All4kids
All4kids
All4kids
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
All4kids

Interaktivni savjetnik za roditelje i sve koji to žele biti
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Latest topics
» MLJEČNI ZUBIĆI- BAŠ SVE O NJIMA
INSEMINACIJA Icon_minitimepet tra 03, 2015 12:25 pm by Kreativka

» CARSKI REZ
INSEMINACIJA Icon_minitimesri oľu 25, 2015 1:31 pm by Kreativka

» AUTOSJEDALICE GRUPA I-II-III 9-36kg
INSEMINACIJA Icon_minitimepet kol 22, 2014 1:10 am by moja lu

» Iskrivljena stopala
INSEMINACIJA Icon_minitimesub svi 17, 2014 11:28 pm by moja lu

» Graco-Evo kolica...
INSEMINACIJA Icon_minitimepet svi 16, 2014 9:51 pm by janaelena

» INHALATOR I INHALIRANJE
INSEMINACIJA Icon_minitimeuto svi 06, 2014 10:26 am by tina25

» buggypod
INSEMINACIJA Icon_minitimeuto oľu 11, 2014 9:54 pm by tina25

» TOP 10 POKLONA ZA 5 ROĐENDAN
INSEMINACIJA Icon_minitimepon pro 23, 2013 11:43 am by leobaby

» UČILICE, SUNČICE, HLAPIĆ I SL.
INSEMINACIJA Icon_minitimepon stu 25, 2013 1:08 am by Branka

» hello...
INSEMINACIJA Icon_minitimečet stu 14, 2013 6:06 pm by leobaby

Top posters
Aleksandra
INSEMINACIJA Vtblef11INSEMINACIJA Vtbcen10INSEMINACIJA Vtbrig10 
moja lu
INSEMINACIJA Vtblef11INSEMINACIJA Vtbcen10INSEMINACIJA Vtbrig10 
Netty
INSEMINACIJA Vtblef11INSEMINACIJA Vtbcen10INSEMINACIJA Vtbrig10 
Branka
INSEMINACIJA Vtblef11INSEMINACIJA Vtbcen10INSEMINACIJA Vtbrig10 
LuLu
INSEMINACIJA Vtblef11INSEMINACIJA Vtbcen10INSEMINACIJA Vtbrig10 
boyd
INSEMINACIJA Vtblef11INSEMINACIJA Vtbcen10INSEMINACIJA Vtbrig10 
Maja
INSEMINACIJA Vtblef11INSEMINACIJA Vtbcen10INSEMINACIJA Vtbrig10 
Daisy
INSEMINACIJA Vtblef11INSEMINACIJA Vtbcen10INSEMINACIJA Vtbrig10 
aneris
INSEMINACIJA Vtblef11INSEMINACIJA Vtbcen10INSEMINACIJA Vtbrig10 
vejanka
INSEMINACIJA Vtblef11INSEMINACIJA Vtbcen10INSEMINACIJA Vtbrig10 
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 16 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 16 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 73, dana pon kol 07, 2017 8:11 am.

 

 INSEMINACIJA

Go down 
Autor/icaPoruka
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

INSEMINACIJA Empty
PostajNaslov: INSEMINACIJA   INSEMINACIJA Icon_minitimečet kol 20, 2009 5:41 am

Inseminacija je relativno jednostavna procedura koja uključuje ubrizgavanje uzorka posebno pripremljene sperme muškog partnera neposredno u šupljinu maternice tijekom ovulacije. Ova vrsta oplodnje može se upotrijebiti kod mnogih oblika neplodnosti, aposebno je popularna kao način oplodnje u slučajevima oligospermije i astenospermije.

Prije nego pristupite inseminaciji, liječnik će obaviti pretrage kako bi bio siguran da je ovulacija u tijeku. Nakon toga zatražit će od muškog partnera uzorak sjemena. Vrlo je vjerojatno da će prethodno od njega zahtijevati apstinenciju od spolnih odnosa u trajanju od nekoliko dana kako bi se osigurao veći broj spermija u ejakulatu. Unutar jednog sata nakon ejakulacije, sjeme mora biti posebno pripremljeno u laboratoriju.kako bi se poboljšala kvaliteta sjemena. Procesom pripreme ejakulata povećavaju se izgledi za začeće.

Tako pripremljeni spermiji stavljaju se u kateter te se kroz rodnicu i grlo maternice uštrcavaju u šupljinu maternice. Ovakav oblik umjetne oplodnje je bezbolna procedura. Nakon uštrcavanja sjemena, morat ćete ležati između 15 i 45 minuta a nakon toga možete se vratiti svakodnevnim aktivnostima.

Uspješnost inseminacije ovisi o nekoliko čimbenika koji mogu smanjiti izglede za uspješnu oplodnju. Prije svega ti čimbenici uključuju životnu dob, lošu kvalitetu spermija ili jajašaca, ozbiljne slučajeve endometrioze ili teška oštećenja ili kronične upale jajovoda. Inseminacija neće biti uspješna kod svih parova. Kod nekih parova može doći do začeća već nakon jedne procedure, nekima će biti potrebno više posjeta liječniku, dok kod nekih uopće neće doći do začeća.

Prije nego vam liječnik savjetuje prelazak na druge metode umjetne oplodnje, vjerojatno će obaviti najmanje tri do šest inseminacija. Ako ni tada ne bude pozitivnih rezultata, ne treba očajavati.


pliva zdravlje
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

INSEMINACIJA Empty
PostajNaslov: Re: INSEMINACIJA   INSEMINACIJA Icon_minitimečet kol 20, 2009 5:41 am

Inseminacija (AIH, IUI)



Statistički, ova tema bi mogla biti zanimljiva gotovo svakom sedmom paru. Jer, procjenjuje se da se 15% parova suoči s poteškoćama. Vjerojatno ružnije zvuči, ali to je to - s neplodnošću. Nadam se da niste među njima (tj. nama) i da nikada nećete ni biti. Želim vam da se nikad ne sjetite da je ovdje bio tekst koji vas nije zanimao, kao što ni mene ne bi zanimao do prije nekoliko godina. Ako vas tema ne zanima pa pročitate samo ovaj prvi odlomak... molim vas, ipak, stisnite fige za mene u mislima. Jer ovaj post pišem na kraju svoje AIH-faze. Ako ovoga puta ne uspije, a vrlo su male šanse jer mislim da tajming nije bio savršen, vjerojatno ćemo za dva-tri mjeseca krenuti na sljedeću metodu. IVF, tj. In Vitro Fertilization, odnosno izvantjelesnu oplodnju.


--------------------------------------------------------------------------------


Jedna od metoda MPO (medicinski potpomognute oplodnje), moglo bi se reći početnička, je inseminacija. To je jedina metoda koju sam za sad iskusila na vlastitoj koži. Kod nas je u bolnicama nazivaju AIH (Artificial Insemination with Husband's sperm), a na netu podatke o možete pronaći i koristeći kraticu IUI (Intrauterine Insemination).

Početničkom je nazivam jer je najjednostavnija tehnički, najmanje zahtjevna u svakom pogledu, najblaža što se tiče hormonalne pripreme, a i zbog toga što se primjenjuje u slučajevima za koje doktorima jednostavno nije jasno zašto još nisu trudni (moj slučaj), ili se njome pokušava izbjeći ili riješiti neki manji problem poput neredovne ovulacije i/ili malo lošijeg spermiograma supruga. Primjenjuje se u još nekim slučajevima, a je li primjerena određenom paru, procijenit će specijalist MPO.

Najjednostavnije, tom metodom se u doba neposredno pred ovulaciju ili početkom ovulacije direktno u maternicu tj. uterus unosi prethodno obrađena sperma supruga.

Ponekad joj prethodi blaža stimulacija Clomidom (kod nas najčešće Klomifenom ili rjeđe Femarom), poneki uz Clomid dodaju i par ampula Gonala, a ponekad se radi bez stimulacije ovulacije, tj. prirodno. Ja sam isprobala varijantu s Klomifenom i varijantu bez stimulacije.

Bilo prirodno, bilo uz stimulaciju Klomifenom koji se uzima tijekom pet dana, tj. već od 3. pa do 7. dana ciklusa (dc), ili 4.-8. dc, odnosno 5.-9. dc, pa onda eventualno još i uz dopunu jačom stimulacijom, ovisno o procjeni liječnika, razvoj folikula (sjećate se iz biologije, u njima dozrijevaju jajne stanice) se obavezno prati ultrazvučno (folikulometrija). Folikulometrije su najčešće svakog drugog dana, počevši najčešće od 9. ili 10. dc pa do pregleda na kojem će doktor zaključiti da su folikuli dovoljno veliki da bi ovulacija kroz dva-tri dana mogla uslijediti. Čini se da većina takav zaključak donosi kad su folikuli veličine između 16 i 20 mm. Ponekad se obavi samo jedan UZV, a rekla bih najčešće dva ili tri.

Nakon toga vjerojatno će uslijediti tzv. štoperica (za inseminaciju doktori najčešće odabiru Ovitrelle), injekcija koju je potrebno primiti točno u vrijeme kad je doktor to propisao, najčešće u kasnim poslijepodnevnim ili večernjim satima. Injekciju se prima najčešće u rame... i najčešće malo boli, tj. peče. Jedna me nije gotovo nimalo boljela, jedna je pekla srednje, a jedna me je baš jako pekla. Bitnije od toga peče li ili ne peče je to da za većinu parova najkasnije tada započinje razdoblje apstinencije.

Dan nakon štoperice se ne događa nikakva akcija na ovom planu, a sljedeći dan u prijepodnevnim satima je velika akcija - inseminacija. Akcija započinje tako da suprug prvo obavi svoj dio tj. u predviđenoj prostoriji u sterilnu posudicu koju dobije od osoblja laba da svoj prilog, tj. spermu. Dok se sperma u labosu obrađuje, tj. priprema za inseminaciju, vrijeme je za kavicu. Obično sestra objavi da ste slobodni sljedećih sat vremena, pa ako se za kavicu odlučite za kafić najbliži klinici, imate velike šanse oko sebe slušati razgovore koji će se vrtjeti oko riječi "ovulacija", "folikul", "aspiracija", "punkcija", "transfer", "gonali", "menopuri", "štoperica" itd. Ekipa koja se sjuri iz bolnice jer je dobila otpust na sat vremena vrti uglavnom iste razgovore, pa ma koliko to bio velik dan za vas dvoje, shvatit ćete da ste samo jedni od mnogih koji prolaze kroz iste ili kompliciranije stvari tog istog dana. A ako vam na to nije potrebno dodatno podsjećanje i već vam je pun kufer svega, radije potegnite do kafića stotinjak metara dalje. Tamo se ekipa bavi drugim temama, a čak i ako ste neke od onih koji tamo piju kavicu vidjeli u bolnici ili labosu prije petnaest minuta, očito su se odmaknuli od bolnici susjednog kafića iz istog razloga. Zamoreni pritiskom ili razmišljanjem ili praveći se ili iskreno ufurani da je to tek jedan običan dan...

Tijekom tog vremena dok ste vi više ili manje mirno pijuckali kavu, najbolji plivači tj. najzdraviji spermići vašeg supruga su izdvojeni iz uzorka metodom koju sam zamislila kao centrifugiranje, isprana je sjemena tekućina te su mali junaci stavljeni u "kulturu" i privremeno useljeni u špricu. Kad došećete s kavice, a vjerojatno ćete došetati već prije isteka toga sata, u privatnoj klinici ćete možda doći odmah na red, a u državnoj ćete možda čekati još sat vremena. A možda i još dva sata. Tijekom tog vremena na WC ćete otrčati dok će suprug čuvati stražu tj. budno paziti hoće li vas prozvati. Za cijelo vrijeme čekanja imate šanse razmjenjivati dojmove s ostalim parovima koji također čekaju, čuti njihova iskustva, međusobno se kuražiti, uglavnom saznati pojedinosti iz intimnog života ljudi koje prvi puta vidite, kao i njima prezentirati pokoju o sebi. Uglavnom, pričati kao da se poznate cijeli život o stvarima koje ne pričate onima koje poznate cijeli život jer nisu u ovom filmu. Pa im priče o ovulacijama, stimulacijama i inseminacijama nisu tako napete. A čak kad bi im i bile, vi im ih ipak ne želite pričati.

Nakon toga, prava akcija za ženu. U društvu doktora i medicinske sestre, možda i jednog-dva specijalizanta, na ginekološkom stolu za preglede, u klasičnom položaju za pregled, doktor će kroz cerviks tj. grlić maternice ugurati kateter i u uterus uštrcati spermiće. Spermići su do tada ležali na stolu u šprici na koju je pričvršćen kateter, koja je pak zatvorena u prozirnoj foliji na kojoj je velikim slovima ispisano vaše prezime. Da ne bi bilo greške... Jer, može se dogoditi i da uz vaš paketić stoji još jedan, spreman za neku drugu pacijenticu, s nekim drugim prezimenom.

Neke žene vele da ih sam postupak ne boli nimalo, tj. da podjednako to osjete kao i uzimanje uzorka za Papa-test, neke boli malo, neke malo više, a vrlo rijetke slučajeve kojima je kateter teže provući kroz cerviks boli poprilično. Većina ostane ležati na stolu, prekriženih i podignutih nogu (tj. jedna noga bi mi ostala u onom držaču za nogu, a drugu sam trebala prekrižiti preko nje), sestra pokrije trbuh i noge pokrivačem, i tako cure minute do otprilike pola sata, iako sam naišla na mišljenja da je to ležanje, što se tiče zadržavanja uštrcanog sadržaja u uterusu, nepotrebno. Tijekom tih pola sata možete drijemati, čitati, razmišljati, moliti, brbljati s nekime tko se vrti po ordinaciji (sestra ili specijalizant), i gledati u sat na zidu. Ja sam najčešće kombinirala sve to, osim drijemanja.

U privatnim klinikama sve skupa može biti organizirano i ugodnije i luksuznije, pa se ženu nakon inseminacije ostavi u polumraku, uz glazbicu, pa ju se stavi u ovaj ili onaj položaj nakon nekog vremena, pa ju se vrati u ovaj, pa ju se opet pregleda, pa... To ne znam iz prve ruke nego sam čitala neka iskustva, pa zaključujem da i ovdje vrijedi koliko para, toliko muzike. Čak i doslovno. U državnim bolnicama postupak ne košta ništa, pa nema ni muzike. Osim ako doktor ne pjevuši tih par minuta.

Nakon tog polusatnog odmora ide se doma. Rekla bih da većina odmara najmanje taj dan, najčešće i sljedeći, a velik broj njih dobije preporuku liječnika da miruje. Obično tog prvog dana bude vrlo slabog krvarenja. Može ga biti malkice i sljedećeg. Neke udarnice odu na posao, neke ostanu na bolovanju. Nekima se preporuči Aspirin od 100 mg dnevno, nekima i Normabel od 2 mg, nekima folna kiselina, nekima sve to skupa, a čini mi se svima progesteronska pomoć, tj. Utrogestani, 3 x 1 ili 3 x 2 dnevno, većini vaginalno.

Osim toga, neki doktori preporuče i seksanje kasnije toga dana, pa i sljedećega dana, a neki i onog trećeg. Što i nije loše, jer mi se čini da većina žena nakon toga uvede apstinenciju u strahu da bi orgazmički grčevi ili prevelika mišićna aktivnost tim dijelom tijela mogla ugroziti eventualnu implantaciju. Moj se doktor jednom preporuke o seksanju nije sjetio, ali se sjetila medicinska sestra. Sve u svemu, preporuka mi se čini vrlo praktičnom, jer se očito želi dodatno povećati šansa za uspjeh u slučaju da ovulacija nije savršeno pogođena inseminacijom, a ako i je, brojčano stanje spermića se time povećava. A privatno, sviđa mi se ideja da ostanem u nedoumici jesmo li možda ipak uspjeli bez liječničke (pot)pomoći.

I to je, uglavnom, sve. Onda preostaje Dva Tjedna Čekanja tj. WW2. Najčešće 14. dan od AIH je najdramatičniji dan, dan za betu, tj. vađenje krvi kako bi se vidjela razina ß hCG. Tj., je li uspjelo ili ne. Jeste li trudni, jeste li ušli u statistiku onih koje su uspjele zatrudnjeti. Na netu sam naišla na procjene da se uspješnost AIH kreće od samo 6 pa do oko 26% po postupku. Obično se navodi da na uspješnost djeluje broj jajnih stanica, dob žene, broj spermića. Ja svjedočim da je, za sad, jedna od tri inseminacije bila uspješna. Uspješna u onom dijelu da je došlo do začeća. Nažalost, uspjeh nije bio potpun. Ako vam se čini da uspješnost ovog postupka i ne budi veliku nadu, sjetimo se samo da je uspješnost kućne radinosti za parove koji uspiju potrefiti pravi tajming i koji nemaju nikakve dijagnoze koje bi smanjivale šanse za začeće također samo oko 25%. Dakle, ako ovo čita netko tko se sprema na inseminaciju ili razmišlja o njoj... držim fige, svom snagom!


namaste .blogger
[Vrh] Go down
 
INSEMINACIJA
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
All4kids :: Roditeljstvo :: Priprema za trudnoću :: Neplodnost i dnevnik trudilica-
Forum(o)Bir: