All4kids
All4kids
All4kids
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
All4kids

Interaktivni savjetnik za roditelje i sve koji to žele biti
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Latest topics
» MLJEČNI ZUBIĆI- BAŠ SVE O NJIMA
ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimepet tra 03, 2015 12:25 pm by Kreativka

» CARSKI REZ
ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimesri oľu 25, 2015 1:31 pm by Kreativka

» AUTOSJEDALICE GRUPA I-II-III 9-36kg
ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimepet kol 22, 2014 1:10 am by moja lu

» Iskrivljena stopala
ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimesub svi 17, 2014 11:28 pm by moja lu

» Graco-Evo kolica...
ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimepet svi 16, 2014 9:51 pm by janaelena

» INHALATOR I INHALIRANJE
ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimeuto svi 06, 2014 10:26 am by tina25

» buggypod
ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimeuto oľu 11, 2014 9:54 pm by tina25

» TOP 10 POKLONA ZA 5 ROĐENDAN
ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimepon pro 23, 2013 11:43 am by leobaby

» UČILICE, SUNČICE, HLAPIĆ I SL.
ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimepon stu 25, 2013 1:08 am by Branka

» hello...
ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimečet stu 14, 2013 6:06 pm by leobaby

Top posters
Aleksandra
ZAMRZAVANJE HRANE Vtblef11ZAMRZAVANJE HRANE Vtbcen10ZAMRZAVANJE HRANE Vtbrig10 
moja lu
ZAMRZAVANJE HRANE Vtblef11ZAMRZAVANJE HRANE Vtbcen10ZAMRZAVANJE HRANE Vtbrig10 
Netty
ZAMRZAVANJE HRANE Vtblef11ZAMRZAVANJE HRANE Vtbcen10ZAMRZAVANJE HRANE Vtbrig10 
Branka
ZAMRZAVANJE HRANE Vtblef11ZAMRZAVANJE HRANE Vtbcen10ZAMRZAVANJE HRANE Vtbrig10 
LuLu
ZAMRZAVANJE HRANE Vtblef11ZAMRZAVANJE HRANE Vtbcen10ZAMRZAVANJE HRANE Vtbrig10 
boyd
ZAMRZAVANJE HRANE Vtblef11ZAMRZAVANJE HRANE Vtbcen10ZAMRZAVANJE HRANE Vtbrig10 
Maja
ZAMRZAVANJE HRANE Vtblef11ZAMRZAVANJE HRANE Vtbcen10ZAMRZAVANJE HRANE Vtbrig10 
Daisy
ZAMRZAVANJE HRANE Vtblef11ZAMRZAVANJE HRANE Vtbcen10ZAMRZAVANJE HRANE Vtbrig10 
aneris
ZAMRZAVANJE HRANE Vtblef11ZAMRZAVANJE HRANE Vtbcen10ZAMRZAVANJE HRANE Vtbrig10 
vejanka
ZAMRZAVANJE HRANE Vtblef11ZAMRZAVANJE HRANE Vtbcen10ZAMRZAVANJE HRANE Vtbrig10 
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 18 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 18 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 73, dana pon kol 07, 2017 8:11 am.

 

 ZAMRZAVANJE HRANE

Go down 
Autor/icaPoruka
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

ZAMRZAVANJE HRANE Empty
PostajNaslov: ZAMRZAVANJE HRANE   ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimečet stu 18, 2010 5:32 pm

Zamrzavanje hrane , prednosti i pogreške

Je li hrana koja je zamrznuta i sigurna, pitanje je koje se svake godine postavi nekoliko puta putem medija ali i od zabrinutih potrošača. Konfuzija nastaje iz činjenice nepoznavanja procesa zamrzavanja, promjena koje nastaju kao i činjenice da potrošači trebaju biti upoznati s time . Evo nekih informacija o tome koliko je zamrzavanje hrane sigurno .

Koja se hrana može zamrznuti?

Možete zamrznuti gotovo svu hrane. Iznimke su konzervirana hrana ili jaja u ljuski ali i druge vrste hrana koje se mogu zamrznuti ali zbog svojih sastojaka ili svojstava mijenjaju se pri odmrzavanju. Pravi primjer je majoneza ili sličan tip emulzija koje se pri odmrzavanju raspadnu, odnosno razdvoje na vodu i masnu komponentu i ne mogu se više povezati. Isti je slučaj i s raznim masnim umacima ali i s povrćem kao što je salata. Zbog visokog udjela vode, zamrzavanje i odmrzavanje salate bitno mijenja njezine karakteristike a time i podatnost za jelo. Količina vode u hrani ili jasnije raspon sadržaja vode u hrani bitan je za zamrzavanje i trajnost zamrznutih proizvoda . Tako se sirovo meso i meso peradi bolje čuva nego ako je kuhano . Pri kuhanju se gubi voda kao i zamrzavanjem pa se karakteristična svojstva gotovog kuhanog mesa više mijenjaju na lošije što je vrijeme čuvanja duže.

Je li zamrznuta hrana sigurna?

Hrana koja se čuva na -18 ° C uvijek će biti sigurna uz uvjet da se zamrzava svježa, neoštećena, mikrobiološki prihvatljiva, bez previše masnog tkiva ako se radi o mesu ili jednostavno , kvalitetna . Pravilnim zamrzavanjem se pomaže očuvanje zdravstvene ispravnosti i kvalitete hrane jer se usporava kretanje molekula pri niskim temperaturama što se posebno odnosi na moguće prisutne mikroorganizme . Mikroorganizmi uključujući i patogene koji su opasni sami po sebi, mogu uzrokovati bitne promjene na hrani i učiniti je nejestivom .

Da li se zamrzavanjem uništavaju bakterije i paraziti?

Zamrzavanjem na -18 o C mikroorganizmi (bakterije, kvasci i plijesni ) usporavaju metabolizam i prelaze u fazu skoro potpunog mirovanja .Nakon odmrzavanja mikroorganizmi mogu ponovo postati aktivni pod odgovarajućim uvjetima i izazvati bolesti koje se prenose hranom . Jednom odmrznuta hrana ponaša se kao i svježa hrana pa mikroorganizmi rastu istom progresijom što uvjetuje bržu termičku obradu ili potrošnju odmrznute hrane. Za razliku od mikroorganizama , paraziti kao trihinela mogu biti uništeni na niskim temperaturama ali se jasno zamrzavanje ne smije koristit za uništavanje trihinela. Neki od parazita prežive i te niske temperature,dok nakon termičke obrade niti jedan ne preživi.



25. listopada 2010. Autori:
Marijan Katalenić


Objavio: mr. sc. Marijan Erceg, dr. med.
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

ZAMRZAVANJE HRANE Empty
PostajNaslov: Re: ZAMRZAVANJE HRANE   ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimečet stu 18, 2010 5:32 pm

Svježina i kvaliteta zamrznutih namirnica

Svježina i kvaliteta u vrijeme zamrzavanja utječu na stanje zamrznute hrane. Ako se hrana zamrzava kada je najkvalitetnija , odmrznuta hrana je po svojim svojstvima značajno bolja nego hrana koja nije bila zamrzavana i koja je u zadnjoj trećini roka trajanja.

Iz toga je jednostavno zaključiti da odluku o hrani koju treba zamrzavati moraju donijeti stručnjaci koji će odabrati najpovoljnije vrijeme zamrzavanja da bi karakteristike odmrznute hrane bile u granicama prihvatljivosti za većinu potrošača. To se posebno odnosi na voće i povrće jer se zamrzavanjem visokokvalitetnih proizvoda nakon odmrzavanja sačuva i konzistencija i vitamini , boja i okus.

Zadržavanje hranjivih svojstava

Procesa zamrzavanja, kako je već napomenuto, ne uništava hranjive tvari . Kod voća i povrća postupak se mora provesti vrlo brzo nakon odvajanja od biljke jer razgradnja hranjivih tvari , posebno propadanje vitamina počine već na biljci a ubrzava se nakon branja. U pogledu mesa , riba i peradi, manje je promjena u hranjivoj vrijednosti tijekom čuvanja u zamrzivaču.

Enzimi

Aktivnost enzima utječe na kvalitetu hrane jer pogoduje razgradnji hranjivih sastojaka stvarajući druge sastojke koji hranu svrstavaju u pokvarenu . Enzimi su prisutni u mesu kao i u povrću i voću i kataliziraju kemijske reakcije koje dovode razgradnje mesa ili do zrenja voća i povrća. Vrlo je važno napomenuti da zamrzavanje samo usporava aktivnost enzima koje se odvija u hrani. Zamrzavanje ih ne zaustavlja iako aktivnost enzima ne šteti bitno ribama i mesu a kiseline u voću i povrću znaju inaktivirati enzime. No, većina povrća koje je dobra za zamrzavanje a ima niski sadržaj kiselina, mora blanširanjem ili kratkotrajnim umakanjem vruću vodu ili obradom parom ili mikrovalovima, inaktivirati enzime prije samog zamrzavanja. Za zamrzavanja je potrebno da se obrađeno povrće brzo ohladiti.

Pakiranje

Pravilno pakiranje pomaže u održavanju kvalitete i priječi nepoželjne posljedice zamrzavanja koje utječe na konačnu kvalitetu proizvoda, bez obzira na vrhunsko odabranu sirovinu. Zamrzavanje mesa i mesa peradi može se odvijati i neposredno nakon kupnje u originalnom pakiranju , ali kako takva vrsta ambalaže propušta zrak kvaliteta se radi polagane dehidracije mesa može smanjiti tijekom vremena. Za dugotrajno skladištenja pakovina mora biti sačinjena od materijala koji nije propustan za plinove. Meso i meso peradi se ne treba obrađivati ili ispirati u hladnoj ili vrućoj vodi prije zamrzavanja a poželjno je pakirati u ambalažu tako da se istisne što više plinova .Ako se primijeti da je se ambalaža tijekom smrzavanja ili micanja zapakiranog mesa oštetila, to ne znači da je se s mesom dogodilo nešto što bitno mijenja njegova prehrambena svojstva ali traži da se ambalaža zamjeni ili da se skrati rok čuvanja u zamrzivaču.

Utjecaj zamrzavanja na proizvod, promjene u boji

Ukoliko ambalaža nije primjerena, odnosno na mjestima gdje zrak dolazi u kontakt s površinom, promjene su iskazane sivkasto smeđkastom promjenom boje. Takva promjenjiva boja površine mesa nije razlog za odbacivanje mesa ali u pravilu potrošač te promjene povezuje s pokvarenim proizvodom.Vrlo često upravo zbog toga takvo meso biva zbog senzorskih razloga uklonjeno ili prerađeno a proizvodi naknadno uništeni radi vidljive promjene boje iako za to sa zdravstvenog stanovišta nema razloga
Svijetlo crvena boja mesa tijekom čuvanja u zamrzivaču potamni ili poprimi svjetlo smeđkastu do tamno crvenu boju što ovisi o vrsti mesa.To je normalna pojava zbog nedostatka kisika, utjecaja hladnoće ili predugog vremena držanja u zamrzivaču.
Zamrzavanje obično ne uzrokuje promjenu boje mesa peradi, međutim, ipak se promjene mogu vidjeti na mesu oko kostiju i na samim kostima koje postaju tamne. Tamnjenje kostiju i mesa oko kostiju je rezultat cijeđenja sukrvice kroz porozne kosti mlade peradi pri odmrzavanju.
Promjena boje kod zamrznutog povrća i kuhane zamrznute hrane, liči na gubljenje intenziteta pigmenta ili na neki način izbjeljivanje originalne boje kao posljedica je dugog vremena provedenog u zamrzivaču. Isti učinak javlja se i kod nepravilnog pakiranja.



25. listopada 2010. Autori:
Marijan Katelinić


Objavio: mr. sc. Marijan Erceg, dr. med
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

ZAMRZAVANJE HRANE Empty
PostajNaslov: Re: ZAMRZAVANJE HRANE   ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimečet stu 18, 2010 5:33 pm

Brzo zamrzavanje, vrste hladnjaka, vrijeme čuvanja

Brzo zamrzavanje hrane je preduvjet za zadržavanje kvalitete hrane kroz duže vrijeme . Takav način sprečava stvaranje nepoželjnih velikih kristala leda u međustaničnom prostoru jer voda nema vremena formirati karakteristične šesterostrane kristale .

To je vrlo bitno jer tijekom odmrzavanja, oni oštećuju stanice ali i razbijaju emulzije. To uzrokuje "kapanje" ili „ cijeđenje“ mesa čime se gubi sočnost. Emulzije poput majoneze ili vrhnja će se razdvojiti na vodu i masnoće. Postupak brzog zamrzavanja se primjenjuje skoro isključivo za industrijske potrebe a vrlo rijetko u domaćinstvu jer zahtjeva posebno načinjene sustave za brzo zamrzavanje. Postupak zamrzavanja je skoro trenutačan.
U domaćinstvu se u idealnom slučaju za dva sata zamrzne hrana debela oko 4.5 cm . Pod idealnim uvjetima se misli na zamrzavanje u dijelu zamrzivača za brzo zamrzavanje a komadi za zamrzavanje ne smiju biti naslagani jedan na drugi nego jedan do drugog . Tek nakon zamrzavanja se slažu jedan na drugi.

Hladnjaci, zamrzivači i temperature

Ako zamrzivač u kojem se čuva hrana ne može održavati stabilnih -18 0C iz razloga stalnog otvaranja vrata ili izmjene sadržaja uz donošenje mesa sobne temperature ili mesa čija je temperatura niža od – 18 0C , može se koristiti za kratkoročno čuvanje hrane . To se posebno odnosi na zamrzivače u domaćinstvu ali i na sve rashladne sisteme kao što su hladnjaci, škrinje za čuvanje zamrznute hrane animalnog i biljnog podrijetla. Osim toga nužno je u hladnjacima i zamrzivačima u trgovinama imati stalno mjerenje temperature čuvanja jer ona bitno utječe na označeni rok trajanja proizvoda koji se nude krajnjem potrošaču.


Vrijeme čuvanja

Ukoliko su svi uvjeti čuvanja ispunjeni, može se prema preporučenom vremenu čuvati određena hrana. U tablici 1 dane su preporučena vremena čuvanja zamrznute hrane. Ista vremena nisu zakonski propisana i univerzalna za sve zemlje ali ako se poštuju prethodne upute mogu biti dobar vodič za čuvanje zamrznutih proizvoda.Jasno je da u tablici nisu navedene sve kategorije hrane koje se mogu zamrzavati pa se ona može nadopuniti podacima iz drugih izvora ili iz iskustva pojedinaca.



25. listopada 2010. Autori:
Marijan Katalenić


Objavio: mr. sc. Marijan Erceg, dr. med.
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

ZAMRZAVANJE HRANE Empty
PostajNaslov: Re: ZAMRZAVANJE HRANE   ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimečet stu 18, 2010 5:33 pm

Sigurno odmrzavanje, kuhanje i ponovno zamrzavanje hrane

Često se hrana odmrzava na način koji je rizičan za njenu ispravnost . Jedino ispravno odmrzavanje je prebacivanje hrane iz zamrzivača u hladnjak ili stavljanje u hladnu vodu ili odmrzavanje u mikrovalnoj pećnici.

Svaki drugi način je pogrešan i može utjecati na senzorske, mikrobiološke i kemijske karakteristike hrane.
Pri odmrzavanju u hladnjaku, što je najbolji izbor, odmrzavanje traje dan ili dva ,ovisno o veličini i debljini zamrznutog. Za težinu od 2.5 kg potrebno je 24 sata. Brže odmrzavanje odvija se uranjanjem u hladnu vodu zapakiranog zamrznutog proizvoda. Uvijek se naglašava da se odmrzavanje odvija u ambalaži jer bi u protivnom došlo do mogućeg razmnožavanja bakterija u tekućini koja se cijedi.Također i uranjanjem nezapakirane zamrznute mase u hladnu vodu može doći do apsorpcije tekućine za hlađenje u masu zamrznutog pa time mijenjanja konzistencije na površinskom dijelu.
Voda za hlađenje mora se mijenjati svakih 30 minuta a nakon odmrzavanja, mora vrlo brzo slijediti termička obrada hrane.
Odmrzavanje hrane putem mikrovalova je najelegantnija i najbrža metoda, djeluje dubinski i odvija se u originalnoj ambalaži bez mehaničkih utjecaja. Kao i kod drugih načina odmrzavanja, postupak obrade hrane treba uslijediti odmah nakon odmrzavanja.

Ponovo zamrzavanje

Ponovo zamrzavanje hrane nakon odmrzavanja nije preporučljivo jer se bi bitno promijenila senzorska svojstva hrane . Meso pri odmrzavanju gubi vodu tako da pri ponovnom zamrzavanju postaje tvrđe a boja zagasitija. Vrijeme kuhanja takvog mesa produžuje se jedan i pol puta u usporedbi s mesom koje je jedan puta odmrznuto i kuhano. Ostala hrana s većim sadržajem vode, kao povrće, zamrzavanjem i odmrzavanjem drugi puta u potpunosti mijenja konzistenciju. No ako se hrana koja je odmrznuta skuha, tada se može ponovno zamrznuti nakon hlađenja na sobnu temperaturu za što je potrebno oko 2 sata.
No ako se kupi zamrznuto meso ili povrće ili neko drugo jelo , može se ponovo staviti na nisku temperaturu u što kraćem vremenu.

Kuhanje odmrznute hrane

Vrijeme kuhanja dvaput zamrzavanog i odmrzavanog mesa produžuje se jedan i pol puta u usporedbi s mesom koje je jedan puta odmrznuto i kuhano. Često se dešava da se pri odvajanju od pakovine zaboravi podložak( bugačica) koji služi za upijanje tekućine koja se izdvaja pri odmrzavanju, pa dolazi do problema pri pripravi jela. Kuhati se može i netom izvađena zamrznuta hrana u posudama je su zatvorene a unutrašnji tlak povišen . Posebno je takav način priprave pogodan za zamrznuto povrće koje se tako skuha za samo 5-6 minuta nakon postignutih uvjeta dok je za ribu potrebno 6-7 minuta a za meso u tanjim komadima 9-11 minuta.

Nestanak struje u zamrzivaču

Ako je zamrzivač pun hrane i nestane struje a instalacije su u dobrom stanju, moguće je 2 dana sačuvati hranu. Vrijeme čuvanja zamrznute hrane smanjuje se na samo jedan dan ako je zamrzivač do pola pun.Ako instalacije nisu u dobrom stanju a tu se posebno misli na zatvaranje vrata, tada se stvaraju kristali leda na loše zatvorenim dijelovima i teško je predvidjeti vrijeme čuvanja hrane nakon nestanka struje ali je sigurno da se čuvanje smanjuje na nekoliko sati. U suprotnom, ako su instalacije loše i ako su vrata slabije zatvorena a zamrzivač normalno radi , hrana će ostati sačuvana ali će potrošnja struje biti veća a vijek trajanja zamrzivača manji. Ipak pri slaganju hrane u zamrzivač treba paziti da je meso smješteno na najniže police tako da ako dođe do curenja otpuštene tekućine u vrijeme nestanka struje, povrće i druga hrana biti će sačuvani.
Pri odluci da li hranu nakon nestanka struje termički obraditi, odbaciti kao nesigurnu ili je ponovno zamrznuti je odlučujuća temperatura u trenutku kada se ponovno steknu uvjeti za zamrzavanje. Ako je temperatura hrane niža od 4 oC, tada se hrana može ponovno zamrznuti a ako je temperatura viša tada se hrana ili termički obrađuje za neposrednu uporabu ili za ponovno zamrzavanje ili se odbacuje. Odbacuju se obično proizvodi koji se i konzumiraju zamrznuti kao sladoled, šlag i sl. jer ne mogu održati zadanu konzistenciju na temperaturama višim od 4 oC.

Jaja

Sirovo jaje se ne zamrzava a ako se ipak zamrzne, potrebno je obratiti pažnju na cjelovitost ljuske. Ako ljuska pukne, jaje treba odbaciti. Takva jaja se nakon postupnog odmrzavanja mogu samo kuhati na tvrdo jer dolazi do promjene na žutanjku koji postaje sirupast, viskozan i miješa se s bjelanjkom. U konačnici ne izgleda lijepo a mijenjanje uobičajenih svojstava kod jaja izaziva negativan odgovor kod potrošača i odbijanje takve hrane uz sumnju na kvarenje jaja.



25. listopada 2010. Autori:
Marijan Katalenić


Objavio: mr. sc. Marijan Erceg, dr. med.

[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

ZAMRZAVANJE HRANE Empty
PostajNaslov: Re: ZAMRZAVANJE HRANE   ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitimepon tra 25, 2011 12:02 pm

14 Priprema i čuvanje hrane

Odmrznuta hrana ima povećan broj mikroorganizama pa se zato ne smije ponovno zamrznuti jer se može pokvariti ili čak uzrokovati trovanje.


Današnji način života često onemogućava svakodnevnu nabavu svježih namirnica. Stoga ih treba pažljivo izabrati i pravilno uskladištiti. S malo znanja, hladnjak, ledenica i ormar mogu postati sve što želimo u pogledu kvalitetne prehrane.

Hlađenje je najčešći način skladištenja svježe hrane, jer niske temperature usporavaju prirodan proces kvarenja hrane. Zaleđivanjem se vijek hrane još više produžava. Neko smrznuto voće može sadržavati više C-vitamina ako je zamrznuto odmah nakon branja, nego ono svježe koje stoji u trgovini nekoliko dana. Smrznuto povrće i voće dobar su izbor ako nisu dostupni svježi ili im nije sezona. Ako ih sami zamrzavamo, moraju biti potpuno svježi i zdravi, bez imalo oštećenja ili truleži. Ne zamrzavaju se zelena salata, svježa rajčica, jabuke, grožđe, kuhana jaja i stari krumpir. Ledenica mora imati stalnu temperaturu od -180C ili nižu.
Svježe povrće treba blanširati (bolje parom nego kipućom vodom), što deaktivira enzime koji uzrokuju kvarenje, zatim ohladiti i čvrsto pakirati u materijalima pogodnim za zamrzivač. Na svakome paketiću treba označiti datum zamrzavanja i očekivano vrijeme trajanja (bijela riba oko 6 mjeseci, voće 6-12 mjeseci, povrće 8-10 i meso i piletina 9-12 mjeseci).
Meso se polako odmrzava (pogotovo veliki komadi), najbolje u hladnjaku, jer su tako manji gubici vitamina i minerala. Međutim, povrće je bolje odmah staviti u kipuću vodu. Kruh treba odmrznuti u pećnici (ne i ostale namirnice). Odmrznuta hrana ima povećan broj mikroorganizama pa se zato ne smije ponovno zamrznuti jer se može pokvariti ili čak uzrokovati trovanje. Ako ledenica prestane raditi, najbolje je prva 24 sata hranu ostaviti unutra i ledenicu ne otvarati. Nakon toga hranu treba premjestiti. Kuhana hrana i školjke ne smiju se ponovno zamrznuti ako su bili na temperaturi od 50C više od tri sata. Ostala hrana provjeri se tako da se neotvoreno pakiranje pritisne. Ako još ima kristala, hrana se može koristiti, a ako ih nema, baca se. Svježe meso može biti iznad 50C svega 6 sati i spasiti se može ako se odmah jede. Ako ima kristale, može se ponovno zamrznuti. Kreme, pudinge i sladoled treba baciti.
Postupak zamrzavanja sam po sebi ima mali učinak štete na nutritivnu vrijednost namirnica i treba ga pravilno provoditi.

Temperatura u hladnjaku treba biti 0-50C. Meso i riba tu se mogu držati samo jedan dan.

Konzervirana hrana skladišti se na suhom i hladnom mjestu. Ne smijemo koristiti oštećene konzerve i one kojima je istekao rok uporabe.

Suha hrana često je bogata vlaknima i ima malo masti. U procesu sušenja očuvani su mnogi nutrijenti, osim nižeg sadržaja C-vitamina. Treba ju čuvati na tamnom i prozračnome mjestu. Brašno treba biti na hladnom, da se izbjegne napad insekata.

Treba kupovati samo one količine voća i povrća koje se mogu pojesti u nekoliko dana i treba ih držati u hladnjaku. Nepojedenu hranu iz konzervi potrebno je staviti, u dobro zatvorenoj staklenoj ili plastičnoj posudi u hladnjak. Ribu je najbolje jesti odmah nakon kupnje, ali očišćena može preko noći ostati u hladnjaku. Svježe namirnice treba u hladnjaku držati odvojene od kuhane hrane.

Opće je pravilo: ako se sumnja u ispravnost nekog proizvoda ili namirnice, bolje je baciti ih nego riskirati trovanje hranom.





22. ožujka 2004. Uredili:
mr. sc. Marijan Erceg, dr. med.



Autori:
Suzana Janković, dr. med
"Pedeset savjeta za zdravlje"
Ilustracije: Danijela Milanović



Objavila: Tatjana Nemeth Blažić, dr. med.





[Vrh] Go down
Sponsored content





ZAMRZAVANJE HRANE Empty
PostajNaslov: Re: ZAMRZAVANJE HRANE   ZAMRZAVANJE HRANE Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
ZAMRZAVANJE HRANE
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
All4kids :: Roditeljstvo :: Mama i tata :: Škrinjica zdravlja by Lulu-
Forum(o)Bir: