All4kids
All4kids
All4kids
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
All4kids

Interaktivni savjetnik za roditelje i sve koji to žele biti
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
travanj 2024
ponutosričetpetsubned
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Latest topics
» MLJEČNI ZUBIĆI- BAŠ SVE O NJIMA
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimepet tra 03, 2015 12:25 pm by Kreativka

» CARSKI REZ
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimesri oľu 25, 2015 1:31 pm by Kreativka

» AUTOSJEDALICE GRUPA I-II-III 9-36kg
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimepet kol 22, 2014 1:10 am by moja lu

» Iskrivljena stopala
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimesub svi 17, 2014 11:28 pm by moja lu

» Graco-Evo kolica...
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimepet svi 16, 2014 9:51 pm by janaelena

» INHALATOR I INHALIRANJE
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimeuto svi 06, 2014 10:26 am by tina25

» buggypod
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimeuto oľu 11, 2014 9:54 pm by tina25

» TOP 10 POKLONA ZA 5 ROĐENDAN
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimepon pro 23, 2013 11:43 am by leobaby

» UČILICE, SUNČICE, HLAPIĆ I SL.
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimepon stu 25, 2013 1:08 am by Branka

» hello...
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimečet stu 14, 2013 6:06 pm by leobaby

Top posters
Aleksandra
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtblef11UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbcen10UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbrig10 
moja lu
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtblef11UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbcen10UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbrig10 
Netty
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtblef11UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbcen10UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbrig10 
Branka
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtblef11UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbcen10UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbrig10 
LuLu
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtblef11UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbcen10UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbrig10 
boyd
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtblef11UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbcen10UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbrig10 
Maja
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtblef11UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbcen10UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbrig10 
Daisy
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtblef11UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbcen10UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbrig10 
aneris
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtblef11UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbcen10UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbrig10 
vejanka
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtblef11UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbcen10UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Vtbrig10 
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 14 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 14 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 73, dana pon kol 07, 2017 8:11 am.

 

 UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)

Go down 
+3
mlana
mišek
LuLu
7 posters
Autor/icaPoruka
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimečet kol 13, 2009 11:43 pm

Ova metoda zaštite je u stvari unutarmaternični uložak (spirala) s dodatkom progestagena.



Što je i kako djeluje?

Plastični i/ili metalni umetak koji ginekolog umetne u maternicu žene s dodatkom progestagena. Ovisno o vrsti pružaju zaštitu od jedne do deset godina i prikladan je samo za žene koje su već rodile. Sustav predstavlja visoko djelotvornu zaštitu od trudnoće, ali povećava rizik za upale i infekcije. Umeće ga liječnik ili medicinska sestra.

Djeluje:

- zaustavlja spermij da doprije do jajašca

- sprječavaju eventualno oplođeno jajašce da se smjesti u maternici

- sprječava ovulaciju.

Potrebno ga je umetnuti tijekom prvih sedam dana menstrualnog ciklusa. Njegovo zaštitno djelovanje započinje onog trena kada se postavi. Ako se postavlja neki drugi dan u mjesecu potrebno je koristiti dodatnu metodu zaštite prvih sedam dana.



Učinkovitost

Unutarmaternični sustav ima učinkovitost veću od 99% ovisno o tipu. To znači da će od 100 žena koje koriste ovu metodu zaštite manje od 1 godišnje ostati trudna.



Prednosti

- Vrlo je učinkovit

- Ne utječe na seksualni odnos

- Djeluje do pet godina

- Mjesečnice postaju kraće, manje obilne i manje bolne

- Plodnost se vraća čim se izvadi



Nedostaci

- Kod većine žena se javlja neredovito blago krvarenje koje prestaje do tri mjeseca nakon postavljanja sustava.

- Privremeno se mogu javiti promjene na koži (nečistoće), glavobolje, bolne grudi. Sve bi se trebalo vratiti u normalu nakon nekoliko mjeseci korištenja.

- Kod nekih žena (vrlo rijetko) se može pojaviti cista na jajnicima. Ona nije opasna, često nema simptoma i nestaje nakon nekoliko mjeseci.



Može li svatko koristiti unutarmaternični sustav?

Ovaj sustav nije prikladan za svakoga. Neki od razloga za nekorištenje su:

- Ako mislite da ste trudni

- Ako ste imali upale u području zdjelice

- Ako se pojave neočekivana izvanmenstrualna krvarenja

- Ako imate problema s maternicom ili kralježnicom

- Kod teških oštećenja jetre

- Bolesti krvnih žila mozga ili očiju.



Općenite informacije

Prije postavljanja sustava potreban je ginekološki pregled i papa test, a svakih šest mjeseci kontrola. Preporučuje se ženama koje su već rodile i u dugoj su i stabilnoj vezi s jednim partnerom (obostrana monogamija), te žele pričekati još nekoliko godina do sljedećeg djeteta.
[Vrh] Go down
mišek
Brbljavica
Brbljavica
mišek


Join date : 16.08.2009
Age : 38
Lokacija : Kc

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimeuto kol 18, 2009 10:58 pm

E ovo mene zanima...

Moja ginićka mi je to predložila na zadnjem pregledu i nek si odlučim...

Rekla mi je da mogu ili spiralu ili pilule....

Onda sam joj rekla da neću ništa, imamo kondome i sasvim su nam ok,
e sad....

dogodi se da ne koristimo kondom svaki put jer zaboravimo kupiti ili ih ne možemo naći...da i to se nekome dogodi, šta sad.... ups
pa sam razmišljala o spirali...

koliko preporučate spiralu i da li bi prije stavile nju ili koristile pilule :?:

mene pilule ne privlače baš zbog svega onoga o Yasmin tabletama...
a i bojim se nekih nuspojava.... npr. bljuva - fobije od povraćanja imam, pa ih izbjegavam koliko mogu.... dum, dum

ako mi netko može malo pomoći bilo bi super.....
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimesri kol 19, 2009 11:53 am

ja osobno nebih ni jedno ne volim to sve ko ni ti ali kad bi morala birati radije spiralu jer tablete bi zaboravila popiti ili čak kupiti sljedeći mjesec,priča o yasmin(iako je i spirala hormonska), a ovo ipak nekak staviš pa imaš jedino ti papa mora bit ko sunce prije spirale
[Vrh] Go down
mišek
Brbljavica
Brbljavica
mišek


Join date : 16.08.2009
Age : 38
Lokacija : Kc

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimesri kol 19, 2009 12:26 pm

papa je meni svaki put ko sunce kak ti veliš.... to me ne brine....

ma da ne volim ništa tak ko pilule ili ta spirala, nikakve dodatne hormone...

mislim da ću ostati na kondomima...
a opet da mi se i desi trudnoća, a mislim da neće, nije neki bed jer želimo još djece....

hvala Lulu thanks
[Vrh] Go down
mlana
Pričalica
Pričalica
mlana


Join date : 23.08.2009
Age : 51
Lokacija : Zagreb-Knežija

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimened kol 23, 2009 9:34 pm

Ja sam imala spiralu nakon prvog djeteta. 5 godina i onda sam ju izvadila i ostala trudna sa drugim.
Planiram ju opet staviti, ali evo.......Lovro je već 3,5 godine i još nisam. Nikako da ulovim vremena. (kako to zapravo zvuči smiješno)
Inače, ja sam bila jako zadovoljna sa spiralom. Nisam imala nikakvih problema niti poteškoća.
[Vrh] Go down
mišek
Brbljavica
Brbljavica
mišek


Join date : 16.08.2009
Age : 38
Lokacija : Kc

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimened kol 23, 2009 9:53 pm

ma da,
super...

ja ne znam... nisam baš za to, ali bi stavila možda...ne znam...

koje su loše strane spirale :?:

kaj s mengom, jel se kaj promijeni ili ne :?:

kak sex sa spiralom, sve normalno ili... :?:

Znam, znam nek odem kod ginićke pa se raspitam, ali nekak nemam vremena... :hihi:
[Vrh] Go down
mlana
Pričalica
Pričalica
mlana


Join date : 23.08.2009
Age : 51
Lokacija : Zagreb-Knežija

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimened kol 23, 2009 9:57 pm

Sex - sve normalno. Barem kod mene. Niti sam šta ja osjetila niti je mm.
menga - trajala mi je 3 dana (ali kod mene je to oduvijek tako), malo je jače curilo. Promjene su takve da me nisu više menge boljele kao što je to prije bilo.

Ja osobno nisam imala nikakva loša iskustva. Znam da i ima više spirala, ali ovu je meni moj ginič preporučio. I moja nije ispuštala nikakve hormone. Ona je bila samo obična "pregrada".

Po meni jedini nedostatak je što se mora stavljati i vaditi za vrijeme menge i to mi je nekako fuj, ali ta dva puta sam preživjela.
[Vrh] Go down
anaqxy
Pričalica
Pričalica



Join date : 11.09.2009
Age : 38
Lokacija : ZAGREB

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimepon oľu 15, 2010 11:34 am

mlana je napisao/la:
Sex - sve normalno. Barem kod mene. Niti sam šta ja osjetila niti je mm.
menga - trajala mi je 3 dana (ali kod mene je to oduvijek tako), malo je jače curilo. Promjene su takve da me nisu više menge boljele kao što je to prije bilo.

Ja osobno nisam imala nikakva loša iskustva. Znam da i ima više spirala, ali ovu je meni moj ginič preporučio. I moja nije ispuštala nikakve hormone. Ona je bila samo obična "pregrada".

Po meni jedini nedostatak je što se mora stavljati i vaditi za vrijeme menge i to mi je nekako fuj, ali ta dva puta sam preživjela.
i meni je preporucena spirala.. pa nisam znala da se mra vaditi za vrijeme menge :uf:

za sada sam uzela tablete, ali islim da bi uzela spiralu jer je jeftinije, a i ne moram svaki dan misliti tableti...
[Vrh] Go down
Mali žabac
Brbljavica
Brbljavica



Join date : 23.08.2009
Age : 46
Lokacija : Sisak

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimepon oľu 15, 2010 11:37 am

mlana..koju si ti imala?
ni ja nisam nikad čula da se vade za vrijeme menge :uf:
[Vrh] Go down
anaqxy
Pričalica
Pričalica



Join date : 11.09.2009
Age : 38
Lokacija : ZAGREB

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimepon oľu 15, 2010 12:35 pm

dali netko zna cijenu mirene???
[Vrh] Go down
Tara
Brbljavica
Brbljavica
Tara


Join date : 03.10.2009
Lokacija : Istra

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimepon oľu 15, 2010 2:00 pm

I ja razmišljam o spirali i malo sam istraživala Mirena dođe negdje oko 1000 kn zavisi o apoteci. Nešto su pričali da ginica naplaćuje "ugradnju" 200 kn ali mislim da je i to stvar od ginice do ginice.
[Vrh] Go down
Tara
Brbljavica
Brbljavica
Tara


Join date : 03.10.2009
Lokacija : Istra

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimepon oľu 15, 2010 2:01 pm

I ja prvi puta čujem da se mora vaditi za vrijeme menstruacije. Pa zašto onda treba ići kod ginekologa za je "ugraditi" ako je moram sama vaditi i ponovo staviti. Nema mi logike.
[Vrh] Go down
Daisy
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
Daisy


Join date : 06.11.2009
Age : 44
Lokacija : Između mora i gorja....

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimepon oľu 15, 2010 3:15 pm

ma neee

ne stavlja se i vadi svaki mjesec...

nego,kad se odluči staviti spirala,tada se stavlja za vrijeme menstruacije,jer je cervikalni kanal uslijed menstruacije malo otvoren i lakše se stavi s manje poteškoća...nego van ciklusa kad je kanal uži i zatvoreniji...

isto tako i kod skidanja,kad se više ne želi imati spirala..mada za vađenje je to manje uvijet nego kod stavljanja..neki skidaju za vrijeme menge a neki ginići ne....

vjerujem da je na to mlana mislila
[Vrh] Go down
Tara
Brbljavica
Brbljavica
Tara


Join date : 03.10.2009
Lokacija : Istra

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimepon oľu 15, 2010 4:26 pm

A tako ma nismo se mi razumili. Treba čitati s razumjevanjem a ne onako brzopleto kao ja. geek
[Vrh] Go down
Mali žabac
Brbljavica
Brbljavica



Join date : 23.08.2009
Age : 46
Lokacija : Sisak

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimeuto oľu 16, 2010 3:14 am

:hihi: :hihi: Tara - nisi jedina
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimesub lip 19, 2010 2:26 am

Negativna posljedica primjene intrauterinih uložaka je mogući razvoj infekcije. Prisutnost stranoga tijela (IUD-a) omogućuje adheriranje bakterija na površinu uloška i stvaranje biofilma.


Intrauterini uložak - IUD (engl. Intrauterine Device) jedna je od najdjelotvornijih metoda kontracepcije. Rabe ga milijuni žena diljem svijeta. Iako različite studije upućuju na prednosti intrauterinog uloška pri izboru metode kontracepcije, negativna posljedica primjene intrauterinih uložaka je mogući razvoj infekcije. Prisutnost stranoga tijela (IUD-a) omogućuje adheriranje bakterija na površinu uloška i stvaranje biofilma. Infekcije koje nastaju kao posljedica formiranja biofilma kronične su i teško izlječive. Stoga, prije postavljanja uloška treba isključiti prisutnost infekcije. Ako je dokazana infekcija, potrebno je odgoditi stavljanje IUD-a do izlječenja.

Iz pregleda literaturnih navoda i sveobuhvatnih rezultata navedenog istraživanja u Hrvatskoj možemo zaključiti da je primjena IUD-a mogući rizični čimbenik za razvoj infekcije.


pliva hr
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitimepet tra 22, 2011 9:51 pm

Jedna od najsigurnijih metoda kontracepcije je intrauterina kontracepcija unutarmaterničnim uloškom poznatim kao "spirala". Tako danas u Europi unutarmaternični uložak rabi više od 15 posto žena, u SAD-u i Kanadi do 1-4 posto, u nas 2 posto, a u Kini 70 posto žena.

"Spiralu" u svijetu danas koristi više od 90 milijuna žena. Taj unutarmaternični uložak uzrokuje dodatno stvaranje prostaglandina (malih tkivnih hormona) pa uz ometanje enzimskog djelovanja utječe na mogućnost implantacije odnosno ugnježđenja oplođenoga jajašca. Unutarmaternični ulošci uzrokuju i pseudoupalnu reakciju endometrija sluznice u maternici pa unutrašnjost maternice postaje neprijateljska kako za spermije na njihovu putu do mjesta oplodnje u jajovodu tako i za implantaciju. Smatra se da je riječ o složenu djelovanju koje obuhvaća ometanje prijenosa spermija pa neznatan broj spermija dosegne jajovod/uz ometanje oplodnje i prijenosa oplođenoga jajašca što sve zajedno ima veće značenje od ometanja implantacije.

Od čega su napravljeni ulošci
Unutarmaternični ulošci izrađeni su od polietilena (Lippesova petlja u obliku dvostrukoga slova S odatle i popularni naziv "spirala") ili se rade od polietilena s dodatkom bakra ili srebra. Bakar dodatno djeluje na sluznicu u maternici, ali djeluje i na pokretljivost spermija tijekom njihova prolaza kroz kanal vrata maternice. Dokazano je da ovakvi ulošci s bakrom sprečavaju oplodnju. Ovakvi medicinirani ulošci su zbog dodanih navoja bakrene žice učinkovitiji, pa su zato i manji što je velika prednost jer se manji uložak može lakše smjestiti u maternicu, a uzrokuje i manje nuspojava.

Žene koje imaju obilna krvarenja, bolne menstruacije ili miome kandidatkinje su za Mirenu, a ne za "običnu" spiralu.
Poseban napredak u razvoju unutarmaterničnih uložaka predstavlja uložak koji otpušta hormon levonorgestrel - hormonska "spirala" - Mirena koja osim izvanrednoga kontracepcijskoga učinka pruža i odlične nekontracepcijske učinke. Mirena ima snažan utjecaj na sluznicu u vratu maternice i maternici utječući na transport spermija. Ovaj sustav - Mirena izaziva atrofične promjene sluznice u maternici jer stanjuje sluznicu - endometrij i utječe na enzime što rezultira i stvaranjem slabijega estrogena. Uložak s levonorgestrelom - Mirena također utječe na mikroprokrvljenost sluznice u maternici i same maternice pa predstavlja i moćno sredstvo u liječenju obilnih krvarenja. Tako se nakon ugradnje Mirene količina i trajanje menstrualnog krvarenja smanjuju pa godinu dana nakon ugradnje menstruacija traje 2 dana, a jedna od pet žena više nema menstrualno krvarenje - što je prednost. Ovulacija je održana, ne postoji utjecaj na metabolizam šećera i lipida, Mirena ne utječe na krvni tlak, funkciju jetara niti na koagulacijske mehanizme. Mirena smanjuje rizik oblijevanja od raka endometrija. Mirena se mora promijeniti nakon 5 godina jer se tada iscrpi zaliha hormona. Mirena je prihvatljiva metoda za osobe konzervativnoga svjetonazora koje strahuju da bi intrauterini uložak mogao biti abortivno sredstvo zbog utjecaja na implantaciju. Za Mirenu je dokazano da nema takvo intercepcijsko djelovanje.

Tko smije, a tko ne ugrađivati spiralu
Intrauterina kontracepcija najprikladnija je za žene koje su rodile barem jedanput i imaju stabilnu spolnu vezu bez rizika da dobiju kakvu spolno prenosivu infekciju. Intrauterini uložak s levonorgestrelom osim u kontracepcijske svrhe upotrebljava se i u liječenju obilnih krvarenja, bolnih menstruacija, a i kao "opozicija" estrogenima u žena koje dobivaju hormone u promjeni. Unutarmaternični uložak ne smije se ugraditi ako postoji sumnja na trudnoću, bilo na izvanmaterničnu trudnoću, ne smije se ugraditi ženama u kojih se sumnja na zloćudne bolesti spolnih organa, ne smije se ugraditi u slučaju bilo kakve upale spolnih organa, ulošci s bakrom ne smiju se ugraditi ženama alergičnim na bakar.

Nije preporučljivo ugraditi "spiralu" ženama s kroničnom upalnom zdjeličnom bolešću, onima koje su imale izvanmaterničnu trudnoću, koje imaju prirođene anomalije maternice, mlađima od 16 godina, ženama koje mijenjaju partnere. Žene koje imaju obilna krvarenja, bolne menstruacije ili miome kandidatkinje su za Mirenu, a ne za "obični" intrauterini uložak.

Rizici i komplikacije
U oko 5 posto žena tijekom prve godine korištenja, poslije u 1-2 posto može doći do spontane ekspulzije - izbacivanja "spirale". Oko 30 posto žena imaju povećan volumen krvarenja s većom učestalošću anemija (to se ne odnosi na Mirenu). Ultrazvukom se u nekih može dokazati gubitak idealnoga položaja u unutrašnjosti maternice, a 4-14 posto žena može osjećati bol ili imati grčeve, u manje od 1/1000 postupaka stavljanja intrauterinoga uloška može doći do perforacije maternice. Trudnoća nastaje u 0.5-5 posto slučajeva (visoki postoci trudnoća, npr. u Kini, nastaju zbog korištenja manje učinkovitih uložaka). Kada trudnoća nastane uz unutarmaternični uložak, rizik spontanoga pobačaja je 3-5 puta veći nego u trudnica bez uloška pa se uložak mora ukloniti kako bi trudnoća dalje normalno napredovala. Unutarmaternični uložak sprečava ili smanjuje učestalost nastanka izvanmaternične trudnoće. Podaci pokazuju da je pojavnost izvanmaterničnih trudnoća u žena koje imaju "spiralu" za 50 posto manja u odnosu na žene koje ne koriste nikakvo kontracepcijsko sredstvo, a u korisnica Mirene učestalost onih koje koriste "spiralu" s bakrom.

Nemedicinirani ulošci čija primjena nije uzrokovala nikakve komplikacije mogu ostati u maternici onoliko dugo koliko žena treba kontracepciju.
Povezanost uporabe unutarmaterničnih uložaka i upalnih bolesti male zdjelice uočavala se i istraživala već i pri samim počecima korištenja ove kontracepcijske metode. Zna se da najviše upalnih bolesti male zdjelice nastane unutar tri tjedna od postavljanja intrauterinoga uloška i to zbog neprepoznate postojeće infekcije i/ili višestrukih spolnih veza. Ako upalna bolest male zdjelice nastane, ona je izraženija u žena koje imaju "spiralu". U žena koje nemaju upalnu bolest i imaju stalnoga partnera intrauterini uložak ne utječe na neplodnost zbog upalom oštećenih jajovoda. Preventivna uporaba antibiotika prije umatanja intrauterinoga uloška zbog svega navedenoga nema opravdanja.

Kada se postavlja intrauterini uložak
Nemedicinirani ulošci čija primjena nije uzrokovala nikakve komplikacije mogu ostati u maternici onoliko dugo koliko žena treba kontracepciju.

Intrauterini uložak može postaviti ginekolog. Najčešće se to radi krajem menstrualnoga krvarenja zbog maloga rizika spontanih ekspulzija (izbacivanja) i lakšega umetanja. Intrauterini se uložak može postaviti i odmah nakon pobačaja kada je žena i izraženo motivirana za kontracepciju, a neki rabe "spiralu" kao metodu hitne kontracepcije. Prije umetanja potrebno je učiniti ginekološki pregled s PAPA testom i bakteriološke testove vrata maternice. Nužno je učiniti i vaginalni ultrazvuk. Ako se uoči kakva upala, prvo je valja izliječiti, a tek se potom odlučiti na umetanju uloška.

Umetanje i zamjena spirale
Umetanje se vrši na ginekološkom stolu. Dezinficira se spolovilo i rodnica, hvataljkom prihvati prednja usna vrata maternice, a potom se sondira tj. mjeri maternica. Slijedi umetanje uloška koje u velike većine žena nije bolno. Ako je potrebno proširiti vrat maternice kako bi se intrauterini uložak umetnuo do 10 posto žena daje se lokalna anestezija. Umetanje je otežano uglavnom u žena koje nisu rađale. Mirena otpušta hormon 5 godina i nakon toga se zamjenjuje novom. Drugi tj. nemedicinirani ulošci čija primjena nije uzrokovala nikakve komplikacije mogu ostati u maternici onoliko dugo koliko žena treba kontracepciju. Ulošci se u žena u promjeni odstranjuju 6-12 mjeseci nakon posljednje menstruacije. Sposobnost zanošenja nakon odstranjivanja intrauterinoga uloška nije smanjena pa normalno zanese više od 94 posto žena koje to žele.

Dobro je znati
Cijene spirale i cijene umetanja razlikuju se. Cijena Mirene je u ljekarni oko 1200 Kn. Umetanje uloška stoji od 400-600 Kn.


Piše: dr. Jasenka Grujić Koračin, spec. za ženske bolesti i porodništvo

[Vrh] Go down
Sponsored content





UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Empty
PostajNaslov: Re: UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)   UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA) Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
UNUTARMATERNIČNI ULOŽAK(SPIRALA)
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
All4kids :: Roditeljstvo :: Priprema za trudnoću :: Začeće i kontracepcija :: Vrste kontracepcije-
Forum(o)Bir: