema podacima prikupljenima u SAD, gotovo 10% djece školske dobi ima dijagnozu ADHD-a.






Reuters


[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

ADHD-HIPERAKTIVNOST Empty
PostajNaslov: Re: ADHD-HIPERAKTIVNOST   ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimepon stu 28, 2011 2:09 am


Hiperaktivnost


Kako izliječiti hiperaktivnost na prirodan način

Statistika pokazuje da je gotovo svako deseto dijete u zapadnom svijetu hiperaktivno.

Hiperaktivnost je kroničan problem koji se kod 50% osoba nastavlja i u odrasloj dobi.

Hiperaktivnost je stanje u kojem je osoba neprirodno aktivna.

Hiperaktivna djeca imaju stalnu potrebu za kretanjem. Teško im je mirno sjediti i tiho obavljati svoje aktivnosti. Stalno govore, nemoguće ih je zaustaviti. Jako su nestrpljivi - ne mogu čekati.

Zajedno s hiperaktivnošću često se javlja i poremećaj pažnje. Ovaj problem se zove ADHD - poremećaj hiperaktivnosti i deficita pažnje.

Djeca koja imaju poremećaj pažnje ne slušaju kada im se obraća, ne mogu se koncentrirati, brzo im postaje dosadno, ne mogu se organizirati. Takva djeca često imaju probleme s učenjem i loše ocjene u školi.

Hiperaktivne osobe obično ne mogu slijediti pravila i odredbe, teško se uklapaju i postaju problem za društvo. Zbog toga ih medicina pokušava “smiriti”.



Dijagnostika i liječenje hiperaktivnosti - klasična medicina

Ne postoji precizan način dijagnosticiranja ADHD-a. Dijagnostika se radi na osnovi razgovora s roditeljima i promatranja ponašanja djeteta u školi.

Ponašanje djeteta se zatim uspoređuje s ponašanjem njegovih vršnjaka, na osnovi čega se određuje je li dijete hiperaktivno ili nije. Nakon toga se preporučuje odgovarajuća terapija.

Na žalost, u nedostatku preciznih načina dijagnostike ADHD-a, ima puno prostora za pogrešku.

Najčešći lijekovi koje se preporučuju kod ADHD-a su stimulansi. Međutim njihovo djelovanje na hiperaktivnost nije ispitano. Još uvijek nije do kraja jasno, koliko oni zapravo pomažu osobama s ADHD-om.

Osim toga, ovi lijekovi imaju cijeli niz nuspojava, poput anksioznosti, razdraživosti, bolova u trbuhu, glavobolje, gubitka apetita.

Poznati lijek za hiperaktivnost, Ritalin (metilfenidat), može uzrokovati ovisnost, nesanicu, aritmiju, srčani i moždani udar. Ritalin je povezan sa smrću nekoliko stotina djece u svijetu.

Upravo zbog toga, pravo je vrijeme da se obratimo prirodnom rješenju ovog problema.


Dijagnostika i liječenje hiperaktivnosti - alternativna medicina

Alternativni liječnici smatraju da hiperaktivnost može imati više uzroka.

Najčešći uzroci hiperaktivnosti su:

•toksini i teški metali u hrani i okolišu
•nepravilna prehrana
•alergija na plijesan
•cjepivo
•emocionalni stres
•fizičko ili psihičko zlostavljanje

U zadnje vrijeme pojavljuje se sve više dokaza da loša prehrana i toksini mogu uzrokovati hiperaktivnost.

Dr. Ben Feingold s Kaiser Permanent Medical Centra tvrdi da toksini u hrani - na primjer, aditivi - mogu izazvati reakciju sličnu hiperaktivnosti.

Prema dr. Feingoldu, prvi korak u liječenju hiperaktivne djece je eliminacija namirnica koje sadrže boje, arome, konzervanse i druge aditive.

Nezdrava prehrana, koja sadrži puno slatkiša, gaziranih pića i grickalica, također je na top listi mogućih uzroka hiperaktivnosti kod djece.

Kada dijete konzumira slatkiše i gazirana pića, posebice na prazan želudac, nivo šećera u krvi se drastično povećava. U periodu povećane razine šećera, dijete se nalazi u biokemijskom šoku.

Takvo naglo povećavanje, a zatim smanjenje razine šećera u krvi može uzrokovati hiperaktivnost i otežati djetetu koncentraciju i učenje.

Nedavno je primijećeno da mnoga hiperaktivna djeca imaju alergiju na plijesan. Nakon eliminacije pljesni iz hrane i stambenog prostora, djeca su se bolje ponašala i brže učila.

Dezodoransi, lakovi za kosu, sredstva za čišćenje i drugi uobičajeni proizvodi koje koristimo u domaćinstvu, sadrže toksine i teške metale, koji kod djece mogu izazvati simptome alergije i neprirodno ponašanje.

Pokušajte eliminirati toksine i teške metale iz Vašeg doma, koristeći ekološka sredstva za čišćenje i prirodnu kozmetiku.

Koristite svježe namirnice, po mogućnosti iz domaćeg ili ekološkog uzgoja. Izbjegavajte namirnice koje mogu sadržati pesticide, hormone i antibiotike.


Važnost omega 3 masnih kiselina

U zadnje vrijeme sve više se govori o važnosti unosa omega 3 masnih kiselina. Omega 3 djeluje na široki spektar bolesti, a pokazala je i odlične rezultate u liječenju ADHD-a.


Dnevna doza omega 3 masnih kiselina djeluje na hiperaktivnost bolje od Ritalina - kontroverznog lijeka za ADHD koji je povezan sa smrću djece u Engleskoj i SAD-u - Daily Mail UK.

U istraživanjima, 30-40% hiperaktivne djece je pokazalo značajno poboljšanje već nakon 15 tjedana, a 40-50% - nakon 30 tjedana uzimanja omega 3 masnih kiselina.

Istraživatelji su zatim usporedili rezultate i potvrdili da omega-3 masne kiseline daju bolji rezultat od Ritalina i Concerte.

Najbolji prirodni izvor omega 3 masnih kiselina je laneno ulje, koje ih sadrži dvostruko više nego riblje ulje. Preporučeni unos lanenog ulja je 1000 mg (1 jušna žlica) na 50 kg tjelesne težine.

Dnevno doziranje lanenog ulja za djecu:

- bebe (od 10 do 15 kg) - 1/4 − 1/2 čajne žlice
- djeca (od 15 do 25 kg) - 1 čajna žlica
- djeca (od 25 kg do 35 kg) - 2 čajne žlice
- djeca (od 35 do 50 kg) - 1 jušna žlica
- djeca (preko 50 kg) - 2 jušne žlice


Hiperaktivnost nije bolest, nego poremećaj koji odražava stanje naše prehrane, međusobnih odnosa i okoliša. Ovaj poremećaj možete izliječiti na prirodan način, bez da riskirate zdravlje i život Vašeg djeteta zbog lijekova poput Ritalina.





Pročitajte više na: [You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

ADHD-HIPERAKTIVNOST Empty
PostajNaslov: Re: ADHD-HIPERAKTIVNOST   ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitimepon stu 28, 2011 2:10 am

Prvi direktni dokazi za genetsku podlogu ADHD-a


Objavljeno: 30.09.2010.
tekst: Pošalji Isprintaj
Velški znanstvenici s Cardiff University su po prvi put pronašli dokaze za povezanost gena i poremećaja pozirnosti s hiperaktivnošću (ADHD).

Kako je objavio The Lancet, u studiji su analizirani dijelovi DNK 366 djece s dijagnosticiranim ADHD-om te su nalazi uspoređeni s onima prikupljenima od 1047 djece bez ADHD-a. Pokazalo se kako 15% djece s ADHD-om ima značajne i rijetke varijacije DNK, u odnosu na samo 7% djece iz kontrolne skupine. Riječ je o prvoj otkrivenoj genetskoj poveznici s ADHD-om, no istraživači napominju kako iza ovog poremećaja ne stoji samo jedan gen. Po njihovim riječima, još je prerano za razvoj genetskih testova koji bi ukazali na rizik za ADHD, ali bi ovo otkriće moglo rezultirati ubrzavanjem rada na novim tretmanima. Procjenjuje se kako ADHD pogađa 2% djece.


BBC News

[Vrh] Go down
Sponsored content





ADHD-HIPERAKTIVNOST Empty
PostajNaslov: Re: ADHD-HIPERAKTIVNOST   ADHD-HIPERAKTIVNOST Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
ADHD-HIPERAKTIVNOST
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
All4kids :: Roditeljstvo :: Veliko dijete (7-10 god.)-
Forum(o)Bir: