All4kids
All4kids
All4kids
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
All4kids

Interaktivni savjetnik za roditelje i sve koji to žele biti
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
travanj 2024
ponutosričetpetsubned
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Latest topics
» MLJEČNI ZUBIĆI- BAŠ SVE O NJIMA
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimepet tra 03, 2015 12:25 pm by Kreativka

» CARSKI REZ
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimesri oľu 25, 2015 1:31 pm by Kreativka

» AUTOSJEDALICE GRUPA I-II-III 9-36kg
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimepet kol 22, 2014 1:10 am by moja lu

» Iskrivljena stopala
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimesub svi 17, 2014 11:28 pm by moja lu

» Graco-Evo kolica...
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimepet svi 16, 2014 9:51 pm by janaelena

» INHALATOR I INHALIRANJE
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimeuto svi 06, 2014 10:26 am by tina25

» buggypod
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimeuto oľu 11, 2014 9:54 pm by tina25

» TOP 10 POKLONA ZA 5 ROĐENDAN
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimepon pro 23, 2013 11:43 am by leobaby

» UČILICE, SUNČICE, HLAPIĆ I SL.
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimepon stu 25, 2013 1:08 am by Branka

» hello...
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimečet stu 14, 2013 6:06 pm by leobaby

Top posters
Aleksandra
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtblef11RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbcen10RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbrig10 
moja lu
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtblef11RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbcen10RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbrig10 
Netty
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtblef11RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbcen10RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbrig10 
Branka
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtblef11RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbcen10RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbrig10 
LuLu
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtblef11RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbcen10RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbrig10 
boyd
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtblef11RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbcen10RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbrig10 
Maja
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtblef11RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbcen10RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbrig10 
Daisy
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtblef11RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbcen10RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbrig10 
aneris
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtblef11RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbcen10RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbrig10 
vejanka
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtblef11RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbcen10RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Vtbrig10 
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 26 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 26 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 73, dana pon kol 07, 2017 8:11 am.

 

 RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Empty
PostajNaslov: RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE   RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimesub sij 29, 2011 4:00 am

Rani simptomi trudnoće
Bez obzira da li želite zatrudniti ili mislite da ste već trudni, može biti prilično frustrirajuće čekati na odgovor. Mnoge žene ne mogu podnijeti čekanje između ovulacije i menstruacije i žele čim prije saznati jesu li trudne.
Ako ste stvarno nestrpljivi u očekivanju odgovora, iznenaditi će vas činjenica da će vam vaše tijelo samo dati odgovor ako ga pažljivo osluškujete!
Neke žene osjete rane simptome trudnoće već nekoliko dana nakon začeća, a druge ništa ne osjećaju niti nakon nekoliko tjedana trudnoće.
Ako sumnjate da ste trudni i ako osjećate neki ili sve od dolje pobrojanih simptoma, posjetite čim prije svog ginekologa.

Pa što su rani znakovi trudnoće?

Mučnina/ povraćanje

Još poznato po nazivu jutarnja mučnina, može se pojaviti vrlo rano u trudnoći, čak i prije nego primjetite da ste u drugom stanju. Mnoge žene pomisle da su se otrovale hranom ili da ih lovi gripa. Iako se zove jutarnja mučnina, može se pojaviti u bilo koje doba dana, u mahovima ili može trajati cijeli dan i noć. Česti i mali obroci vam mogu pri tom pomoći. Mučnina se može pogoršati ako ste gladni, pa bi bilo dobro da uvijek imate nešto za prigristi pri ruci (probajte sa krekerima). Refleks povraćanja u trudnoći je lako izazvati, pa vas čak i jednostavno pranje zuba može dovesti do školjke.

Pojačano osjetilo mirisa i okusa

Mnoge žene postanu osjetljivije na svakodnevne mirise, a hrana kao što je čaj, kava ili tost mogu izazvati mučninu. Vaše osjetilo okusa se može dramatično promijeniti, pa možda više nećete moći jesti hranu ili piti pića koja inače volite. Možete također osjetiti i okus metala u ustima.

Učestalo mokrenje

Ovo može početi već u prvom tjednu trudnoće. Možda ćete mnogo češće nego je to uobičajeno trčati na WC, čak i tijekom noći. Kako će vam se maternica naglo povećavati nakon oplodnje, pritiskati će mokraćni mjehur i javljati će vam se potreba za mokrenjem. Isto tako možda će vam urin potamniti i imati jači miris nego je uobičajeno. To vam je znak da trebate piti više vode. Ako osjetite bol ili peckanje prilikom mokrenja, razgovarajte sa liječnikom jer to može biti znak upale ili infekcije.

Napetost u grudima

Često žene u ranom stadiju trudnoće osjete da su im se grudi povećale i postale izuzetno napete. Bradavice isto tako mogu narasti i postati jako osjetljive, a boja može im potamniti. Isto tako vene vam mogu postati izraženije - sve u pripremi za dojenje.

Umor

Možda ćete se vrlo rano u trudnoći, sve do kraja prvog tromjesečja osjećati jako iscrpljeno. Ovo je rezultat porasta razine HCG, vrlo visoke razine progesterona i povišene tjelesne temperature. Probajte se ne umoriti uz sve te hormonalne promjene, povraćanje i mokrenje.

Izostanak menstruacije /grčevi / bolovi u leđima/ glavobolje

Većini žena ovo mogu biti prvi znakovi trudnoće – prvih nekoliko tjedana možda ćete imati grčeve i osjećaj da ćete svaki čas dobiti menstruaciju. Grčeve često prati bol u leđima. Naravno, sve grčeve i krvarenje, čak i lagano, odmah morate javiti svom liječniku. Trudnice mogu imati i češće glavobolje koje su opet rezultat velikih hormonalnih promjena.

Lagano krvarenje

Oko 8 do 10 dana nakon ovulacije neke žene mogu imati lagano krvarenje, koje se može poklopiti sa vremenom kada bi vam uobičajeno počelo menstrualno krvarenje. Neke čak to mogu i zamijeniti za slabu mjesečnicu. Ovo krvarenje može biti rezultat usađivanja oplođene jajne stanice u maternicu.

Vrtoglavica/ nesvjestica

Zbog činjenice da trudnoća utječe na osjetilo mirisa i okusa trudnice nenamjerno izbjegavaju hranu i preskaču obroke. Ovo uzrokuje niske razine šećera što može dovesti do vrtoglavica i nesvjestice. Ako stojite duže vrijeme pojačani pritisak maternice na arterije u nogama može dovesti do pada krvnog tlaka, što isto tako rezultira vrtoglavicom i nesvjesticom.

Zatvor

Kako bi se apsorbirale sve hranjive tvari koje su potrebne vašoj bebi za rast, hormoni trudnoće usporavaju metabolizam, što može dovesti do zatvora. Probajte jesti čim više svježeg voća i pijte mnogo vode kako bi to izbjegli.

Nervoza

Nije nikakvo čudo što se trudnice lako uznemire u ranom stadiju trudnoće sa svim tim hormonima koji im luduju po tijelu, te uz podnošenje umora i mučnine. Ako se nađete u stresnoj situaciji i osjećate da ćete izgubiti strpljenje, probajte napraviti nekoliko laganih vježbi, više se odmarajte i hranite se zdravo i uravnoteženo.

Žgaravica

Iako se žgaravica i problemi sa probavom obično vežu za kasnije stadije trudnoće, kod nekih se žena mogu se pojaviti u ranijem razdoblju. HCG usporava probavu, što znači da vam je trbuh dulje pun. Želičane kiseline se zbog toga mogu vratiti u ezofag ili čak u grlo uzrokujući nelagodu i mučninu. Ovo se može ublažiti lijekovima, pa se posavjetujte sa liječnikom koje možete koristiti. Izbjegavajte tešku ili začinjenu hranu navečer jer vam može pojačati problem.

Promjene u tenu

Možda ćete primjetiti na licu prišteve koji su rezultat hormonalnih promjena. Ovaj problem se često ustabili do drugog tromjesečja. Također postoji mogućnost da vam potamne madeži zbog povećane pigmentacije kože.

Pojačan iscjedak

Mnoge trudnice primjete da imaju pojačani gusti bijeli iscjedak. Ovo je normalno u trudnoći. Ali ako primjetite neobičan miris ili svrbež, obavezno se javite svom liječniku.

Gubitak težine

Možda ćete se iznenaditi, ali tokom prvog tromjesečja trudnoće možete izgubiti na težini. Ovo je rezultat smanjenog apetita, što je normalno. Ipak razmislite o zdravijoj prehrani i izbjegavajte alkohol. Nemojte se čuditi ako dobijete komplimente na račun izgleda od ljudi koji ne znaju da ste trudni.

Uživajte u ovih prekrasnih devet mjeseci!

žena hr


Zadnja promjena: LuLu; pon vel 18, 2013 1:14 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Empty
PostajNaslov: Re: RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE   RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimesub sij 29, 2011 4:01 am

Kada napraviti test na trudnoću
Čekati izostanak mjesečnice ili napraviti test prije?


Najbolji način da testirate trudnoću je da pričekate dok vam ne izostane mjesečnica. Testovi na trudnoću koje možete nabaviti u ljekarnama će vam pričekate li do onda najbolje pokazati rezultat.
No želite li to saznati prije, navest ćemo vam još nekoliko stvari koje trebate uzeti u obzir kad odabrati vrijeme za testiranje.

Ovulacija, začeće i implantacija

Morate upamtiti da je svaka žena različita i da vrijeme potrebno da se oplođena jajna stanica smjesti u maternici može varirati. Najčešća je zabluda da se implantacija dešava 7 dana nakon začeća, no istraživanja su pokazala da se prvi znak hormona trudnoće HCG, zbog implantacije, javlja 6-12 dana nakon ovulacije, s tim da se kod 84% trudnoća implantacija dogodila između 8 i 10 dana nakon ovulacije. Ako vaš test na trudnoću nije pozitivan, to ne znači nužno da niste trudni. Možda ste kasnije imali ovulaciju (što znači da se začeće i sljedno tome proizvodnja HCG hormona nije desila onako kako ste izračunali), ili je kod vas proces implantacije trajao duže od prosjeka.

Osjetljivost testova na trudnoću

Osjetljivost današnjih testova na trudnoću može jako varirati. Što je osjetljiviji test, veća je šansa da će otkriti vašu trudnoću prije nego li trebate dobiti mjesečnicu. Osjetljivost testa na trudnoću znači da može otkriti manje razine hormona HCG. Na primjer, neki testovi mogu otkriti 20 mIU hormona HCG dok drugi otkrivaju trudnoću tek na 150-250 mIU. Ovo znači da će vam testovi koji mogu otkriti manje količine hormona prije dati pozitivan rezultat nego ostali testovi.

Test koji je osjetljiv na 20 mIU hormona HCG može otkriti trudnoću 6-8 dana nakon ovulacije (naravno ako se desila implantacija), no vrlo mali postotak žena tako rano može dobiti pozitivan test. Ovaj postotak raste kod žena koje su napravile test 9 ili 10 dana nakon ovulacije.

Loše strane osjetljivog testa za rano otkrivanje trudnoće

Osjetljivi testovi na trudnoću (20 - 25 mIU) vam omogućavaju da ranije otkrijete da li su uspjeli vaši napori da zatrudnite i da čim prije dobijete adekvatnu lječničku njegu, no postoji i negativna strana ovih testova.

Na žalost, 25% svih trudnoća završi pobačajem, a mnogi od njih se dese u vrlo ranom stadiju trudnoće. Ako koristite osjetljivi test na trudnoću, i napravite ga prije nego bi trebali dobiti menstruaciju, mogli bi imati pozitivan test, no usprkos tome postoji mogućnost da dobijete i mjesečnicu, jer ste vrlo rano pobacili. Pričekate li do dana kad trebate dobiti menstruaciju, nećete ni znati da ste pobacili. Nekim se ženama vrlo teško suočiti s ovakvom situacijom, te ih emocionalno može jako uznemiriti.

Zaključak

Ako ste dobro upoznati s vlastitim ciklusom i emocionalno se možete nositi sa saznanjima o ranom pobačaju, testiranje 9 ili 10 dana nakon ovulacije s osjetljivim testom na trudnoću ( 20 - 25 mIU ) će kod velikog postotka žena dati pozitivne rezultate.


žena hr
[Vrh] Go down
spličanka
Početnik
Početnik



Join date : 09.09.2012

RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Empty
PostajNaslov: Re: RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE   RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimened ruj 09, 2012 6:24 pm

Ejj ode sam nova zanima me jel neko napravija test za trudnoču i očita ga nakon par sati, ja sam ga ocitala nakon par sati i pokazalo je pozitivan, pomozitee plizz
[Vrh] Go down
boyd
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
boyd


Join date : 21.08.2009
Age : 46
Lokacija : Petrinja

RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Empty
PostajNaslov: Re: RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE   RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimepon ruj 10, 2012 8:58 am

Ja sam svoj očitala odmah i bio je pozitivan, ne znam šta se događa nakon par sati. Najbolje ti je da ga ponoviš i odmah očitaš.
[Vrh] Go down
spličanka
Početnik
Početnik



Join date : 09.09.2012

RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Empty
PostajNaslov: Re: RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE   RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimepon ruj 10, 2012 11:25 am

taj sam test uzela u četvrtak i očitala sam ga nakon par sati, pa pošto ga nisam na vrime očitala nisam baš virovala, i u petak uzmem drugi taj drugi sam očitala nakon par minuta tj na vrime sam ga očitala, isto mi je pokazalo pozitivno al ova druga crtiva mi je bila slabije vidljiva od kontrolne al se vidi, pa sad neznam jel to normalno dal da uzmem još jedan test il je to to
[Vrh] Go down
spličanka
Početnik
Početnik



Join date : 09.09.2012

RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Empty
PostajNaslov: Re: RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE   RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimepon ruj 10, 2012 11:43 am

javite svoja iskustva plizz, neznam šta da mislim i radim
[Vrh] Go down
spličanka
Početnik
Početnik



Join date : 09.09.2012

RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Empty
PostajNaslov: Re: RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE   RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimepon ruj 10, 2012 11:59 am

ejjj ima li koga iznenađenje
[Vrh] Go down
boyd
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
boyd


Join date : 21.08.2009
Age : 46
Lokacija : Petrinja

RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Empty
PostajNaslov: Re: RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE   RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimepon ruj 10, 2012 1:03 pm

Koliko znam nije bitno koliko je crta vidljiva, bitno da se vidi. Po tome ispada da jesi trudna, ALI najsigurnije ti je naručiti se kod ginekologa i provjeriti trudnoću. Mene su za prvi pregled naručili 8 tjedana od 1. dana zadnje menstruacije.
[Vrh] Go down
moja lu
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
moja lu


Join date : 03.09.2009
Age : 45
Lokacija : Blizu mora

RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Empty
PostajNaslov: Re: RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE   RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitimepon ruj 10, 2012 3:37 pm

po meni mozes uzeti koliko god hoces testova no cini mi se da si trudna
naime u vrlo ranoj fazi trudnoce se dogada da su crte mrvu slabije nijansirane isto vjerujem da ovisi i o prizvodacu testa...
jer prevelika je slucajnost da dva testa i k tome ako su razlicita i razlicitim odmacima da bi doslo do greske
bez obzira na test i uputstvo cekanja rezultata, u velikoj vecini u prvih 5-10 minuta je odmah vidljiv ishod.
moj test je isto bio vidljiv odmah stovise nisam ga ni odlozila vec je pokazalo dvije crtice, a ginekologica ( jer sam bila redovno narucena neocekivano, isto je dala da napravim test jos jedan kod nje i putem pregleda uocila da sam trudna)
U potpunosti se slazem sa boyd, slijedeca ti je faza posjetiti ginekologa i slobodno napomeni da sumljas u trudnocu


[Vrh] Go down
Sponsored content





RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Empty
PostajNaslov: Re: RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE   RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
RANI SIMPTOMI TRUDNOĆE
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» SEX NAKON TRUDNOĆE

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
All4kids :: Roditeljstvo :: Priprema za trudnoću :: Začeće i kontracepcija-
Forum(o)Bir: