All4kids
All4kids
All4kids
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
All4kids

Interaktivni savjetnik za roditelje i sve koji to žele biti
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Latest topics
» MLJEČNI ZUBIĆI- BAŠ SVE O NJIMA
BABINJE Icon_minitimepet tra 03, 2015 12:25 pm by Kreativka

» CARSKI REZ
BABINJE Icon_minitimesri oľu 25, 2015 1:31 pm by Kreativka

» AUTOSJEDALICE GRUPA I-II-III 9-36kg
BABINJE Icon_minitimepet kol 22, 2014 1:10 am by moja lu

» Iskrivljena stopala
BABINJE Icon_minitimesub svi 17, 2014 11:28 pm by moja lu

» Graco-Evo kolica...
BABINJE Icon_minitimepet svi 16, 2014 9:51 pm by janaelena

» INHALATOR I INHALIRANJE
BABINJE Icon_minitimeuto svi 06, 2014 10:26 am by tina25

» buggypod
BABINJE Icon_minitimeuto oľu 11, 2014 9:54 pm by tina25

» TOP 10 POKLONA ZA 5 ROĐENDAN
BABINJE Icon_minitimepon pro 23, 2013 11:43 am by leobaby

» UČILICE, SUNČICE, HLAPIĆ I SL.
BABINJE Icon_minitimepon stu 25, 2013 1:08 am by Branka

» hello...
BABINJE Icon_minitimečet stu 14, 2013 6:06 pm by leobaby

Top posters
Aleksandra
BABINJE Vtblef11BABINJE Vtbcen10BABINJE Vtbrig10 
moja lu
BABINJE Vtblef11BABINJE Vtbcen10BABINJE Vtbrig10 
Netty
BABINJE Vtblef11BABINJE Vtbcen10BABINJE Vtbrig10 
Branka
BABINJE Vtblef11BABINJE Vtbcen10BABINJE Vtbrig10 
LuLu
BABINJE Vtblef11BABINJE Vtbcen10BABINJE Vtbrig10 
boyd
BABINJE Vtblef11BABINJE Vtbcen10BABINJE Vtbrig10 
Maja
BABINJE Vtblef11BABINJE Vtbcen10BABINJE Vtbrig10 
Daisy
BABINJE Vtblef11BABINJE Vtbcen10BABINJE Vtbrig10 
aneris
BABINJE Vtblef11BABINJE Vtbcen10BABINJE Vtbrig10 
vejanka
BABINJE Vtblef11BABINJE Vtbcen10BABINJE Vtbrig10 
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 16 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 16 gostiju. :: 1 Bot

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 73, dana pon kol 07, 2017 8:11 am.

 

 BABINJE

Go down 
Autor/icaPoruka
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

BABINJE Empty
PostajNaslov: BABINJE   BABINJE Icon_minitimepon srp 05, 2010 2:47 am

Porodom posteljice započinje razdoblje puerperija ili babinja koje u prosjeku traje šest tjedana nakon poroda. Kroz to razdoblje dolazi do povlačenja genitalnih i ekstragenitalnih promjena nastalih za vrijeme trudnoće te do oporavka od samog poroda. Poznavanjem i razumijevanjem normalnog tijeka babinja možemo sami odgovoriti na neka pitanja koja se nameću te odagnati strah koji bi mogao narušiti ovo, po definiciji, sretno razdoblje.

U svojim fiziološkim okvirima, razdoblje babinja obuhvaća slijedeće promjene: dolazi do postupnog smanjenja maternice i rodnice na veličinu prije trudnoće, uspostavlja se laktacija, a i samo materište se obnavlja i priprema za nove cikluse i moguću trudnoću. Po porodu maternica se može palpirati u razini pupka i u prosjeku se smanjuje jedan poprečni prst dnevno. Nakon dva tjedna zatvara se unutarnje ušće cervikalnog kanala, a rodnica se vraća gotovo na mjere prije poroda.

Obilni vaginalni iscjedak tzv. lohije, karakterističan za babinje, javlja se u okviru pripreme materišta za nove cikluse i moguću trudnoću.

U najvećem broju slučajeva lohije prolaze tri karakteristične faze: lohia rubra (ili crvena lohija) koja traje 3-4 dana, a čine je krvarenje iz ležišta posteljice i odljušteni sloj maternične sluznice, lohia seroza (prozirna lohija) može biti ružičasto žućkaste boje. Sadrži manje krvi, a više bijelih krvnih stanica i traje oko dva tjedna. I posljednja faza, lohia alba (bijela lohija) može trajati do četiri tjedna, a čine je odljuštene epitelne stanice i cervikalna sluz.

Zbog manje kiselosti vaginalnog sekreta u razdoblju babinja nastaje bolja podloga za rast bakterija pa sekret može imati intenzivniji miris. Već u posljednjem tromjesečju trudnoće izlučuje se prvo mlijeko, koje se naziva kolostrum, bogato zaštitnim protutijelima, a po porodu se uspostavlja i potpuna laktacija. Sisanje je poticaj za izlučivanje mlijeka te je značajno staviti novorođenče na prsa već u prvih sat vremena po porodu. Ne smije se zaboraviti da dojenje iziskuje strpljenje i vještinu. Budući da se nitko nije naučen rodio, vlastitom strpljivošću moramo pružiti priliku novorođenčetu da nauči dojiti. Sisanje ili taktilni podražaj bradavica dojki poticaj je na izlučivanje hormona oksitocina koji dovodi do izlučivanja mlijeka u kanaliće dojke i do kontrakcije maternice pa mnoge dojilje mogu upravo za vrijeme dojenja osjetiti bolnost tih kontrakcija.

Staza mlijeka u kanalićima dojke nastala slabim dojenjem ili neredovitim izdajanjem čini izuzetno bogat medij za naseljavanje mikroorganizama i razvoj jedne od komplikacija babinja - upale dojke.

Učenjem dojenja i redovitim izdajanjem, ma kako ono mukotrpno bilo, ova se komplikacija može spriječiti.

Porodom posteljice, najveće "tvornice" hormona u trudnoći dolazi do pada razine estrogena, progesterona i korionskog gonadotropina. Potaknuta njihovom niskom razinom, hipofiza će započeti poticati jajnike na uspostavu novih ciklusa pa se u žena koje ne doje prva ovulacija i prva menstruacija može očekivati otprilike šest tjedana po porodu. U onih koje doje, ovulacije mogu izostati i do godinu i pol dana.

U vezu s poslijeporođajnim padom hormona dovode se i česte i nagle promjene raspoloženja rodilja. U tim situacijama ključnu ulogu ima podrška i razumijevanje od strane okoline. Kao odgovor na hormonalnu "oluju" za vrijeme trudnoće dolazi do značajnog porasta volumena tekućine u organizmu koji se također vraća u prijašnje stanje pa mnoge rodilje mogu primijetiti učestalije i obilnije mokrenje poslije poroda.

Iscrpljenost porodom, veći gubitak krvi, dugotrajno ležanje, nepravilno dojenje i u konačnici ekonomske i socijalne poteškoće mogu otežati ovo razdoblje i dovesti do razvoja komplikacija babinja. Redovita i raznovrsna prehrana te dovoljan unos tekućine mogu otkloniti simptome blage anemije. Rano ustajanje iz kreveta i kretanje, ali ne i teški fizički rad savjet su rodiljama već od prvog dana poroda, osim u slučaju operativnog dovršenja trudnoće i razvoja nekih težih komplikacija.

Stvaranje uvjeta za odmor i prilagodbu na novu situaciju od velike je važnosti te stoga nemojte to zanemariti!

Izvor: [You must be registered and logged in to see this link.]


Zadnja promjena: LuLu; pon vel 18, 2013 1:25 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

BABINJE Empty
PostajNaslov: Re: BABINJE   BABINJE Icon_minitimepon srp 05, 2010 3:02 am

'U kraju u kojem živim veliki značaj pridaje se babinju. U tih 40 dana žena se ne bi smjela kupati, prati kosu, izlaziti iz kuće... Željela bih znati što točno medicina preporučuje ženama u danima babinja?'
Mislim da je sve ovo što ste naveli pretjerano. Naravno da se trudnica nakon porođaja treba odmarati, no već nakon nekoliko dana trebala bi se vraćati svakodnevnim aktivnostima. S umjerenom tjelesnom aktivnošću treba započinjati postepeno i tijekom nekoliko tjedana količina aktivnosti treba biti sve veća.

Tuširanje i pranje kose su naravno dozvoljeni odmah nakon porođaja, pa nadalje. Tu mjesta zabranama uopće nema, sve ostalo su predrasude.

Kupanje u kadi struka ipak ne bi savjetovala prvih nekoliko tjedana nakon porođaja (koliko točno, nema striktnih preporuka). Kupanje bi trebalo izbjegavati barem do završetka krvarenja, odnosno lohija, jer bi u protivnom bila povećana mogućnost jačeg krvarenja ili unošenja infekcija u unutrašnjost maternice. Kada lohije posve prestanu, nema nikakvih prepreka niti za kupanje u kadi.

Izlazak iz kuće i šetnje mogu započeti već nekoliko dana nakon porođaja, a sve ovisi o vremenu i godišnjem dobu. Sve treba naravno raditi s osjećajem za mjeru. Niti pretjerana aktivnost niti pretjerana restriktivnost nisu dobre i samo stvaraju nezadovoljstvo.

Odgovorio:
mr.sci. Darko Husar, dr. med.
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

BABINJE Empty
PostajNaslov: Re: BABINJE   BABINJE Icon_minitimepet tra 22, 2011 10:08 pm

Lijekovi koje žene već po tradiciji dobivaju tijekom poroda u bolnici, mogu otežavati dojenje. Potvrdili su to rezultati istraživanja provedenog na britanskom Sveučilištu Swansea.

"Brojne žene ne dobivaju dovoljno informacija o lijekovima koje će, ako se pokaže potreba, dobiti tijekom poroda. Dame s malim rizikom za krvarenje možda ne bi niti trebale uzimati te lijekove. Važno je da buduće majke postanu svjesne svih rizika, kako bi mogle dati svoj pristanak prije no što započnu trudovi", izjavila je Rosemary Dodds iz britanske Nacionalne zaklade za porode.

Istraživači su otkrili kako je kod žena koje su primile ili oxytocin ili ergometrin postojala manja vjerojatnost da će početi dojiti unutar 48 sati nakon poroda, od žena kojima nisu davani lijekovi.

Oxytocin i ergometrin se daju ženama kako bi se smanjio rizik od postporođajnog krvarenja, čak i kad je rizik sam po sebi nizak. Oxytocin se također koristi za poticanje trudova.

Istraživači su nagovijestili kako, osim lijekova za ublažavanje porođajnih bolova, i sredstva za preveniranje krvarenja mogu utjecati na proizvodnju mlijeka. Dojenje time postaje otežano što mlade majke baca u očaj.



K. Ramić

[Vrh] Go down
Sponsored content





BABINJE Empty
PostajNaslov: Re: BABINJE   BABINJE Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
BABINJE
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
All4kids :: Roditeljstvo :: Porod-
Forum(o)Bir: