All4kids
All4kids
All4kids
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
All4kids

Interaktivni savjetnik za roditelje i sve koji to žele biti
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
travanj 2024
ponutosričetpetsubned
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Latest topics
» MLJEČNI ZUBIĆI- BAŠ SVE O NJIMA
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimepet tra 03, 2015 12:25 pm by Kreativka

» CARSKI REZ
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimesri oľu 25, 2015 1:31 pm by Kreativka

» AUTOSJEDALICE GRUPA I-II-III 9-36kg
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimepet kol 22, 2014 1:10 am by moja lu

» Iskrivljena stopala
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimesub svi 17, 2014 11:28 pm by moja lu

» Graco-Evo kolica...
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimepet svi 16, 2014 9:51 pm by janaelena

» INHALATOR I INHALIRANJE
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimeuto svi 06, 2014 10:26 am by tina25

» buggypod
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimeuto oľu 11, 2014 9:54 pm by tina25

» TOP 10 POKLONA ZA 5 ROĐENDAN
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimepon pro 23, 2013 11:43 am by leobaby

» UČILICE, SUNČICE, HLAPIĆ I SL.
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimepon stu 25, 2013 1:08 am by Branka

» hello...
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimečet stu 14, 2013 6:06 pm by leobaby

Top posters
Aleksandra
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtblef11AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbcen10AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbrig10 
moja lu
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtblef11AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbcen10AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbrig10 
Netty
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtblef11AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbcen10AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbrig10 
Branka
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtblef11AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbcen10AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbrig10 
LuLu
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtblef11AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbcen10AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbrig10 
boyd
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtblef11AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbcen10AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbrig10 
Maja
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtblef11AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbcen10AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbrig10 
Daisy
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtblef11AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbcen10AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbrig10 
aneris
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtblef11AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbcen10AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbrig10 
vejanka
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtblef11AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbcen10AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Vtbrig10 
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Online
Ukupno je: 21 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 21 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 73, dana pon kol 07, 2017 8:11 am.

 

 AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću

Go down 
+3
kekezvrk
ena
Aleksandra
7 posters
Autor/icaPoruka
Aleksandra
Admin
Admin
Aleksandra


Join date : 08.08.2009
Age : 47
Lokacija : Tamo gdje je srce

AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimečet kol 13, 2009 9:47 am

Pametni znaju čemu služi pojas! A odgovorni roditelji znaju čemu služi autosjedalica!


Udobnost sjedalice – logično je da se pri odabiru autosjedalice za bebu povodimo time da ona mora biti mekana i udobna. U ovom slučaju to nije u potpunosti presudno. Rubovi sjedalice i dio oko glavice mogu biti deblji i mekši ali jedan od bitnijih detalja je da je beba u As što zaštičenija od mogućih bočnih udara.

Kupola- mnogi modeli grupe 0+ imaju kupolicu koja se može i skinuti. Iako če netko reći da je to estetski dodatak često puta je dobrodola zaštita od sunca ili vjetra

Jastučići za glavu : Večina AS ima jastučiće za glavu bebe koji služe da nejaka bebina glavica ne «leti» u vožnji. Bolji modeli imaju i jastučiće za pod guzu koji smanjuju dubinu AS i omogućuju bebi što ravniji položaj. Nakon par mjeseci ti se jastučići skidaju i beba leži bez njih.

Sigurnosni remeni - Sve autosjedalice ovog tipa imaju remen u 5 točaka koji spriječava da dijete otkliže iz ležaljke ili se iz nje digne. Što su remeni širi i tapeciraniji to bolje.

Ručka za nošenje: olakšava vam prenošenje autosjedalice i montažu na kolica, bazu u autu ili jednostavno nošenje

Baza autosjedalice – može biti vezana pojasom ili isofix sustavom, pravo je olakšanje kod čestog korištne autosjedalice.

VODIĆ ZA POČETNIKEAutosjedalica se za dijete mora koristiti od prve vožnje automobilom pa sve do 12te godine po Hrvatskom zakonu.

Autosjedalice se djele na grupe

grupa 0: od rođenja do 10 kg
grupa 0+: od rođenja do 13 kg
grupa I:od 9 do 18 kg
grupa II: od 15 do 25 kg
grupa III: od 22 do 36 kg


Postoje i kombinirane sjedalice
0/I: od rođenja do 18kg – ove realno nisu baš za novorođenče, njih odabirete ako je djete preaslo 0+ a još ne ispunjava uvjete za prijelaz u veću.
I/II: od 9 do 25 – kod nas ih nema, u susjednim zemljama dostupne Pikolo i Weldon
I/II/III: od 9 do 36 – za prijelaz u ovu as djete MORA zaista trčati okolo jer tu nema nagiba kao u grupi I
II/III: od 15 do 36 – za prijelaz i ovu grupu nisu dovoljne samo kile, poželjno je i da je djete starije od 3,5 g baaarem




Sjedalice grupe 0 (0-10 kg) i 0+ (0-13 kg) namijenjene su djeci od rođenja
pa dok ne postignu težinu navedenu na sjedalici ili je visinom prerastu. Ove sjedalice u automobilu moraju se montirati na stražnjem sjedalu u smjeru suprotnom od smjera vožnje. (iako proizvođači u uputama prikazuju i montažu na suvozačevom sjedalu – u Hrvatskoj se to prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, ne smije) .Autosjedalice u auto mogu se učvrstiti pojasom automobila ili pomoću baze koja je vezana pojasom a sjedalice se na nju samo natakne –što omogućava lakšu i bržu montažu/demontažu sjedalice sa djetetom u njoj. Sjedalicu ili bazu je moguće montirati i isofix sustavom u 3 točke, pod uvjetom da automobil ima predviđen taj sustav a sjedalice je isofix model. Naime isofix sjedalice možete montirati i pojasom ali „obične“ sjedalice nemožete montirati isofix sustavom. Pravilno i dovoljno čvrsto montirana sjedalica nesmije se moći povlačenjem za bazu pomaknuti više od dva centimetra lijevo-desno. Ako je sjedalica (baza) ispravno montirana isofix sustav jednako je siguran kao i sustav vezanja pojasom automobila.AKo sjedalicu kupujete u kompletu sa kolicima onda se ona može lako nataknuti i na podvozje kolica no tu treba obratiti pažnju na duljinu korištenja sjedalice. Naime beba u njoj nije u najzdravijem 0 položaju pa se ne preporučuje da beba u autosjedalici boravi često i dugo, da se ona ne koristi kod kuće ( za to postoje sjedalice-ležaljke sa regulacijom nagiba), već isključivo u automobilu. Ako vozite na dulje relacije češće se zaustavite i dijete izvadite iz sjedalice da bi se odmorilo.

Potaknuta raznim dilemama i trilemama budućih mama, vezanih za korištenje AS od rođenja ili ne, suprotno od smjera vožnje ili ne, sa 5 točkovnim pojasom ili samo buster s naslonom ili samo buster...
Izvukla sam vam ovdje poučne linkove koji vam se kažu. Ako nešto nije jasno pitajte.

Već pri izlasku iz rodilišta beba ide u autu kući u AS!!
[You must be registered and logged in to see this link.]
prvi put u AS -kako ih naučite tako če biti, malo nježnosti i pažnje i sve se može
crash testovi
[You must be registered and logged in to see this link.]

Zašto NE voziti djete u košari od kolica
[You must be registered and logged in to see this link.]

U sjedalici ili bez
[You must be registered and logged in to see this link.]

As 9-36 ili 15-36kg
[You must be registered and logged in to see this link.]

Važnost vezanja u 5 točaka
[You must be registered and logged in to see this link.] ... re=related
[You must be registered and logged in to see this link.]



Zašto je važno "dobro" vezati djete u AS ili želite da vam se ovo dogodi
[You must be registered and logged in to see this link.]

Majka, nevezana pojasem automobila, drži u naručju dijete.
U trenutku sudara, majka ne pruža nikakvu zaštitu djetetu i zapravo ga dodatno ozljeđuje, udarajući u dijete svojim tijelom.
[You must be registered and logged in to see this link.] ... r_embedded

Otac vezan pojasem automobila drži u naručju dijete. Filmić prikazuje izlijetanje djeteta pri frontalnom sudaru.
[You must be registered and logged in to see this link.] ... r_embedded

nevezanje djeteta
izlijetanje kroz prednje staklo
[You must be registered and logged in to see this link.]
dijete gleda kroz straznji prozor
[You must be registered and logged in to see this link.]
nevezan sin 'ubio' oca vozača
[You must be registered and logged in to see this link.]

Loše učvršćena AS
[You must be registered and logged in to see this link.]

stara autosjedalica
[You must be registered and logged in to see this link.] ... 2028849835


test sjedalica ADAC za 2008. godinu
[You must be registered and logged in to see this link.] ... ac2008.gif

Kod testova AS iz pojedinih godina moram naglasiti da na test idu samo određeni modeli, tj idu i «stari» ako na njima ima promjene. Dakle ako je lani testirana Tobica, ove godine je testirana nova. Također ako je neka as lani dobila srednju ocjenu nije rečeno da je neka ovogodišnja sa dobrom ocjenom bolja od nje jer usporedni test nije rađen i to je ono što je loše jer ne pokazuje stvarno stanje nego poredak samo ono malo odabranih as-a za tu godinu.

b]Dijete je preraslo sjedalicu grupe 0 ili 0+ kad prijeđe maksimalnu dozvoljenu težinu označenu na njoj i kad može samostalno ustati na noge. Moguće je da ju djete preraste po veličini i prije pun ekilaže ili hodanja ako ima dugačak torzo - tj ako remenčići na ramenu izlaze iz as iposd razine ramena onda je as djetetu mala i nije sigurna te ju treba zamjeniti većom. Č[/b]injenica da djete samostalno ustaje znači da su vratni mišići djeteta sposobni podnijeti trzaje pri kočenju koji u smjeru vožnje opterećuju djetetov vrat trzajem glave prema naprijed što je lakše podnošljivo u sjedalici okrenutoj obrnuto od smjera vožnje.

Kod nas je moguće provjeriti ispravnost korištenja autosjedalice te njezina primjerenost djetetovoj dobi i težini na besplatnim pregledima, koje organiziraju educirani volonteri udruge Roda-Roditelji u akciji, u svim većim gradovima Hrvatske. ako vam oni nisu dostupni a u Rijeci ste ja vam rado mogu pogledati as-e i provjeriti dali su ispravno vezane i dali su adekvatne vašem djetetu.
Prema Pravilniku o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama u republici Hrvatskoj, svaka ispravna sjedalica mora na sebi imati naranđastu naljepnicu sa oznakom atesta sigurnosti ECE 44/03 ili ECE 44/04. Pri kupovini obratite pažnju da uz sjedalicu dobijete I detaljne upute za montažu na hrvatskom jeziku.
[Vrh] Go down
ena
Početnik
Početnik
ena


Join date : 25.08.2009

AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: Re: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimened ruj 06, 2009 12:34 am

naš dečko ima sjedalicu graco junior baby koja nam je odlična i sve pohvale za nju, al odnedavno jednostavno mi se čini da mu je premala a ne bi trebala biti jer je ako sam dobro razumila ona je do 13 kg. kad ga sjednemo u nju nožice mu doslovice nemaju gdje od sjedala auta, a ne mogu ga dignuti u više jer ne mogu tako namjestiti remene. od vrha sjedalice mu nedostaje možda po prsta dužine, al mu je i nekako uska. ima 7 mj, 8400g i 71 cm, sjedi al ne u potpunosti samostalno (dakle zna se nekad prevalit, al se onda ne može dignuti sam). ne bih htjela žurit i prelazit na novu ako ne bi bio siguran u njoj, no jednostavno kriči svaki put kad ga stavljamo u nju a ne znam šta da napravim da je nekako "proširim". jel ima nešto šta se može izvaditi da on komodnije sjedi, npr. oni jastuci? i da zaboravih, učvršćena je sa gracovom bazom bi li dobili išta na udaljenosti od zadnjeg sjedala kad bi ju vezali na običan način remenima bez baze?kad bude mogao samostalno sjediti (mada ne znam da li to podrazumijeva da se može sam dignuti iz ležećeg u sjedeći polaožaj il znači samo sjediti) da li bi tada mogli preći na veću kategoriju (a tada sam mislila uzeti il maxi cosi priori il romer)?
[Vrh] Go down
Aleksandra
Admin
Admin
Aleksandra


Join date : 08.08.2009
Age : 47
Lokacija : Tamo gdje je srce

AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: Re: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimened ruj 06, 2009 12:38 am

Neee, da bi prešao u veću AS u smjeru vožnje mora se moći sam USTATI i napraviti koji koračić uz držanje a ne samo sjediti - to nije uvjet za ništa.
Provjeri dali mu remeni na ramenu izlaze iz sjedalice u razini ramena ili ispod razine ramena. Ako izlaze ispod razine as mu je mala u tom slučaju s obzorm na dob moraš uzeti 0-18 as. a nikako 9-18. To što on skvrči nogice da bi bio u as nije znak da mu je mala - to tako mora biti nažalost. Izvadi sve dodatne jastučiće sa as, onaj gornji o onaj ispod navlake i bit će komotnije. I naravno nikad ne vezati djete u jakni/skafanderu u as.
Skidanjem baze nebi se dobilo ništa na udaljenosti od sica, dapače bilo bi još priljubljenije uz naslon.
[Vrh] Go down
ena
Početnik
Početnik
ena


Join date : 25.08.2009

AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: Re: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimened ruj 06, 2009 12:45 am

ok hvala ti puno, uf za ustati ćemo se još načekati. a postala nam je oskudna preko ljeta kad je uglavnom bio u bodiću, kad je nekako pupast i puna ga sjedalica a ima duge nožice. povadit ću te jastuke pa ćemo onda vidjeti, ako ništa ne bude djelovalo kupujem onu 0-18 kg
svaka čast
[Vrh] Go down
kekezvrk
Brbljavica
Brbljavica
kekezvrk


Join date : 21.08.2009
Age : 43
Lokacija : Zagreb tak imam te rad

AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: Re: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimened lis 25, 2009 7:43 pm

ovako naša malena sestrična ima tri i pol godine, teška je 20kila i još sjedi u as-u 9-18kg Romerovom King Plus, pošto je ona krupnija meni izgleda ko da se razljeva iz as-a :hihi: Ma da ju uspiju zakopčati, ali meni se čini da je ona prevelika i prekrupna za tu as. Jer me moja draga sestrična uvjerava da je ona skupo platila taj as i sad joj je bed kupovati novu veću 15-36kg i kao ta Romerova je sigurna i kao tenk među tim sjedalicama i u slučaju sudara kao dobro će je zaštititi. Naravno ja se ne slažem s time, jesam li u pravu i kako da je uvjerim da je malenoj već vrijeme za veću as?
[Vrh] Go down
Aleksandra
Admin
Admin
Aleksandra


Join date : 08.08.2009
Age : 47
Lokacija : Tamo gdje je srce

AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: Re: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimened lis 25, 2009 10:49 pm

Kako ? Pa jednostavno to je as 9-18 a mala ima 20 kg ?? taman da ništa drugo nije prerasla tipo visina, remeni.. a sigurna sam da više viri iz njenego što je u njoj po kg joj više nije dobra.
Obavezno 15-36.
Ovu neka lijepo proda za 700kn i za te pare može kupiti novu Cybexicu ili MC ili slično dakle neće ju "koštati"
[Vrh] Go down
Maja
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
Maja


Join date : 24.08.2009
Age : 42
Lokacija : Na pravom mjestu

AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: Re: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimeuto oľu 02, 2010 2:40 pm

pioniri medu autosjedalicama

o da
[Vrh] Go down
Branka
Supermoderator
Supermoderator
Branka


Join date : 11.08.2009
Age : 49
Lokacija : Pula

AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: Re: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimeuto oľu 02, 2010 3:16 pm

Majo, a jel vidiš na toj slici koju si stavila da je to prednje sjedalo (volan), sve u jednom komadu (gdje je mjenjač?), :uf: , a sigurnost dum, dum No tad se nije vozilo brže od 20km/h, a opet...
[You must be registered and logged in to see this image.]
[Vrh] Go down
Maja
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
Maja


Join date : 24.08.2009
Age : 42
Lokacija : Na pravom mjestu

AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: Re: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimeuto oľu 02, 2010 3:20 pm

je, vidim ja, ali u to vrijeme automobili nisu imali pojaseve jer tad jos nisu ni bili izumljeni i smatrali su se opasnima ane spasom u sudaru
[Vrh] Go down
Aleksandra
Admin
Admin
Aleksandra


Join date : 08.08.2009
Age : 47
Lokacija : Tamo gdje je srce

AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: Re: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimeuto oľu 02, 2010 3:59 pm

blizanci o da

ajde i ovako je sigurnije nego bez ičega, za ono doba svaka čast
[Vrh] Go down
moja lu
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
moja lu


Join date : 03.09.2009
Age : 45
Lokacija : Blizu mora

AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: Re: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimeuto oľu 02, 2010 4:28 pm

a kamo ste nasle ovu sliku samo ?
uistinu svaka cast
[Vrh] Go down
Maja
Forumska ovisnica
Forumska ovisnica
Maja


Join date : 24.08.2009
Age : 42
Lokacija : Na pravom mjestu

AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: Re: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimeuto oľu 02, 2010 5:28 pm

a slusaj, neznam ni sama di sam ju nasla :hihi: , uglavnom, trazila sam nesto deseto :hihi:
[Vrh] Go down
LuLu
Supermoderator
Supermoderator
LuLu


Join date : 10.08.2009
Age : 44
Lokacija : tamo tamo daleko

AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: Re: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimesri tra 11, 2012 11:28 pm

Nove sigurnosne preporuke za auto-sjedalice
Objavljeno 08.04.2012. | Dobna skupina: Prije poroda, 0-1, 1-3, 3-7, 7+

Čuvarkuća u suradnji s … Nove preporuke kažu da se djeca u sjedalicama okrenutim suprotno od smjera vožnje trebaju voziti do 2. rođendana.

Novi savjeti Američke pedijatrijske akademije (AAP) promijenit će način na koji roditelji voze svoju djecu. Naime, nova pravila objavljena u travnju 2011. godine savjetuju roditeljima da djecu voze u sjedalicama okrenutim suprotno od smjera vožnje sve do 2 godine ili dok ne dosegnu maksimalnu visinu i težinu za svoje sjedalice. Također se savjetuje da se djeca voze u booster-sjedalicama sve dok ne dosegnu 150 centimetara visine ili dob između 8 i 12 godina.

Prethodna su pravila (koja vrijede od 2002. godine) savjetovala je za djecu najsigurnije da se u smjeru suprotnom od smjera vožnje voze sve do ograničenja navedenih na sjedalicama, ali je navođena dob od 12 mjeseci i 9 kilograma. Rezultat je da su mnogi roditelji okretali sjedalicu u smjeru vožnje automobila čim bi dijete navršilo prvu godinu života.

Dijete koje se vozi suprotno od smjera vožnje ima sjedalicu koja mu bolje podržava glavu, vrat i kralježnicu jer u slučaju sudara distribuira udar kroz cijelo tijelo

Dennis Durbin, liječnik i glavni autor studije koja je dovela do novih pravila, kaže da se roditelji često vesele prelasku iz jednog stadija u drugi, ali bi te prelaske trebalo odgoditi sve dok oni ne budu nužno potrebni. Dijete koje se vozi suprotno od smjera vožnje ima sjedalicu koja mu bolje podržava glavu, vrat i kralježnicu jer u slučaju sudara distribuira udar kroz cijelo tijelo. Kad je o većoj djeci riječ, sjedalica je sigurnija od booster-sjedalice, a booster pruža bolju zaštitu od sigurnosnog pojasa - sve dok dijete ne dođe u dob kada sigurnosni pojas savršeno funkcionira.

Iako je broj stradavanja djece u prometnim nesrećama značajno smanjen, i dalje je vodeći uzrok smrti djece u dobi od 4 godine i starije. Nova dostupna istraživanja pokazuju da su djeca sigurnija kada se voze u sjedalicama okrenutim suprotno od smjera vožnje, a časopis Injury Prevention objavio je studiju koja pokazuje da djeca mlađa od 2 godine imaju 75 posto manje šanse da budu ozbiljno ozlijeđena ili da stradaju u sudaru ako se voze u sjedalicama okrenutim suprotno od smjera vožnje.



Dr. Durbin naglašava da je "dob od 2 godine" smjernica koja bi roditeljima trebala olakšati odluku o prijelazu i da se treba voditi individualnim značajkama djeteta. Manjoj će djeci koristiti da u sjedalici okrenutoj suprotno od smjera vožnje ostanu duže.

Djeca bi se trebala voziti u sjedalicama sve dok ne dosegnu maksimalnu visinu ili težinu za sjedalicu. Kada koriste booster sjedalicu, roditelji trebaju pripaziti da su pojasevi dobro postavljeni. Primjerice, rameni pojas treba prelaziti preko sredine prsa i ramena, a trbušni preko bokova i gornjeg dijela bedara, a ne preko trbuha. Većini djece booster sjedalica treba dok ne dosegnu 150 centimetara visine ili dob između 8 i 12 godina.

Djeca bi se trebala voziti na stražnjoj klupi do 13. godine života.

I naravno, uvijek moraju biti ispravno vezana u sjedalici - ili vezana sigurnosnim pojasom.

Autor: Čuvarkuća uredništvo
[Vrh] Go down
Aleksandra
Admin
Admin
Aleksandra


Join date : 08.08.2009
Age : 47
Lokacija : Tamo gdje je srce

AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: Re: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitimečet tra 12, 2012 10:49 am

slažem se u potpunosti. Još kad bi kod nas postojale AS koje postoje u USA bilo bi super.
No za one koji kupuju od početka postoji BeSafe 0-18 kg suprotno od smjera vožnje sve do 18 kg i kod nas za kupiti. No ne postoji npr 9-36 ili čak do 42 sa vezanjem u 5 točaka skroz do kraja..
[Vrh] Go down
Sponsored content





AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Empty
PostajNaslov: Re: AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću   AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
AUTOSJEDALICE OPĆENITO - vrste, veličine i kada preći u veću
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Autosjedalice grupa II-III 15-36kg
» AUTOSJEDALICE GRUPA I 9-18kg
» AUTOSJEDALICE GRUPA I-II-III 9-36kg
» AUTOSJEDALICE 0/0+
» PegPerego autosjedalice 9-18kg

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
All4kids :: Oprema za bebe :: Autosjedalice-
Forum(o)Bir: